Řecko zváží nákup letounů F-35. Bude ale na ně mít peníze?

Řecko zváží nákup letounů F-35. Bude ale na ně mít peníze?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
12 / 04 / 2019, 11:00

I Řecko uvažuje o tom, že si pořídí americké letouny 5. generace F-35.

Možnost akvizice nových letounů z USA nadhodil řecký ministr obrany Evangelos Apostolakis. Přichází v napjaté době vrcholících kontroverzí mezi Tureckem a USA.

Apostolakis reagoval minulý týden na prohlášení viceadmirála Mathiase Wintera, šéfa kanceláře pro letouny F-35 v Pentagonu, který minulý čtvrtek v Kongresu prohlásil, že letouny F-35 mohou být prodány do více států. Kromě Singapuru, Španělska, Rumunska, Polska zmínil právě i Řecko.

Apostolakis uvedl, že Řecko kromě modernizace letounů F-16 se nachází v procesu výběru nového stíhače a země tak postupně může přejít k výběru letounu nové generace, čili F-35. Podle Apostolakise pomohlo Winterovo prohlášení Řecku v dalším rozhodování ohledně možného pořízení F-35. Řecko tak v následující době zváží všechny možnosti potenciálního nákupu stíhače.

Jako problém se však může jevit finanční stránka věci. Některé zdroje hovoří o tom, že nákup letounů bude záviset na tom, zda bude Řecko vzhledem ke svým problémům s financemi schopné za ně platit v dlouhodobé časové perspektivě 6-8 let. Proto Řecko poslalo americké straně žádost, v níž ho zajímá cena 25 - 30 strojů F-35.

 

Zdroj: ekathimerini.com

Tagy článku