Reakce ministerstva obrany na článek o nákupu vrtulníků v Blesku

Reakce ministerstva obrany na článek o nákupu vrtulníků v Blesku
Autor: Bell|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 05 / 2019, 10:00

Ministerstvo obrany České republiky včera vydalo reakci na dle jejich mínění silně spekulativní článek zveřejněný v bulvárním Blesku.

Autor článku, přestože dostal od tiskového oddělení MO k dispozici širší a přesnější odpověď, uvádí spekulativní a matoucí informace a vzbuzuje pochyby o jasné představě resortu obrany o výběru vrtulníků, jejich ceně a nastavení veřejné zakázky.

 

Stále platí, že chceme pořídit 12 vrtulníků a souhlas USA k prodeji vrtulníků typu UH-1 Venom z roku 2017 a nově i vrtulníků UH-60 Black Hawk a AH-1 Viper z května 2019 je dobrou zprávou. Otevírá České republice možnost přímého jednání o více variantách pořízení nových vrtulníků pro AČR. Udělení souhlasu Kongresu je v souladu s americkými zákony, kdy Kongres musí schválit případný vývoz vojenského materiálu.

Nám pak zaručuje na mezivládní úrovni možnost získat nové vrtulníky za naprosto stejných ekonomických podmínek jako stejné vrtulníky pořizuje sama americká armáda. Teď se budou posuzovat varianty, co je pro naši armádu přínosnější a výhodnější. Kongresem schválené částky jsou maximálním stropem a mohou se v průběhu dalšího vyjednávání snížit, nicméně vždy v nich budou zahrnuty i další náklady na výcvik, náhradní díly, výzbroj a vybavení včetně záručního a pozáručního servisu.

 

Nové vrtulníky nahradí zastaralé ruské Mi-24 a co je důležité, na rozdíl od nich je bude možné použít pro mnohem širší spektrum úkolů, a to jak ve vojenských operacích tak i v „civilu“ při pomoci u nás doma – typicky v případech živelních katastrof, hašení rozsáhlých požárů nebo průmyslových havárií - stejně, jako tomu bylo například při povodních v roce 1997 nebo 2002. Vrtulníky budou vybaveny i pro převoz raněných a nemocných, a také tuto kapacitu a schopnost bude armáda v krizových situacích sdílet se složkami našeho záchranného systému.

 

Zdroj: MO České republiky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace