Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Ministerstvo obrany, budova A
32. schůze sněmovního Výboru pro obranu se zabývala také situací s pronájmem budovy Tokovo v Holešovicích, resp. rekonstrukce stávající budovy A v Dejvicích. Kauzu otevřely Seznam zprávy, které 13. září upozornily na vysokou cenu pronájmu budovy (trojnásobnou proti předchozí ceně, kterou platil ve stejné budově NKÚ), a v den schůze výboru pak publikovaly článek Černochová couvá z drahého nájmu v „mrakodrapu“ pro úředníky.
První náměstek MO František Šulc zdůraznil v úvodní řeči k tomuto bodu programu 32. schůze výboru, že budova A Ministerstva obrany je dlouhodobě v technicky velmi špatném stavu. Je v ní umístěno celkem 15 organizačních celků Ministerstva obrany (Agentura personální, Sekce státního tajemníka, Sekce vyzbrojování a akvizic, Odbor bezpečnosti, a další) a bezmála 900 zaměstnanců využívajících plochu asi 7 000 m2.
„Umím si představit, že bychom se budovy mohli snadno zbavit. Nějaký developer by ji možná velice rád koupil, získal, postavil tam byty, zboural by ji. Protože nemovitosti na Praze 6 jsou hodně drahé. Ale stát by z toho moc neměl,“ řekl František Šulc s tím, že jde ale o památkově chráněnou budovu, kterou zbourat nelze a zájem by o ní asi velký nebyl. „Pokud opustíme myšlenku odprodeje, musíme rekonstruovat, protože máme odpovědnost k našim zaměstnancům.“
Celky a zaměstnance je tedy třeba přemístit do odpovídajících prostor, které budou vyhovovat především bezpečnostním standardům. Kromě dalšího náměstek Šulc zmínil také potřebu vzájemné blízkosti jednotlivých složek MO, aby "zaměstnanci netrávili půl pracovní doby na cestách."
Nabídku pro budovu Tokovo vyhodnotilo MO jako nejvýhodnější z deseti podaných nabídek, ale cena ještě nebyla podle náměstka Šulce definitivně vyjednána a smlouva nebyla podepsána. Přesto ministerstvo vládě podalo „předběžnou informaci o svém záměru, který nebyl dokonán.“ V současnosti MO připravuje nové výběrové řízení, protože díky medializaci se úřadu ozvali další pronajímatelé s novými nabídkami.
Na to po jednání výboru reagoval místopředseda Pavel Růžička (ANO) na sociální síti X: „Stále s napětím očekávám, zda Jana Černochová odhodlá poděkovat médiím, že jí pomohly ušetřit desítky až stovky milionů korun za pronájem Tokova. Kdyby novináři tuto šmelinu neotevřeli, tak by obrana utratila zbytečně peníze.“
Poslance Lubomíra Wenzla (ANO) zajímalo, jestli by nebylo možné jeden nebo více ze zmíněných 15 celků vyjmout, umístit do jiného prostoru, a tím snížit nároky na plochu pronajímaných prostor a zvýšit okruh nabídek, s nimiž může nově Ministerstvo obrany pracovat.
Jednání se účastnila také vrchní ředitelka Sekce majetkové MO Marta Kopecká, která poslancům pomocí fotografií prezentovala stav budovy A. Obecně opoziční poslanci potřebu budovu A rekonstruovat, resp. její špatný stav nerozporovali. Místopředseda výboru Pavel Růžička uvedl, že špatný stav budovy si pamatuje již z roku 1994, kdy ji navštívil jako voják AČR poprvé. A ptal se na cenu rekonstrukce, která se pohybuje okolo 5–6 miliard korun, tedy okolo 6 milionů korun na jednoho zaměstnance: "V takové budově nesedí ani PPF. Proč nepostavíte budovu na Prašném mostu, jak to bylo plánované?"
Na schůzi výboru mezitím dorazila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která se ve čtvrtek účastnila Bezpečnostní rady státu. Uvedla, že situaci přislíbil řešit její předchůdce Lubomír Metnar, ale neudělal to – proto se k ní musí MO vrátit nyní – ovšem explicitně uvedla, že to exministru Metnarovi nevyčítá: „Taky toho měl hodně.“
Poslanci Wenzlovi ministryně Černochová odpověděla, že rozdělovat celky obývající budovu A by v součtu vyšlo dráž kvůli nákladům na zabezpečení, sítě i třeba službu Vojenské policie na dvou či více místech oproti centralizovanému řešení. Výstavba nové budovy na Prašném mostu je podle ní vyloučena kvůli chystané stavbě rychlodráhy na letiště. To zpochybnil poslanec Růžička s tím, že hlavní město výhradu nemá a požádal o písemné vyjádření k této variantě a ceně rekonstrukce budovy A. Argumentoval tím, že v roce 2017 Rada hl.m. Prahy povolila výjimku pro záměr výstavby administrativního objektu v kasárnách generála Píky.
Výbor pro obranu vzal většinou hlasů podané informace na vědomí, poslanci hnutí ANO se hlasování zdrželi.
Security Magazín jej oslovil otázkou, co by mělo Ministerstvo obrany v případě výstavby nové budovy provést se stávající budovou A: „Někdo by měl spočítat, zda je to pro MO vůbec ekonomické. Nabídnout státu a nebo prodat,“ odpověděl poslanec.
Zdroj: Výbor pro obranu, Ministerstvo obrany, Seznam Zprávy