Po NATO Days 2018 byl letošní IDET 2019 pořádaný 29. - 31. května v Brně druhou příležitostí pro českou odbornou i laickou veřejnost seznámit se s bojovým vozidlem pěchoty (BVP) LYNX KF41. Bylo přepraveno do Brna a umístěno v expozici předního německého výrobce obranných a bezpečnostních technologií, společnosti Rheinmetall Defence a její pobočky zabývající se pásovými obrněnými vozidly a jejich věžemi, Rheinmetall Landsysteme.
LYNX KF41 je nabízen Armádě České republiky v probíhajícím tendru s cílem nahradit stávající zastaralé BVP-2, jež slouží v české (československé) armádě od konce 80. let. Rheinmetall Landsysteme se také během veletrhu IDET stal členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) České republiky, a společně se stovkami návštěvníků IDETu, kteří se zúčastnili charitativní akce, podpořil finančním darem Československou obec legionářskou.
Ve svém stánku kromě nejzřetelnějšího vystaveného prvku, bojového vozidla pěchoty Lynx KF41, předvedl Rheinmetall také vitrínu nabízející přehled munice pro zbraně, kterými může být Lynx vyzbrojen, včetně 30 a 35mm nábojů pro hlavní zbraň: automatický kanón umístěný v moderní osádkové věži Lance. Zbraně obou ráží byly na IDETu rovněž předvedeny.
Ve středu 29. května 2019 se Rheinmetall Landsysteme stal členem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Pan Oliver Mittelsdorf, první viceprezident Rheinmetall Landsysteme, a pan Jiří Hynek, prezident AOBP, podepsali dokumenty o členství na stánku AOBP před kamerami Security Magazínu. Pan Mittelsdorf popsal toto rozhodnutí jako důležitý a logický krok následující loňské zřízení pobočky společnosti v Trmicích u Ústí nad Labem. Tento krok usnadní spolupráci s českým průmyslem a Rheinmetall bude díky němu na českém trhu viditelnější. Pan Mittelsdorf výslovně zmínil, že výběrové řízení na nová pásová BVP je v současnosti ve středu pozornosti společnosti, ale zájem Rheinmetallu rozvíjet projekty v České republice tímto nekončí.
Mezi hlavní výhody společnosti, jež Oliver Mittelsdorf zmínil, patří zkušenost s přenosem technologií do zákaznické země projektu. S vozidlem LYNX se Rheinmetall účastní podobných tendrů v Austrálii (LAND 400 Phase 3 nahrazující obrněné transportéry M113) a ve Spojených státech (NGCV nahrazující bojová vozidla pěchoty Bradley), a uspěl již v předchozím tendru na náhradu kolových obrněných vozidel v Austrálii (LAND 400 Phase 2). Podle pana Mittelsdorfa jsou obecné požadavky na nová pásová vozidla a související služby do určité míry srovnatelné ve všech třech zemích (Česká republika, Austrálie, USA) a specifickým rozdílným požadavkům lze snadno vyhovět díky modularitě bojového vozidla LYNX.
A právě tuto vlastnost podtrhla expozice společnosti během veletrhu IDET. Modulární koncepce vozidla umožňuje snadné a rychlé úpravy variant vozidla podle aktuální potřeby, mise a úkolu. Armáda České republiky požaduje sedm takových variant (bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, ambulanci, dělostřeleckého průzkumu a vyprošťovací). Modifikační postupy byly Rheinmetallem předvedeny během loňského veletrhu Eurosatory v Paříži, kde byla konverze bojového vozidla pěchoty na vozidlo velitelské provedena během 3 hodin a 20 minut.
Vojenskému expertovi Security Magazínu, Jaroslavu Macoškovi, veliteli družstva mechanizované pěchoty Aktivních záloh AČR, který má zkušenost s nasazením současných BVP-2, společnost Rheinmetall umožnila prohlédnout si vystavený Lynx ze všech stran, vyzkoušet prostor pro převážený výsadek, i vylézt na korbu. Na věži odhalil zajímavý detail: výklopné řezače drátů, které chrání osádku a instalovanou výzbroj a výstroj před nastraženým drátem. Protože Jaroslav měří 202 cm, a protože významným požadavkem AČR je schopnost nového pásového BVP převážet osmičlenný výsadek, bylo zajímavé vyzkoušet, jak se se svou postavou bude ve vozidle cítit: velmi dobře, i s rezervou pro nasazenou helmu, a bez velkých obtíží se mu podařilo z vozidla i dostatečně velkými zadními vraty vyběhnout.
Nebylo možné přehlédnout, že vozidlo výrobce označil jako Czechmade. Vyrobeno pro Českou republiku. Oliver Mittelsdorf to vysvětlil tím, že na rozdíl od loňského představení Lynxu na NATO Days bylo v Brně vystaveno vozidlo upravené již dle požadavků Armády České republiky. Tyto úpravy proběhly v České republice, a významným způsobem se na nich podílely české partnerské společnosti Rheinmetallu, který hovoří o vozidle s českou DNA.
Během veletrhu odpovídal Oliver Mittelsdorf i další zástupci společnosti Rheinmetall opakovaně na otázku, jak vnímají dosavadní průběh tendru na pásová BVP české armády. Podle sebevědomých odpovědí jsou přesvědčeni, že jak vozidlo Lynx KF41 po takticko-technické stránce tak společnost jako celek po stránce požadovaného zapojení českého zbrojního průmyslu všem požadavkům vyhovuje nebo je převyšuje.
V pátek, v průběhu závěrečného dne veletrhu, pořádal Rheinmetall ve svém stánku charitativní akci. Návštěvníci IDETu měli možnost vyfotografovat se před „Czechmade“ Lynxem KF41. Za každou fotku udělil Rheinmetall finanční dar, a stejně tak návštěvníci měli možnost dobrovolně přispět – později odpoledne pak předali zástupci Rheinmetallu Československé obci legionářské za přítomnosti brigádního generála v.v. Václava Kuchynky, příslušníka 1. čs. armádního sboru v SSSR, finanční dar ve výši 5000 eur (cca 130 tis. Kč).
Sečteno a podtrženo – po IDETu 2019 se Rheinmetall dívá s velkým optimismem do společné budoucnosti s českým průmyslem nejen pro Českou republiku.
Tagy