Republikánští senátoři žádají Bidena o okamžité dodání raket ATACMS Ukrajině. Na amerického prezidenta sílí tlak

Republikánští senátoři žádají Bidena o okamžité dodání raket ATACMS Ukrajině. Na amerického prezidenta sílí tlak
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Systém ATACMS
18 / 09 / 2023, 14:30

Republikánský senátor Tom Cotton, Roger Wicker a jejich další kolegové adresovali americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi dopis, v němž jej urgentně žádají, aby pokud možno co nejdříve schválil dodávky balistických raket ATACMS Ukrajině, které mají dolet až 300 km. Na Bidenovu administrativu se tak zvyšuje tlak, aby Ukrajině tyto účinné zbraňové prostředky poskytl.

Skupina senátorů v čele Cottonem, Wickerem a dalšími naléhají na amerického prezidenta Bidena, aby schválil dodávky střel ATACMS na Ukrajinu. Senátoři na transfer spěchají a v dopisu uvádějí, že každé další zpoždění bude mít za následek podrytí amerických bezpečnostních zájmů a rozšíření konfliktu, který začal v únoru 2022.

V dopisu republikánští senátoři uvádějí, že poskytnutí těchto raket umožní Ukrajině podnikat útoky na vybrané ruské logistické a komunikační cíle. Dále Cotton a jeho kolegové píší, že USA jsou schopné dodávky ATACMS na Ukrajinu realizovat, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv na vlastní bojové schopnosti.

Pokud by byly tyto rakety Ukrajině dodány, vyplnilo by to její chybějící kapacity v oblasti střel dlouhého doletu. Podle Cottona je transfer těchto účinných zbraňových prostředků velmi důležitý, protože pokud by nebyly napadené zemi nakonec dodány, tak to jen prodlouží válku a bude stát další životy, jak poznamenal již dříve na sociální síti X (dříve Twitter).

O dodávce střel ATACMS, které by v probíhající protiofenzivě Ukrajincům usnadnily další postup, a mohly by v podstatě zasáhnout jakýkoliv cíl na Krymu, se hovoří v posledních týdnech často. Konečné rozhodnutí však ještě nepadlo, Bidenova administrativa má stejně jako u jiných, nyní již poskytnutých zbraňových prostředků obavy, zda by je Ukrajinci nepoužili na ruské území. Nicméně není na druhé straně vyloučeno, že zmíněné střely bude obsahovat další americký vojenský balíček. Sám Biden je v posledních dnech pod tlakem, aby ATACMS Ukrajině schválil, protože válka eskaluje tak jako tak.

Zdroj: The Hill

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.