Rheinmetall nabízí své bojové vozidlo Lynx i Slovensku. Buduje zde svou partnerskou síť

Rheinmetall nabízí své bojové vozidlo Lynx i Slovensku. Buduje zde svou partnerskou síť
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Lynx KF41
02 / 12 / 2021, 13:00

Zatímco v českých podmínkách byl tendr na pořízení 210 nových BVP zastaven a další kroky se čekají od příští vlády, na Slovensku německá zbrojovka Rheinmetall v rámci tamního tendru na pořízení 228 BVP nabízí své bojové vozidlo Lynx. Současně již nějaký čas probíhá postupné budování partnerské sítě u našich východních sousedů.

V ČR probíhal několik let tendr na pořízení 210 nových BVP v nejdražší armádní zakázce za 52 miliard korun. Zpožďovaný tendr byl nyní zastaven, když expertní komise Ministerstva obrany došla k závěru, že nabídky tří účastníků nejsou na základě předložených odpovědí či podkladů hodnotitelné, protože ani jedna nesplňuje všechny požadavky zadavatele. Otázkou je, jak bude ohledně tendru postupovat příští Fialova vláda a jaké v tomto směru přijme kroky.

U našich východních sousedů naopak přezbrojovací proces probíhá, když v budoucnu Slovensko plánuje pořízení 228 nových BVP a také nákup 500 bojových obrněných vozidel (BOV) ve 20 různých verzích. Nová BVP jsou určená pro pro slovenskou 1. mechanizovanou brigádu, která je vyčleněna - podobně jako česká 7. mechanizovaná brigáda - pro potřeby NATO. Tendr je součástí širšího projektu modernizace pozemních ozbrojených sil, protože stejně jako ČR tak i Slovensko má ve výbavě dýchavičná vozidla BVP-1 a BVP-2.

Do soutěže se zapojila také německá zbrojovka Rheinmetall, která byla aktivním účastníkem tendru českého. Svůj zájem dokladoval Rheinmetall na bratislavském veletrhu IDEB, kam přivezl vozidlo Lynx KF41, který nabízí slovenským ozbrojeným silám.

Rheinmetall nejenže aktuálně nabízí Slovensku toto vozidlo, ale současně zde buduje rozsáhlou partnerskou síť obranného průmyslu. Postupuje tedy obdobně jako v ,,českém případě". V srpnu letošního roku podepsaly společnosti Rheinmetall a Ray Service smlouvu o výrobě elektrických komponentů na Slovensku. Dohoda dále upravuje podmínky výroby a dodávek kabelů a kabelových svazků pro program Lynx KF41 maďarské armády. Smlouva navazuje na dlouhodobé aktivity Rheinmetallu v České republice, Austrálii či Velké Británii.

Rheinmetall dále na Slovensku spolupracuje se společností CSM Industry sídlící v Tisovci. Spolupráce je důležitá z toho hlediska, že CSM Industry bude vyrábět hlavní komponenty pro bojová vozidla Lynx. Oba partneři - Rheinmetall a CSM Industry - stvrdili kooperaci podepsáním memoranda o porozumění v oblasti výroby vojenských vozidel.

V dalším slovenském městě Nové Dubnici se budou vyrábět elektronická zařízení pro vojenská vozidla, mezi nimiž najdeme i Lynx. Výrábět je bude společnost Neways Electronics International. Dohoda byla signována v říjnu tohoto roku, kdy obě firmy podepsaly smlouvu o nákupu zařízení Controller Area Network (CAN Bus), která jsou určená pro vojenská vozidla, a to nejen Lynx, ale také Fuchs či Boxer. Toto zařízení tvoří jednu z klíčových komponent pro zmíněná vozidla.

Rozšiřování partnerské sítě je pro Rheinmetall jedním z klíčových kroků z hlediska procesu zapojení slovenského obranného průmyslu do zmíněného tendru. Rheinmetall si tak buduje i na Slovensku pověst spolehlivého partnera, s nímž lze počítat i do těch nejnáročnějších projektů. Rheinmetall proto věří, že Slovensko může být po Maďarsku další zemí, která vsadí na řešení v podobě moderních bojových vozidel Lynx.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace