Rheinmetall a MBDA budou vyvíjet systém vysokoenergetických laserových efektorů pro německé námořnictvo

Rheinmetall a MBDA budou vyvíjet systém vysokoenergetických laserových efektorů pro německé námořnictvo
14 / 08 / 2019, 09:00

Rheinmetall a MBDA Deutschland zahájily spolupráci v oblasti vysokoenergetických laserových efektorů. Obě firmy mají v plánu vyrobit, integrovat a testovat demonstrační laser pro korvetu německého námořnictva K130.

Lasery jsou na cíle schopné zaútočit rychlostí světla, s extrémní precizností a minimální šancí napáchat vedlejší škody a tvoří tak novinku v oblasti obranných technologií. Nyní bude poprvé možné tuto technologii podrobit zkoušce v kvazi-operačních podmínkách, využit bude demonstrační laser instalovaný na německé korvetě. Detaily spolupráce a rozdělení odpovědnosti mezi oběma společnostmi budou určeny, až Spolkový úřad pro vyzbrojování (BAAINBw) zveřejní požadované provozní specifikace. 

Petr Heilmeier, ředitel obchodu a business developmentu z MBDA Deutschland GmbH, o společném projektu poznamenává: „Spolupráce mezi společnostmi Rheinmetall a MBDA bude pro Bundeswehr značně přínosná. Obě společnosti využijí vlastních silných stránek a zajistí, aby se tento projekt Německého námořnictva stal naprostým úspěchem.“

Werner Krämer, ředitel společnosti Rheinmetall Waffe Munition GmbH, shrnul projekt následovně: „Abychom umožnili Bundeswehru využít vojenský potenciál laserové technologie a zvýšili tak jeho operační připravenost a bojeschopnost, budeme s MBDA spolupracovat velice úzce. Ve srovnání s jinými zeměmi jsou naše společností mimořádně schopné. Lasery nám na zemi, na moři a ve vzduchu nabízí nové taktické možnosti a tuto novou technologii chceme, ve spolupráci s Německým námořnictvem, dále rozvíjet.“

 

Rheinmetall Defense je předním dodavatelem vojenských vozidel a systémů. Mezi podniky společnosti Rheinmetall ve Velké Británii patří společnosti Rheinmetall Defense UK (RD Velká Británie) a Rheinmetall MAN Military Vehicles UK (RMMV UK), jež patří mezi dobře zavedené dodavatele britského ministerstva obrany. Podporují britskou armádu v řadě oblastí, včetně vozidlových systémů, munice a technické pomoci.

Společnost BAE Systems vyrábí bojové vozy ve Velké Británii po mnoho desetiletí. V rámci předchozích společností vyráběla a postavila Challenger 2 Main Battle Tank a Warrior, Terrier a prototypy vozidel BOXER. Současná činnost pomáhá britskému ministerstvu obrany a armádě udržovat a modernizovat řadu vojenských vozidel a přemostění. Zaměstnává přibližně 400 lidí, kteří jsou z velké části umístěni v Telfordu, případně v zastoupeních ve Washingtonu, Filtonu (Bristol) a Bovingtonu. Navrhovaný společný podnik nezahrnuje společnosti BAE Systems pro střelivo a zbrojní systémy či její holding v CTAI Joint Venture s firmou Nexter.

MBDA je jediná evropská skupina, která je schopna designu a výroby raket a raketových systémů pro všechny současné a budoucí operační potřeby všech složek ozbrojených sil (pozemních, námořních, vzdušných).
Díky zastoupení v pěti evropských zemí a USA dosáhla v roce 2018 MBDA obratu 3,2 miliardy eur s knihou zakázek ve výši 17,4 miliardy eur. MBDA má více než 90 zákazníků mezi ozbrojenými složkami a má tak vedoucí postavení ve světě ve výrobě raket a raketových systémů. Dohromady nabízí skupina 45 raketových a protiraketových systémů, které jsou v operačním nasazení a dalších 15 je v procesu vývoje.

MBDA je ve společném vlastnictví společností Airbus (37,5 %), BAE Systems (37,5 %) a Leonardo (25 %).

Tagy článku