Retia dodala policejním složkám v USA radary vidící skrz zeď

Retia dodala policejním složkám v USA radary vidící skrz zeď
Autor fotografie: Retia|Popisek: ReTWis 5
02 / 08 / 2021, 14:00

Radar vidící přes zeď, který vyvinula pardubická společnost Retia, člen skupiny CSG a její divize CSG Aerospace, našel své první zákazníky, a to na prestižním trhu v USA. Unikátní malý přenosný radar, který Retia vyvinula pod názvem ReTWis 5, ale na americkém trhu je prodáván pod značkou POLR 1, už byl nasazen v ostrých akcích. V arizonském Phoenixu pomohl místní policii odhalit skrytého ozbrojeného pachatele a v texaském San Antoniu asistoval místnímu SWAT týmu při osvobození rukojmích z rukou ozbrojeného únosce.

ReTWis prošel v roce 2020 v USA schvalovacím procesem u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC) a místní pobočka holdingu CSG, společnost CSG USA, ho začala nabízet federálním, státním i municipálním bezpečnostním složkám. Do současnosti bylo prodáno sedm jednotek a realizují se desítky dalších objednávek. Kupci a uživateli prvních radarů jsou policejní složky významných amerických měst, konkrétně arizonského Phoenixu a texaského San Antonia. V obou místech už absolvoval ostré nasazení: Ve Phoenixu odhalil skrytého pachatele a v San Antoniu pomohl policejnímu SWAT týmu vyřešit situaci, kdy se únosce zabarikádoval s několika rukojmími.

Blair Jenkins, CEO společnosti CSG USA, uvádí: „Vidíme široký prostor pro uplatnění radaru přes zeď u potenciálních zákazníků z řad amerických ozbrojených sil, federálních bezpečnostních agentur včetně FBI a samozřejmě u městských policejních sborů.“

Aleš Kvídera, ředitel divize CSG Aerospace, do které spadá i společnost Retia, výrobce radaru ReTWis, uvádí: „Úspěšné uplatnění našeho produktu na náročném americkém trhu je pro nás cenná reference. Věříme, že tato moderní technologie nalezne brzy uplatnění i v Evropě a samozřejmě i v českých bezpečnostních složkách.“

 

O radaru ReTWis

Radar ReTWis pardubická Retia, člen holdingu CSG, zdokonalovala několik let a v současnosti na trh dodává jeho pátou verzi. Cílem vývoje bylo zredukovat váhu a rozměry, aby mohl být snadno používán policí i armádou, a zdokonalit jeho senzory a software tak, aby efektivně přispěl k identifikaci osob za pevnou překážkou. Signálové zpracování radaru ReTWis 5 je optimalizováno k detekci malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, umožňuje tak lokalizovat například člověka i jen na základě pouhého dýchání.

Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii. UWB technologie je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje (neruší) ostatní rádiové systémy. Další výhodou je snadný průnik signálu zdmi nebo jinou nekovovou překážkou. Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signál z radaru je prakticky nezjistitelný. Úhel zobrazení je sto dvacet stupňů horizontálně i v elevaci a má čtyřicetimetrový dosah. Radar váží pouhých 3250 gramů a jeho baterie mají výdrž až pět hodin.

O holdingu Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.

Tagy článku