Reakce ministerstva obrany na článek o nákupu vrtulníků v Blesku

Reakce ministerstva obrany na článek o nákupu vrtulníků v Blesku
Autor fotografie: Bell|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 05 / 2019, 10:00

Ministerstvo obrany České republiky včera vydalo reakci na dle jejich mínění silně spekulativní článek zveřejněný v bulvárním Blesku.

Autor článku, přestože dostal od tiskového oddělení MO k dispozici širší a přesnější odpověď, uvádí spekulativní a matoucí informace a vzbuzuje pochyby o jasné představě resortu obrany o výběru vrtulníků, jejich ceně a nastavení veřejné zakázky.

 

Stále platí, že chceme pořídit 12 vrtulníků a souhlas USA k prodeji vrtulníků typu UH-1 Venom z roku 2017 a nově i vrtulníků UH-60 Black Hawk a AH-1 Viper z května 2019 je dobrou zprávou. Otevírá České republice možnost přímého jednání o více variantách pořízení nových vrtulníků pro AČR. Udělení souhlasu Kongresu je v souladu s americkými zákony, kdy Kongres musí schválit případný vývoz vojenského materiálu.

Nám pak zaručuje na mezivládní úrovni možnost získat nové vrtulníky za naprosto stejných ekonomických podmínek jako stejné vrtulníky pořizuje sama americká armáda. Teď se budou posuzovat varianty, co je pro naši armádu přínosnější a výhodnější. Kongresem schválené částky jsou maximálním stropem a mohou se v průběhu dalšího vyjednávání snížit, nicméně vždy v nich budou zahrnuty i další náklady na výcvik, náhradní díly, výzbroj a vybavení včetně záručního a pozáručního servisu.

 

Nové vrtulníky nahradí zastaralé ruské Mi-24 a co je důležité, na rozdíl od nich je bude možné použít pro mnohem širší spektrum úkolů, a to jak ve vojenských operacích tak i v „civilu“ při pomoci u nás doma – typicky v případech živelních katastrof, hašení rozsáhlých požárů nebo průmyslových havárií - stejně, jako tomu bylo například při povodních v roce 1997 nebo 2002. Vrtulníky budou vybaveny i pro převoz raněných a nemocných, a také tuto kapacitu a schopnost bude armáda v krizových situacích sdílet se složkami našeho záchranného systému.

 

Zdroj: MO České republiky

Tagy článku