Ředitelem VTÚ se má k 1. únoru stát Jiří Kašpárek. Odkud do státního podniku přichází?

Ředitelem VTÚ se má k 1. únoru stát Jiří Kašpárek. Odkud do státního podniku přichází?
Autor fotografie: Vojenský technický ústav, s.p.
23 / 01 / 2023, 12:00

Do čela Vojenského technického ústavu má k 1. únoru 2023 usednout současný ředitel LOM Praha Trade a.s. Jiří Kašpárek. Nahradí Libora Tomolyu, který státní podnik řídí od listopadu loňského roku, kdy byl odvolán Petr Novotný. V prosinci proběhly spekulace, že by Kašpárek mohl obsadit post obchodního ředitele VTÚ, ze kterého byla odvolána Jitka Čapková. Poslanec Ratiborský se 7. prosince na výboru ptal, zda možný příchod Jiřího Kašpárka na post obchodního ředitele VTÚ může ovlivnit výsledek tendru na lehká útočná vozidla.

Ministryně obrany odvolala k 15. listopadu 2022 z funkce ředitele státního podniku VTÚ Petra Novotného. Podnik následně řídí Libor Tomolya, který do odvolání Novotného vedl VTÚ letectva a protivzdušné obrany. Tomolya po svém jmenování odvolal obchodní ředitelku Jitku Čapkovou. Avšak v obchodním rejstříku zůstává stále až do dnešního dne zapsán Novotný. V prosinci se objevila zpráva, že by na toto místo měl k 1. lednu 2023 přijít Jiří Kašpárek. V souvislosti s tím vznesl během 20. schůze Výboru pro obranu poslanec Ratiborský (ANO) dotaz, zda jeho příchod nemůže ovlivnit výběr lehkých útočných vozidel, protože Jiří Kašpárek je autorem studie proveditelnosti, která favorizovala vozidlo HMT od společnosti Supacat, a tedy by mohlo dojít k potenciálnímu střetu zájmů.

Náměstek, dnes vrchní ředitel majetkové sekce MO, Filip Říha odpověděl: "Pokud by došlo k jejímu obsazení panem Kašpárkem, mohu obecně za státní podnik vždy garantovat to, že k ovlivňování zakázek na území Ministerstva obrany, co se týče stanovování predikcí a žádostí armády nebo sekce vyzbrojování a akvizic k tomu, jak bude v zakázkách postupováno, nemůže dojít pozicí státního podniku nebo jejím personálním obsazením."

Ke jmenování Kašpárka obchodním ředitelem nedošlo, ale podle informací SM míří Jiří Kašpárek přímo do pozice ředitele státního podniku, a to od 1. února 2023.

Jiří Kašpárek je v současné době zaměstnán jako člen představenstva a ředitel společnosti LOM PRAHA TRADE a.s.. Do této funkce byl jmenován dne 1. 12. 2021 s účinností od 3. 12. 2021. Zároveň jde také o jeho první působení ve statutárních orgánech obchodních korporací. Před LOM Praha Trade působil ve funkci ředitele sekce speciální výroby ve Vojenském technickém ústavu s.p.

Po dobu více než pětadvaceti let (od roku 1993) byl vojákem z povolání Armády ČR. Má zkušenosti s velením v zahraničních misích v Afganistánu a účastnil se také misí v Bosně a Kosovu. V letech 1993–1998 studoval a získal inženýrský titul na Universitě obrany ve Vyškově.

Avšak výše uvedené zkušenosti nemusí být dostatečnou zárukou, že v tak významné pozici ve VTÚ (které má před sebou několik extrémně významných projektů) bude vše realizováno bezchybně. Ostatně věříme, že tyto pochybnosti mohou být rozptýleny již při samotném nominačním projednání Jiřího Kašpárka.

Zdroj: Ministerstvo obrany, LinkedIn

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace