Autor fotografie: RHEINMETALL AG Corporate Sector Defence|Popisek: Ženijní vozidlo Kodiak AEV
Společnost Rheinmetall je dodavatelem systémů, které plní požadavky ozbrojených sil v celém spektru podpůrných obrněných vozidel. Její portfolio zahrnuje širokou řadu kompletů od samohybných houfnic přes vyprošťovací obrněná vozila, jako je vyprošťovací tank Büffel, až po vysoce moderní a technologicky vyspělé ženijní systémy, například obrněné ženijní vozidlo Kodiak.
Je tomu více než padesát let, těsně po založení německého Bundeswehru, co byl Rheinmetall pověřen vývojem obrněného vyprošťovacího vozidla vycházejícího z podvozku tanku Leopard 1 a tento obrněnec s názvem Bergepanzer 2 ARV dodnes v armádě úspěšně slouží. Vývoj pokračoval a mezi další příklady úspěšných nástaveb se řadí obrněná ženijní vozidla Pionierpanzer 1, Pionierpanzer 2 Dachs a Pionierpanzer 3 Kodiak, obrněný mostní tank Biber, vyprošťovací tank Büffel, obrněný odminovač Keiler nebo podvozek samohybné houfnice Panzerhaubitze PzH 2000.
Evropa jako klíčový trh
Kromě hlavního trhu v Německu má od samého začátku pro Rheinmetall strategický význam i zbytek Evropy. Moderní podpůrná vozidla Rheinmetall byla a jsou dodávána partnerským zemím Severoatlantické aliance, jako je Belgie, Kanada, Dánsko, Nizozemsko, Španělsko, Řecko, Švédsko, Švýcarsko nebp Maďarsko.
Po ukončení studené války se vojenské aktivity zaměřovaly hlavně na stabilizační operace a celosvětové mírové mise, ve kterých protivník bojuje asymetricky a obvykle na zcela jiné technické úrovni. Výsledkem bylo, že po dlouhou dobu se vojenské požadavky soustředily na výrobu lehčích chráněných vozidel. Vzhledem ke změnám bezpečnostní situace a potenciálních protivníků, kteří operují na vojensky a technicky stejném základě, existuje v Evropě zvýšená potřeba a poptávka po moderních těžkých podpůrných vozidlech, jež významně přispějí a vylepší místní obranné schopnosti.
Bundeswehr a evropské státy, zejména ty sousední ze střední Evropy, zůstávají a v budoucnosti zůstanou pro Rheinmetall klíčovými zákazníky, a tedy i „domácím trhem“. Cílem Rheinmetallu je nabízet jim takové pozemní systémy, jež na základě společného platformy vyžadují pouze drobné technické úpravy, aby vyhovovaly veškerým jejich potřebám. Přestože má každý zákazník své vlastní specifické požadavky a vybavení, kterému odpovídá míra prováděných úprav, základ vozidel zůstává neměnný. Příkladem může být vyprošťovací tank Büffel s centrálními technickými prvky, jako je buldozerový systém, hlavní naviják a otočný jeřáb. Vysoký stupeň shodnosti systému usnadňuje nejenom logistické zásobování a zaměnitelnost náhradních dílů, ale také kooperaci zemí, které mají tento model ve výzbroji. Tank Büffel bude brzy také součástí maďarských ozbrojených sil, neboť si objednaly devět jeho kusů společně s 218 bojovými vozidly pěchoty Lynx KF41.
LeoBen jako příklad úspěšné mezinárodní spolupráce
Také stávající komunita uživatelů tanku Leopard, tzv. „LeoBen“ (Leopard-Benutzer, uživatelské státy tanku Leopard) jasně ukazuje, že zde skutečně existuje vysoký synergický potenciál při společném používání zbraňových systémů, jež se týká zejména sousedních zemí.
Vznik LeoBen v roce 1969 iniciovalo Německo spolu s Belgií, Nizozemskem a Norskem, v současnosti se komunita výrazně rozšířila o další uživatele a zároveň významně přispěla k zjednodušení celého logistického procesu v podobě společných dodávek náhradních dílů nebo údržby. Rovněž slouží k urychlení dalšího společného vývoje tanků Leopard. Lze to dobře demonstrovat na příkladu jednotlivých zemí, které disponují relativně malým počtem zbraňových kompletů. Společný přístup jim umožňuje snížit náklady a dlouhodobě garantovat dodávky.
Evropská spolupráce
Za poslední roky evropská spolupráce v oblasti obrany významně pokročila. Jejím ukázkovým příkladem je úspěšná německo-nizozemská spolupráce zahájená v roce 1995, která se týká nasazení tanků Leopard do výzbroje armád obou zemí nebo modernizace vyprošťovacího tanku Büffel na podvozku tanku Leopard 2. Existuje-li určitá shoda zbraňových systémů, pak je spolupráce na taktické a operační úrovni výrazně jednodušší a stačí společně vyvíjet a procvičovat provozní postupy a zásady. To přináší užitek zejména pro logistiku, neboť zajištění a udržení provozní připravenosti je snazší a levnější.
Pokud se na základě požadavku na nové ženijní obrněnce rozhodne Bundeswehr rozšířit svoji výzbroj o obrněné ženijní vozidlo Kodiak, pak by společné portfolio doplnil jen další modifikovaný systém založený na podvozku Leopard 2. Kodiak je maximálně všestranný systém plně přizpůsobený provozním potřebám ženijních sborů. Je vybaven velkoobjemovým rypadlem se sklopným ramenem, které je umístěno v přední části vozidla, což mu umožňuje pracovat i ve stísněných prostorech, včetně městského terénu. Vozidlo se výborně hodí i pro využití v rámci přírodních katastrof nebo pro civilně-vojenskou spolupráci. V dubnu loňského roku ho například nizozemské ozbrojené síly nasadily k hašení lesních požárů na německo-nizozemské pohraničí.
Kromě Nizozemska je dalším uživatelem Kodiak i Švýcarsko. Rakousko a Dánsko o něj rovněž projevily zájem. Pět sousedních zemí, které by se potenciálně mohly stát uživateli Kodiaku, představuje příležitost, aby se vozidlo vyvinulo v podobný úspěšný koncept, jako je Leopard 2 a dále posílilo uživatelskou komunitu LeoBen.
Průmyslová spolupráce
V současnosti roste význam vzájemné ekonomické spolupráce jak v Německu, tak i v Evropě. Široká dodavatelská základna společnosti Rheinmetall, jež otevírá celou řadu zajímavých příležitosti pro sdílení znalostí a know-how, umožňuje v mezinárodních projektech pružně reagovat na požadavky zákazníků a vytvářet vysokou přidanou hodnotu.