RETIA je hlavním českým průmyslovým partnerem v projektu MADR

RETIA je hlavním českým průmyslovým partnerem v projektu MADR
06 / 12 / 2019, 09:00

Pardubický výrobce radarů, podnik RETIA, je hlavním a strategickým průmyslovým partnerem společnosti ELTA Systems v rámci projektu dodávek radarů MADR pro Armádu ČR. Na základě smlouvy uzavřené mezi oběma společnostmi, pro jejíž vyjednání byla klíčová i podpora Ministerstva obrany ČR, bude RETIA ve svém pardubickém podniku vyrábět anténní moduly pro radary MADR na bázi pokročilé galium nitridové technologie.

ELTA Systems do společnosti RETIA přenese potřebné know-how a instaluje výrobní linku. Ta bude sloužit nejen k výrobě radarů MADR, ale i k jejich udržování v provozuschopném stavu po dobu až desítky let plánované životnosti, během které bude docházet k obměně opotřebovaných anténních modulů. RETIA se dále díky svým znalostem a zkušenostem s českým i aliančním systémem protivzdušné obrany bude významně podílet na integraci izraelských radarů do PVO České republiky i NATO.

RETIA bude spolupracovat s dalšími subdodavateli v rámci českého obranného průmyslu. Jedním z nich je kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS, která dodá speciální podvozky se znakem náprav 8x8. Ty zajistí mobilitu radarů na komunikacích, v terénu i mimo ně. Propojení plně pohonných tatrováckých podvozků s radarovou nástavbou bude dalším úkolem společnosti RETIA, které povede k technickému řešení ušitému na míru potřebám Armády ČR.

V neposlední řadě se bude RETIA významně podílet na certifikaci radarů, tvorbě technické dokumentace, spolu s ELTA Systems zajistí výcvik AČR v používání této moderní techniky a logisticky zabezpečí projekt na území ČR. Hodnota kontraktu mezi firmami ELTA Systems a RETIA je v řádu stovek miliónů Kč. Výroba radarů v ČR začne již v příštím roce tak, aby náročné termíny v dlouho očekávaném termínu byly naplněny.

Smlouvu za společnost RETIA podepsal předseda představenstva Roman Bohuněk, který uvedl: „Jedná se o významný projekt pro celý český obranný průmysl. Díky podmínkám kontraktu, které se nám podařilo i díky silné podpoře Ministerstva obrany ČR vyjednat, získává Česká republika natrvalo know-how i výrobní a servisní kapacitu, aby mohla radary MADR samostatně provozovat a servisovat.“  Wojciech Grzonka, obchodní ředitel RETIA, dodává: „Jednání mezi našimi společnostmi bylo velice složité, ale konstruktivní a vedlo k úspěšnému uzavření kontraktu. Nyní bude následovat náročná realizace tohoto high-tech projektu, na kterém se budou podílet techničtí experti z RETIA, ELTA Systems, TATRA TRUCKS a dalších českých firem.“

 

O společnosti RETIA

RETIA a.s. byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z vývoje bývalé pardubické Tesly. RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, nepřímo i Severoatlantické alianci a dalším vojenským a civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa. Více než dvě třetiny tržeb realizuje RETIA exportem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace