ReTWIs 5 – unikátní český radar, který vidí skrz zeď

ReTWIs 5 – unikátní český radar, který vidí skrz zeď
29 / 11 / 2018, 14:30

Pardubická RETIA je česká firma založená v roce 1993 takřka „na zelené louce“. Dnes patří mezi přední výrobce radarové techniky a speciální elektroniky a své zákazníky našla ve více než 40 zemích světa. Jedním z jejích nejzajímavějších výrobků je malý přenosný radar ReTWis 5, který dokáže detekovat živé osoby za zdmi i dalšími překážkami.

První generace malého přenosného radaru ReTWis (RETIA Through-Wall Imaging System) byla představena v roce 2008. Vývojáři z RETIE na konceptu dále pracovali a dnes je k dispozici verze ReTWis 5. Tento radar dokáže detekovat a sledovat živé osoby i zvířata, která se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou. Oproti svým předchůdcům je menší, lehčí a s dosahem prodlouženým na 40 metrů.

Radaru stačí i nepatrné impulsy

Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností. Její výhodou je, že snadno pronikne i silnými nekovovými překážkami, jako jsou třeba zdi. Díky ní je ReTWis 5 schopen i za pevnými překážkami detekovat velmi malé změny vyvolané lidským nebo zvířecím pohybem, a tak je možné lokalizovat člověka na základě pouhého dýchání. Radar tyto velmi nepatrné impulsy dokáže zpracovat a transformovat do formy vizuálního výstupu na zobrazovací jednotce. Unikátní technologie umožňuje dosah až 40 metrů a radar lze umístit až 20 metrů od překážky, za níž se ukrývají osoby.

Retwis1

ReTWis 5 má velmi kompaktní rozměry a jeho velkou výhodou je ve srovnání s konkurenčními produkty jeho nízká hmotnost 3,25 kg, díky čemuž je snadno přenosný. Tyto vlastnosti ocení zejména operátor, když drží radar přímo v rukou. Pro dlouhodobé sledování zájmového prostoru lze ReTWis 5 instalovat na trojnožku. Za pouhých 20 sekund po zapnutí je připraven k použití, výkonné baterie mají kapacitu až 5 hodin provozu. Radar je odolný proti rušení, proto je možné použít zároveň několik radarů ke sledování stejného prostoru z různých směrů. Konstrukčně je navíc odolný proti vodě i prachu. Výstupy z radaru lze zvolit ve 2D či 3D zobrazení, přičemž se dají přenášet na různá zařízení, jako jsou počítač, notebook, chytrý telefon či tablet pomocí LAN či Wi-Fi připojení. Výstupní data pak operátoři mohou dále zpracovávat a vyhodnocovat.

Pomocník u bezpečnostních složek

ReTWis 5 se standardně používá přiložením na zeď či stěnu objektu, ale k dispozici má i tzv. stand-off funkci, může tak být nasazen i z větší vzdálenosti od sledovaného objektu. To ocení při práci například cizinecká policie, která může tímto způsobem bezpečně odhalovat ilegální migranty v kamionech, aniž by bylo nutné otevírat návěsy a vstupovat do nich. Kromě toho má radar široké využití u speciálních policejních a vojenských jednotek, které díky němu získávají přehled o zájmovém prostoru v místě realizace akce. Podrobné zmapování situace pomáhá zpřesnit plánovací proces a výrazně snižuje riziko zranění či ztráty na životech, a to jak u samotných zásahových jednotek, tak i u osob, proti kterým je zásah veden, případně jejich rukojmích.

Retwis3

Špička ve svém oboru

Přenosný radar ReTWis 5 se díky svým vlastnostem i schopnostem řadí na špičku ve své oblasti. V zahraničí jej používají speciální vojenské a policejní jednotky Samozřejmostí je, že RETIA poskytla ReTWis k využití i různým složkám a institucím v České republice. RETIA radary ReTWis nejen vyvíjí a vyrábí, uživatelům poskytuje i důležitou podporu a servisní služby. Specialisté RETIE například školí operátory a učí je, jak s radarem správně pracovat, jak zacházet se získanými informacemi a výstupy a jak je vyhodnocovat. Podle generálního ředitele společnosti RETIA Romana Bohuňka dnes zákazníci očekávají špičkové výkonnostní parametry, miniaturizaci, snadnou manipulaci i propojitelnost s komunikačními a dalšími zařízeními – a přesně tohle pátá generace radaru ReTWis splňuje. RETIA je jednou z mála firem, která tento druh radaru vyvíjí a vyrábí, a své zákazníky získává především aktivním obchodním přístupem, mnoho potenciálních zákazníků totiž ani netuší, že takovéto technologické systémy existují a jsou k dispozici.

RETIA – 25 let zkušeností

Pardubická RETIA si svou pozici předního českého výrobce radarů buduje už dlouhodobě, letos slaví významné jubileum 25 let od svého vzniku. V roce 1993 ji založili inženýři a spolupracovníci z bývalé pardubické Tesly. Dnes disponuje vlastním moderním vývojovým a výrobním areálem s technickým vybavením jak pro vývoj, tak i pro výrobu a testování. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a modernizace radarů, protiletadlových raketových systémů, na elektronické systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Své produkty dodává Armádě ČR i dalším vojenským i civilním zákazníkům ve více než 40 zemích světa.

V minulém roce RETIA dokončila dlouhodobou zakázku radarových senzorů ReVISOR pro AČR nebo završila dodávky pro unikátní systém Alliance Ground Surveillance (AGS) Severoatlantické aliance, který slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. Mezi nejvýznamnější současné zakázky patří spolupráce s izraelskou špičkovou firmou ELTA na projektu víceúčelových radarů MADR pro českou armádu.

Tagy článku