Řecku mohou být dodány tři moderní francouzské fregaty FDI

Řecku mohou být dodány tři moderní francouzské fregaty FDI
Autor fotografie: Franck Dubey, CC BY-SA 3.0|Popisek: Fregata Surcouf z třídy La Fayette (ilustrační obrázek)
30 / 09 / 2021, 13:00

Řecko by mohly posílit nové francouzské moderní fregaty FDI.

Francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že šéf společnosti Naval Group Pierre Eric Pommellet, ředitel přední zbrojovky MBDA Eric Béranger a řecký ministr obrany Nikólaos Panayotópoulos  podepsali společné memorandum o porozumění, čímž se otevřou jednání o dodávkách fregat FDI (Frégate de défense et d'intervention) řeckému námořnictvu.

To by si mohlo pořídit tři francouzské fregaty s přidruženým vybavením s opcí na nákup jedné další. Fregaty mají být postaveny v loděnicích Naval Group vě městě Lorient. Pokud se obě strany domluví na kontraktu, první dvě fregaty by Řecko převzalo v roce 2025 a třetí potom o rok později.

Fregaty FDI představují moderní a technologicky vyspělá plavidla s délkou 122 m a výtlakem 4 460 t. Maximální rychlost fregat má činit 50 km/h, dosah 5 000 námořních mil (9 300 km). Celkem figuruje v této třídě 5 plavidel, první z nich, Amiral Ronarc'h, má vstoupit do služby v roce 2024. Fregaty začnou nahrazovat od roku 2024 starší třídu La Fayette.

Řecko chce zvýšit své kapacity kromě vzduchu také na moři zejména kvůli pokračujícímu napětí s Tureckem. Jednu z hlavních roznětek napětí představuje turecký průzkum ropných ložisek a dalších zdrojů ve východním Středomoří, na které si činí nárok i Řecko. Současně Řecko před časem prohlásilo, že v tomto teritoriu provádí Ankara konfrontační politiku. Východ Středozemního moře část je dlouhodobě jakýmsi neuralgickým bodem sporu, a proto zde Francie, řecký spojenec v rámci NATO, k značné nelibosti tureckého prezidenta zvýšila svou vojenskou přítomnost.

Francie s Řeckem pojí v současné době čilá vojensko-technická spolupráce, co se týče hlavně dodávek letounů Rafale, kterých si Řecko objednalo 18. První stroj Athény převzaly letos v červenci. Francouzsko-řecká zbrojní spolupráce je právě zahrocená proti turecké expanzi ve východním Středomoří. Dají se tak očekávat další zbrojní kontrakty mezi Athénami a Paříží.

V této souvislosti je třeba připomenout, že jak už SM informoval, v nedávné době Ankara jednala s Německem o dodávkách ponorek. Řecko vyvinulo maximální diplomatický tlak cesto EU i NATO a též po bilaterální linii k zablokování tohoto případného kontraktu. Nyní řecko-francouzské jednání vytvoří opět napětí mezi Athénami a Ankarou a též není jisté, zda to nebude mít dopady na vztahy mezi Francií a Německem. Francie zaznamenala ve zbrojní oblasti několik úspěchů v rámci prodeje letounů Rafale, ale zároveň i kardinální prohru zrušením kontraktu na dodávky ponorek pro australské námořnictvo.

Dodávka moderních fregat Řecku je tak pro Francii důležitá k nahrazení ztráty z Austrálie a potvrzení své dominance ve Středomoří. Navíc se potvrzují dřívější analýzy SM, že fregaty jsou optimálním bojovým plavidlem pro Středomoří vzhledem k jeho hloubce, členitosti pobřeží a schopnosti fregat se pohybovat rychle i v mělkých vodách při nesení poměrně značné palebné síly. Teď zbývá jen vyčkat, jaká bude turecká protireakce, neboť toto zcela jistě neponechá bez povšimnutí.


Zdroj: Defence Blog

Tagy článku