Řecko zváží nákup letounů F-35. Bude ale na ně mít peníze?

Řecko zváží nákup letounů F-35. Bude ale na ně mít peníze?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
12 / 04 / 2019, 11:00

I Řecko uvažuje o tom, že si pořídí americké letouny 5. generace F-35.

Možnost akvizice nových letounů z USA nadhodil řecký ministr obrany Evangelos Apostolakis. Přichází v napjaté době vrcholících kontroverzí mezi Tureckem a USA.

Apostolakis reagoval minulý týden na prohlášení viceadmirála Mathiase Wintera, šéfa kanceláře pro letouny F-35 v Pentagonu, který minulý čtvrtek v Kongresu prohlásil, že letouny F-35 mohou být prodány do více států. Kromě Singapuru, Španělska, Rumunska, Polska zmínil právě i Řecko.

Apostolakis uvedl, že Řecko kromě modernizace letounů F-16 se nachází v procesu výběru nového stíhače a země tak postupně může přejít k výběru letounu nové generace, čili F-35. Podle Apostolakise pomohlo Winterovo prohlášení Řecku v dalším rozhodování ohledně možného pořízení F-35. Řecko tak v následující době zváží všechny možnosti potenciálního nákupu stíhače.

Jako problém se však může jevit finanční stránka věci. Některé zdroje hovoří o tom, že nákup letounů bude záviset na tom, zda bude Řecko vzhledem ke svým problémům s financemi schopné za ně platit v dlouhodobé časové perspektivě 6-8 let. Proto Řecko poslalo americké straně žádost, v níž ho zajímá cena 25 - 30 strojů F-35.

 

Zdroj: ekathimerini.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace