RCH 155 míří na Ukrajinu, nejmodernější houfnice světa je rozdílovým hráčem stejně jako HIMARS

RCH 155 míří na Ukrajinu, nejmodernější houfnice světa je rozdílovým hráčem stejně jako HIMARS
foto: KMW / Public domain/RCH 155

V září 2022 schválila německá vláda dodávku osmnácti RCH 155 od německého výrobce KMW na ukrajinské bojiště. Ve větším množství by byla schopna převážit misky vah na stranu Kyjeva.

Celá zakázka má hodnotu 216 milionů eur a financuje ji německý vládní fond pomoci Ukrajině. Očekává se, že dodávky budou zahájeny v roce 2024. RCH 155 AGM - KMW je prvním plně automatizovaným systémem, který je schopný střelby za jízdy, osádku tvoří pouze dva muži. Je vybaven dělem standardní ráže NATO 155 mm/L52. To je schopno operovat s velkým množstvím druhů munice, včetně střel V-LAP s prodlouženým dosahem. 

Věž je schopná se otočit plně kolem své osy a nastavit náměr děla od -2,5 stupňů do +65. RCH by měla být konstruována tak, že bez problémů vydrží provoz 24/7. To znamená, že se pouze střídají osádky a houfnice je vytrvale v provozu. To je dost podstatné, protože se z Ukrajiny dlouhodobě ozývají hlasy, že některé západní zbraňové systémy nejsou konstruovány na tak intenzivní nasazení, mezi ně se řadí třeba fancouzská kolová houfnice Caesar, kterou si pořizuje AČR

Váha zařízení je téměř čtyřicet tun. RCH 155 by měla odolat palbě z těžkých kulometů, což v daném segmentu rozhodně není samozřejmostí a je to příčina relativně vysoké váhy. Navíc má ochranu proti tankovým a protipěchotním minám. Systém má modulární zbraňovou stanici a odpalovač kouřových granátů. Disponuje ochranou proti následkům použití zbraní hromadného ničení. Dojezd činí 700 km a maximální rychlost je velice slušných 103 km/h. Rychlost střelby činí až 9 ran za minutu. 

Unikátnost zařízení ovšem spočívá v tom, že může střílet za jízdy. To je z hlediska moderního válčiště zcela zásadní faktor. Přestože Ukrajinu nelze považovat za ryze moderní konflikt, splňuje celou řadu jeho parametrů. Rusové disponují značným množstvím protibateriových radarů. Ty mají v průměru dosah 20 km. Jsou schopny na linii kontaktu zachytit střelu nepřítele, vypočítat místo dopadu a především souřadnice odkud byl projektil vypálen. 

Francouzská houfnice Caesar

Tyto souřadnice poskytnou obratem řídícímu centru, které je schopno automaticky určit nejvhodnější zbraň k odvetné palbě a také munici. Centrum vydá pokyn vybranému systému a ten vypálí. Při plné automatizaci je odvetný úder otázkou maximálně tří minut. Pokud střelec do té doby nezmizí z palebného prostoru, jeho osud je zpečetěn. Není to žádná novinka, ale Ukrajina je první konflikt, kde se jasně ukázala klíčovost on-line propojení na bojišti. 

Konvenční konflikt se změnil. Třeba radarové systémy Cobra, vyvinuté společnostmi Thales, Airbus Defence and Space a Locheed Martin, by měly být schopny operovat prakticky v reálném čase. Proto je RCH-155 takřka přelomová, protože tím, že střílí za jízdy se dokáže vyhnout odvetné palbě. Při použití nadsázky to mají ostatní systémy v moderním konfliktu spočítané. Koneckonců tyto faktory by měly být plně zohledňovány při modernizaci AČR, což se zřejmě vůbec neděje. 

 

Tagy