ReWET NG – česká novinka pro moderní protiletadlové systémy RBS 70 NG

ReWET NG – česká novinka pro moderní protiletadlové systémy RBS 70 NG
Popisek: ReWET NG
11 / 03 / 2019, 18:00

Už několik let se v české armádě mluvilo o nutnosti nahradit letité, původem sovětské protiletadlové raketové komplety S-10M2D novými systémy, které by výzbroj 252. protiletadlového raketového oddílu pozvedly na vyšší kvalitativní úroveň. Nedávno padlo rozhodnutí, že tou náhradou se stanou komplety RBS 70 NG.

za jehož počátek můžeme považovat přelom tisíciletí. Tehdy armáda začala hledat náhradu za sovětské protiletadlové prostředky S-2M Strela a výsledkem bylo zařazení systémů RBS 70 do výzbroje strakonických protiletadlovců v roce 2006. Armáda pořídila 16 kompletů a desítky řízených střel Mk. 1 a Mk. 3 Bolide, později je doplnily i střely Mk. 2. Už tehdy výrobce RBS 70, společnost SAAB, spolupracoval s českou společností RETIA na integraci nových protiletadlových kompletů do systému velení a řízení palby české armády RACCOS.

Pardubická RETIA vyvinula a dodala terminály palebného prvku (TePP) pojmenované ReWET, které slouží jako propojovací a řídící modulový interface jednotlivých kompletů RBS 70. Jejichž prostřednictvím jsou komplety napojeny do sítě nadřízeného systému velení a řízení palby protivzdušné obrany. ReWET je tvořen přenosným počítačem se zobrazovací jednotkou, navigačními prostředky a komunikačními přístroji, díky kterým může obsluha RBS 70 vést s místem bojového velení hlasovou nebo datovou komunikaci.

rewet 1

Ve výzbroji již zavedené systémy RBS 70 podle kontraktu z prosince 2018 doplní dalších 16 kompletů nové generace označované jako RBS 70 NG. I nové protiletadlové systémy musejí být integrovány do systému velení a řízení palby. Proto již v roce 2014 česká armáda podnítila výzkumný program, v jehož rámci měl být vyvinut nový terminál palebného prvku, prostřednictvím něhož by byly nové protiletadlové komplety integrovány do automatizovaného systému RACCOS. Výsledkem je terminál palebného prvku (TePP) nové generace, který dostal příznačné označení ReWET NG. Opět je dílem pardubické společnosti RETIA, která na jeho vývoji spolupracovala s výrobcem kompletů RBS 70 NG. Nový TePP byl podroben sérii laboratorních i funkčních testů, po nich následovaly i ostré střelby ve výcvikovém prostoru Boletice. ReWET NG pak armáda zavedla do výzbroje v roce 2017. Tím si zajistila bezproblémové zapojení nových protiletadlových kompletů do systému velení a řízení protivzdušné obrany.

ReWET NG je podobně jako původní ReWET mobilní řídící modul velitele družstva protiletadlové kompletu a představuje základní propojovací prvek kompletu s nadřízeným systémem velení a řízení palby. Jde ve své podstatě o komunikační a informační terminál, který poskytuje veliteli družstva ovládajícího protiletadlový komplet informace o vzdušné situaci i o cílech přidělených vyšším stupněm velení. TePP ReWET NG zobrazuje povely a signály od nadřízeného prvku systému velení a řízení palby, je schopen zobrazovat současně více než 100 cílů přímo na digitálním mapovém podkladu a také kalkulovat a indikovat střelecké časové okno, přičemž počítá s okolním terénem i typem použité střely. Velitel družstva může na zobrazovací jednotce sledovat v reálném čase i obraz snímaný zaměřovačem RBS 70 NG. Terminál také dokáže zobrazit směrový vektor pohybu cíle a jeho historii jeho pohybu. Pro přesnou orientaci a lokalizaci pozice jsou v terminálu zabudovány hned dva přijímače GPS.

Součástí terminálu ReWET NG je zodolněný laptop, který se vyznačuje odolností na úrovni IP65. Ten disponuje multidotykovým displejem, plnohodnotnou podsvícenou klávesnicí a rezistivním touchpadem pro rychlé ovládání. K softwarovému vybavení také patří aplikační podpora plánování bojového nasazení či výběru optimálního bojového postavení. Díky speciálnímu softwaru může ReWET NG automaticky pořizovat a uchovávat záznamy hlasové komunikace i obrazové výstupy ze zaměřovacích jednotek. Vedle zodolněného laptopu tvoří ReWET NG další součásti. Především je to radiostanice a blok datových rozhraní tvořený modemem s SHDSL, optickým ethernetem a přijímači GPS s napojením na externí anténu. Zdrojem elektrické energie jsou dva interní Li-Ion akumulátory, terminál však lze napájet z palubní sítě vozidla nebo z externího zdroje o napětí 230 V. Vše je integrováno do pevného přepravního boxu, který unese jedna osoba. Rozvinutí ovládacích prvků a uvedení terminálu do provozu trvá méně než 5 minut, přičemž všechny součásti jsou dimenzovány pro rozsah provozních teplot od -30 do 49 °C.

rewet2

Primárním zdrojem informací o vzdušné situaci a cílech jsou pro komplety RBS 70, a v blízké budoucnosti i pro RBS 70 NG, v české armádě radiolokátory ReVISOR, jež vznikly rovněž v pardubické společnosti RETIA. Právě informace získané prostřednictvím radiolokátoru ReVISOR jsou zobrazovány na terminálech ReWET, přičemž protiletadlové komplety s terminálem mohou být od radaru vzdáleny až 20 km. Radiolokátor ReVISOR je mobilní dopplerovský dvoudimenzionální radiolokátor pracující v pásmu X, který je určen k vyhledávání nejrůznějších vzdušných cílů, včetně malorozměrových a nízkoletících bezpilotních prostředků.  S integrovaným modulem velení a řízení C2 umožnuje současný přenos vzdušné situace v reálném čase na nadřízené místo bojového velení (CCP) a na ostatní prostředky protiletadlové obrany (GBAD), které tak mohou být efektivně řízeny prostřednictvím pracoviště velitele (CWS). Vznikl pro použití s protiletadlovými prostředky krátkého dosahu a česká armáda jej do výzbroje zavedla v roce 2014. Do roku 2017 RETIA dodala všech šest zatím objednaných radiolokátorů. ReVISOR má přístrojový dosah 30 km do dálky a maximálně 5 km do výšky, čímž plně pokrývá operační dosahy naváděných střel kompletů RBS 70 a RBS 70 NG.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace