Ředitel VOP CZ Navrátil je ve funkci necelý měsíc. Čekají ho složité úkoly a má dobré předpoklady uspět

Ředitel VOP CZ Navrátil je ve funkci necelý měsíc. Čekají ho složité úkoly a má dobré předpoklady uspět
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Vlastimil Navrátil a Jana Černochová
25 / 09 / 2024, 15:30

Již přibližně měsíc vede státní podnik VOP CZ nový ředitel, jímž byl na základě výsledku výběrového řízení Ministerstva obrany jmenován Vlastimil Navrátil. Jeho hlavními úkoly jsou stabilizace podniku, dotažení probíhajících velkých zakázek a navyšování vojenské výroby.

Navrátil vystřídal ve funkci přechodného ředitele z pověření Marina Šturalu, který podnik vedl od odvolání kritizovaného Marka Špoka. „Státní podnik VOP CZ je strategicky významnou společností českého obranného průmyslu a jeho význam roste i s ohledem na modernizační projekty Armády ČR, na kterých se bude podílet, jako je výroba nových BVP a další. Pro resort obrany je proto důležité, aby došlo k jeho stabilizaci a zlepšení hospodářských výsledků. Jsem přesvědčena, že nový ředitel, pan Vlastimil Navrátil, kterého jsem dnes jmenovala do funkce, má pro tyto cíle ty nejlepší předpoklady. Je to zkušený manažer a odborník, který prošel náročným výběrovým řízením. Přeji mu v nové roli mnoho úspěchu,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová v tiskové zprávě ministerstva v polovině srpna.

Hlavním úkolem je stabilizace podniku VOP CZ

 

Sám nový ředitel státního podniku své úkoly vymezil takto: "Hlavním úkolem je VOP CZ stabilizovat z hospodářského i personálního hlediska. Zaměřit se ale také musíme na další rozvoj strategických projektů, jako je například výroba pásových bojových vozidel pěchoty CV90, kde bude mít státní podnik důležitou pozici integrátora." – Stabilizace VOP CZ byla horkým tématem na podzim roku 2023, kdy došlo dokonce k tzv. vzpouře zaměstnanců, a to poté, kdy se tehdejší ředitel Špok pokusil řešit nedobrou finanční situaci podniku snížením mezd. Tento problém se podařilo po jeho odvolání vyřešit, ale jak z vyplývá z Navrátilova srpnového výroku, státní podnik stále nemá v tomto smyslu vyhráno.

Klíčové pro pozitivní hospodářské výsledky VOP CZ budou úspěšné zakázky, přičemž z hlediska spolupráce s Ministerstvem obrany bude zásadní růst projektů ve sféře vojenské výroby. Ta v éře ředitele Špoka dramaticky klesla až k zanedbatelnému procentu, v důsledku toho byla a ještě nějakou dobu bude prakticky vyloučena tzv. vertikální spolupráce, kdy bude moci státní podnik získávat zakázky od svého zakladatele, rezortu obrany, přímo - což je v zásadě hlavní smysl jeho existence.

Klíčové jsou velké vojenské zakázky: CV90, T-72M4 CZ a Leopard 2A8 (?)

 

Po svých předchůdcích zdědil Vlastimil Navrátil projekty, za jejichž nastavení nenese žádnou odpovědnost, ale je jeho úkolem je co nejefektivněji dokončit, aby ve finále státní podnik netratil, získal nové příležitosti, udržel kvalifikovanou pracovní sílu a mohl začít realizovat významné zakázky, z nichž bude profitovat Armáda České republiky. Mezi ty zděděné projekty patří na prvním místě samozřejmě podíl na výrobě pásových BVP CV90.

Ačkoli byl bod věnovaný strategickým zakázkám na 42. schůzi výboru pro obranu na žádost rezortu obrany pro média a veřejnost uzavřené, víme alespoň to, že zástupci ministerstva potvrdili úspěšné postupné zapojování českých společností, které již mělo překročit 50 % celkové míry. Ta má dosáhnout více než 40 % hodnoty zakázky. Zásadní podíl na ní má právě VOP CZ, který bude zajišťovat výrobu podvozkové části vozidel a provádět celkovou integraci CV90 pro českou armádu. Bez ohledu na složitou a často kritizovanou genezi projektu je na místě novému řediteli popřát úspěch, jehož výsledkem bude desetiletí toužebně mechanizovanými prapory 7. brigády vyhlížené modernizace klíčového prvku jejich výzbroje.

Dalším významným projektem, který ve svém objemu osciluje kolem hodnoty jedné miliardy korun, je modernizace tanků T-72M4 CZ. I ta byla ve své době kritizována jako zbytečná a komplikovaná a jako příklad neúčelného plýtvání nedostatečnými prostředky rezortu obrany. Technické zhodnocení třicítky tanků ve velmi specifické české verzi, kterou není prakticky možné po vyřazení z výzbroje AČR uplatnit na světovém trhu - protože obsahuje komponenty, které se již nevyrábějí, a protože jejich počet je iracionálně nízký, objektivně zůstává problematickou zakázkou. Tanky mají být armádě dodány zpět do aktivní služby do roku 2026.

Současně již nyní armáda zavádí typ Leopard 2A4 a do konce roku by měla skončit jednání o přistoupení ke společnému nákupu Leopardů 2A8 s Německem a zřejmě dalšími zeměmi. Tanky T-72M4 CZ do nového konceptu definitivně nezapadají. Přesto zakázka na jejich technické zhodnocení probíhá - a i zde je na místě doufat, že výsledkem budou vozidla, jež buď armáda bude moci uložit pro jejich využití v krizi, případně se jich přece jen vhodně zbavit - ať již darem napadené Ukrajině, nebo odprodáním. A lze očekávat, že vedle CV90 bude rezort obrany chtít vidět velmi významné zapojení svého podniku také do projektu Leopard 2A8.

V armádním přístupu k modernizačnímu procesu dochází podle kusých informací k významným změnám a VOP CZ v nich nepochybně bude hrát i nadále svou roli. Rezort obrany s fungujícím státním podnikem VOP CZ do budoucna počítá jako s jedním z klíčových prvků v oblasti bezpečných dodávek vojenské techniky. Nový ředitel státního podniku je sám příslušníkem Aktivní zálohy. Podle tiskové zprávy MO má bohaté zkušenosti ze strojírenského průmyslu. Předpoklady pro dobré výsledky ve stabilizaci personální i finanční, dotažení zděděných zakázek a navyšování vojenské výroby s cílem zajistit možnost intenzívně využívané vertikální spolupráce a zařadit VOP CZ mezi ostatní úspěšné státní podniky rezortu obrany, tedy má.

Tagy článku

-->