Vpád ruských vojsk na Ukrajinu: co na to čeští politici? Jakou navrhují reakci?

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu: co na to čeští politici? Jakou navrhují reakci?
Autor fotografie: foto: redakce
22 / 02 / 2022, 09:00

Na české politické scéně panuje v souvislosti s nočními událostmi obecná shoda na podpoře Ukrajiny tváří v tvář rozhodnutí ruského prezidenta Putina uznat separatistické republiky a dokonce na území Ukrajiny v důsledku vyslat své ozbrojené síly. Podle reakce českého MZV jde o porušení Charty OSN, Minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994. Místopředseda PSP Jan Bartošek zdůraznil potřebu urychlení modernizace Armády České republiky.

  • Petr Fiala (ODS), předseda vlády ČR

Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Z vlastní historie si dobře pamatujeme, že podobné kroky namířené proti suverénním sousedním státům k míru nikdy nevedou.

Ze strany Ruska jde porušení mezinárodního práva a o akt agrese vůči sousednímu suverénnímu státu. Podporujeme jednotnou reakci EU a partnerů.

Toto stanovisko premiéra Fialy podpořil také předseda ANO a expremiér Andrej Babiš.

  • Jan Lipavský (Piráti), ministr zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí důrazně odsuzuje rozhodnutí Ruské federace o uznání nezávislosti tzv. Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Podle prohlášení MZV jde o zjevné porušení Charty OSN, Minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994. Po nezákonné okupaci a anexi Krymu v roce 2014 jde o další krok, kterým Ruská federace dlouhodobě pošlapává základní principy mezinárodního práva a své vlastní závazky týkající se územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Uznání nezávislosti tzv. lidových republik je dalším krokem v eskalaci již tak napjaté situace a ohrožuje bezpečnost celé Evropy. Česká republika spolu se spojenci v NATO a EU podporuje mezinárodní diplomatické úsilí o odvrácení agrese vůči Ukrajině a zachování míru. Se svými spojenci bude ČR reagovat v jednotě. Potvrzujeme naši dlouhodobou, principiální podporu územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích.

MZV Ruskou federaci vyzývá k přehodnocení tohoto kroku a návratu k jednacímu stolu v zájmu bezpečnosti celého kontinentu.

  • Jana Černochová (ODS), ministryně obrany

Putinovo uznání separatistických republik na východě Ukrajiny je snaha obnovit Sovětský svaz na úkor svobodných a suverénních zemí. To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat! A na putinově šachovnici není pouze Ukrajina, jsme tam i my.

  • Markéta Pekarová Adamová (TOP09), předsedkyně PSP

Vladimir Putin ve svém projevu zmiňuje vlnu přijetí států bývalého východního bloku do NATO. Mezi nimi i ČR. Bere to jako podvod Západu a prohru Ruska.

Nebýt Václava Havla a dalších, kteří nás přivedli do NATO, jsme ve stejném ohrožení jako Ukrajina i my. Nenechme je napospas.

  • Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda PSP

Rusko vedené Putinem je bezpečnostní hrozbou pro celý svět. Je to jasný vzkaz, že musíme zrychlit modernizaci Armády České republiky a naplnit naše alianční závazky v NATO. Rusko krade další kus Ukrajiny. Musí následovat tvrdé ekonomické mezinárodní sankce.

Jednání prezidenta Putina nesmí zůstat bez odezvy. Česko musí jednoznačně podpořit naše spojence a odpovědět tak, aby to bylo pro Ruskou federaci citelné. Kdokoliv dnes hájí činy Ruska, hájí možnost válečného konfliktu na území Evropy a jedná proti bezpečnostním i ekonomickým zájmů ČR!

  • Lubomír Metnar (ANO), předseda sněmovního Výboru pro obranu

Uznáním samozvaných republik na Donbasu došlo k porušení mezinárodního práva, minských dohod a uzemní celistvosti Ukrajiny. Doufám, že je zde stále prostor pro využití diplomacie, vedoucí k deeskalaci situace. Pouze vzájemné setkání lídrů Biden, Putin, Macron, může situaci ovlivnit, a proto ho podporuji.

Prezident republiky se dosud nevyjádřil.

Doplnění:

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení," uvedl na svém twitterovém účtu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

  • Tomio Okamura (SPD)

Vláda Petra Fialy a tajné služby USA i dalších zemí NATO podněcují konflikt Ruska s Ukrajinou. Nechceme válku! Hnutí SPD považuje současné dění na Ukrajině za důsledek tlaku zpravodajských služeb pod taktovkou USA, Velké Británie a některých států NATO, které se snaží rozpoutat válečný konflikt mezi Ruskou federací a Ukrajinou. Přitom je zcela evidentní, že ani jeden ze států, kterých se to může dotknout, si ozbrojený konflikt nepřeje. Jsme přesvědčeni, že je potřeba dosáhnout diplomatickou cestou závazku všech aktérů k dodržování tzv. minských dohod, které garantují autonomii Doněcku a Luhansku, a také jsme přesvědčeni, že NATO by nemělo dále expandovat k ruským hranicím, protože to značně zvyšuje riziko jaderného konfliktu.

Zdroj: Twitter, Facebook

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace