Rheinmetall podepsal rámcovou smlouvu v hodnotě přibližně 2 miliard eur, dodá Bundeswehru 4 000 vojenských nákladních vozidel

Rheinmetall podepsal rámcovou smlouvu v hodnotě přibližně 2 miliard eur, dodá Bundeswehru 4 000 vojenských nákladních vozidel
19 / 06 / 2020, 13:00

Společnost Rheinmetall vyhrála další významnou zakázku na dodávku logistických vozidel. Německý Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie a podporu Bundeswehru (BAAINBw) uzavřel s Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) rámcovou smlouvu na dodávku až 4 000 nákladních vozidel s výměnnými nástavbami, z nichž větší část bude vybavena obrněnou kabinou. Rámcová smlouva zahrnující období od roku 2021 do roku 2027 pro Rheinmetall představuje objem tržeb v hodnotě přibližně 2 miliard eur (v přepočtu 53 miliard korun). Firma nejprve dodá Bundeswehru počáteční tranši 540 vozidel v hodnotě kolem 348 milionů eur včetně DPH.

Z těchto 540 vozidel bude 230 vybaveno ochranou. Dodávka začne na začátku příštího roku tak, aby měl Bundeswehr dostatečný počet vozidel v roce 2023, kdy Německo převezme velení mise aliančních sil okamžité reakce NATO 2023 (VJTF 2023).

Chráněné systémy s výměnnými nástavbami zvyšují operační schopnosti logistických jednotek a posilují také jejich taktickou flexibilitu. Na rozdíl od nechráněného transportního vozidla (UTF), dodávaného rovněž společností RMMV, budou tyto systémy rozmístěny převážně v dopředných operačních oblastech, kde budou použity například pro zásobování dělostřeleckých či bojových jednotek municí.

Odolná vozidla HX 8x8 s vynikající mobilitou v jakémkoli terénu mohou být volitelně vybavena chráněnou kabinou. Mezi standardní vlastnosti také patří hákový nakladač vyvinutý společností Hiab. Kromě toho lze k vozidlům připojit výměnnou nástavbu nebo kontejner prostřednictvím standardizovaných 20-stopových ISO rozhraní.

Stejná operační rozhraní a vysoký stupeň shody součástek a vybavení s řadou vozidel UTF usnadňuje výcvik, provoz a logistiku. Vzhledem k významnému zkrácení doby školení členů posádky a obsluhy/údržby a významné shody náhradních dílů a speciálních nástrojů bude možné maximálního využití dosáhnout rychleji. A současně s tím i větší ekonomické efektivity pro orgány zadávající veřejné zakázky i pro uživatele.

Nová objednávka posiluje vedoucí postavení společnosti Rheinmetall jako jednoho z předních světových výrobců logistických systémů a vozidel. Od uzavření sedmileté rámcové smlouvy na dodávku nechráněných transportních vozidel UTF se společností BAAINBw 5. července 2017 bylo z celkem 2271 vozidel již 1 250 dodáno. Většina hlavních součástí - motory, nápravy, převodovky a nástavby - se vyrábí v Německu; montáž vozidel probíhá v závodě RMMV ve Vídni.

Rozsáhlá globální přítomnost vozidel RMMV poskytuje další výhody, pokud jde o interoperabilitu a logistiku zejména u nadnárodních operací. Mezi uživatelské země patří mimo jiné Spojené království, Austrálii, Nový Zéland a Dánsko. Významné objednávky nákladních vozidel zadaly u společnosti Rheinmetall také Norsko a Švédsko.

Tagy článku