Revoluční americký torpédoborec stále nemá čím střílet

Revoluční americký torpédoborec stále nemá čím střílet
22 / 01 / 2018, 14:30

Je to již více než rok, co se námořnictvo rozhodlo zrušit nákup nové nákladné munice pro své torpédoborce třídy Zumwalt, ale námořnictvo stále ještě přemýšlí, jak ji nejlépe nahradit. Revoluční loď za několik miliard je tak stále pouhým stínem toho, čím se měla stát.

V roce 2016 se námořnictvo rozhodlo nekupovat projektily Long Range Land-Attack Projectile nebo-li LRLAP poté co zjistilo, že cena jednoho náboje vyrostla na 800 000 dolarů. LRLAP byla jediná munice speciálně vyvinutá pro lodní systém nových torpédoborců třídy Zumwalt, tzv. Advanced Gun.

161208-N-SI773-0293 charset="utf-8" type="text/javascript" src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js">

Problém, nebyl u výrobce Lockheed Martin, ale s tím, jak zbrojní program neustále snižoval počet objednaných lodí, který se nakonec ustálil na poohých třech kusech, nedošlo k úsporám z rozsahu.

psali jsme: Ruský křižník Kirov vs. americký USS Zumwalt: Kdo vyhraje?

Zatímco námořnictvo sleduje několik klíčových technologií, které by mohly zaplnit tuto mezeru, kterou zanechal program LRLAP, neexistuje zatím žádný plán pro konkrétní řešení náhradních nábojů, řekl kapitán James Kirk, bývalý velící důstojník torpédoborce USS Zumwalt (DDG-1000), novinářům na sympóziu Surface Navy Association.

151207-N-ZZ999-702 charset="utf-8" type="text/javascript" src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js">

"Pokračujeme ve sledování vývoje a technického zrání průmyslu, jako například projektilu Hyper Velocity," uvedl kapitán Kirk. Tato vysokorychlostní střela od BAE Systems byla původně vyvinuta pro použití v elektromagnetických railgunech.

Tyto problémy vedly k přehodnoení toho, jak by třída Zumwalt mohla nejlépe vyhovět provozním potřebám amerického námořnictva. Na základě doporučení evaluačního týmu plánuje námořnictvo změnit hlavní určení lodě z podpory pozemních sil v pobřežních oblastech, na likvidátora povrchových lodí protivníka, řekl Kirk.

psali jsme: VIDEO: Na vodu byl spuštěn další raketový stealth torpédoborec z třídy Zumwalt USS Michael Monsoor

Třída USS Zumwalt je nejmodernější americkou hladinovou lodí. Je zvláštní svým trupem, jehož stěny se rozšiřují směrem ven, což trochu připomíná koncepty válečných lodí navrhovaných začátkem 20. století, tedy téměř před 100 lety. Od té doby na moři nikdy loď této velikosti a koncepce nevyplula. Na palubě je 20 vertikálních vypouštěcích sil (PVLS), každé bude obsahovat 5 střel, celkem tedy ponese loď 80 střel s plochou dráhou letu Tomahawk, raketová torpéda ASROC, protiletadlové střely Standard SM-3 a RIM-162 ESSM.

Dělová výzbroj tzv. Advanced Gun System obsahuje dva automatické 155 mm kanóny s kadencí 12 ran za minutu a dostřelem 100 námořních mil - zdroj aktuálních problémů lodě a dva 30mm kanóny Bushmaster II Mk 46.

Výtlak třídy Zumwalt se pohybuje okolo 15 000 tun při délce 183 metrů, rychlost 30 uzlů zajišťují dvě plynové turbíny Rolls-Royce Marine Trent. Pro představu, jak je tento "torpédoborec" velký malé srovnání s poslední používanou třídou křižníků US Navy, třídou Ticonderoga.

Délka: Zumwalt 183 metrů Ticonderoga 173 metrů
Šířka: Zumwalt 24,5 metru Ticonderoga 16,8 metru
Ponor: Zumwalt 8,41 metru Ticonderoga 10,2 metru

Posádku tvoří 142 mužů, díky vysokému stupni automatizace a robotizace lodi je ale možné loď provozovat v plném bojovém nasazení v počtu pouhých 40 mužů!

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace