Řecko posílí námořnictvo

Řecko posílí námořnictvo
Autor fotografie: redakce|Popisek: fregata francouzské výroby
11 / 02 / 2018, 11:30

Řecká vláda nedávno prozradila svůj úmysl posílit své námořnictvo. Vzhledem k charakteru státu je to logický krok a oproti jiným evropským státům musí zajistit svou bezpečnost zejména na moři. Jako své ohrožení vnímá již tradičně sousední Turecko.

Jednání o dalším směřování Evropy se věnovalo několika otázkám. Mimo jiné se věnovalo také zajištění ochrany vnějších hranic, které se týkají i Řecka. Na bilaterálním jednání mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a levicovým řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem projednali i možnosti nákupu francouzských fregat.


Po jednání oznámil zástupce řecké vlády, že tento měsíc zahájí ministerstvo obrany jednání o nákupu dvou víceúčelových fregat od francouzsko-italského výrobce. Konkrétně se jedná o fregaty třídy Fremm. Ta je schopna provést širokou škálu operací, k nimž se řadí protiponorkové i protiletadlové aktivity. Samozřejmostí je i jejich využití v případě pozemního cvičení. Následně se má jednat o případný nákup dalších francouzských korvet, tentokrát ve třídě Gowind.

Psali jsme: Co neumí Rusko ani Velká Británie? Postavit jadernou letadlovou loď


V Řecku je dlouhodobě silná a respektovaná pozice armády, která je členem NATO. Stejně jako její soused a největší regionální rival, Turecko. Mezi těmito dvěma členskými státy jsou již tradiční značné spory pramenící z historických zkušeností. Ačkoliv jsou oba státy členy Severoatlantické aliance, došlo mezi nimi k několika sporům. V podstatě se jedná o pomyslnou studenou válku mezi nimi. Za zmínku jistě stojí i to, že Řecko má unikátní mořskou hranici. Ačkoliv většina světa uznává dvanáctimílové pásmo, v Řecku je v některých případech uznáváno pouze například třímílové námořní pásmo. Oba státy si nárokují některá sporná území.


Od nákupu fregat si Řecko slibuje posílení své námořní obrany a upevnění vlastní pozice v rámci prostoru Egejského moře. Občasně dochází i ke konkrétním potížím a Řecko se potřebuje ukázat jako silný soused. Například v polovině ledna tohoto roku narazila loď turecké stráže do řecké vojenské lodě Nikiforos.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku