Rheinmetall představuje novou verzi kolového obrněného transportéru Fuchs/Fox s vysokou střechou

Rheinmetall představuje novou verzi kolového obrněného transportéru Fuchs/Fox s vysokou střechou
Autor: Rheinmetall|Popisek: Demonstrátor Fuchs/Fox
14 / 10 / 2021, 11:00

Společnost Rheinmetall vyvinula novou verzi kolového obrněného transportéru Fuchs/Fox. Nová varianta tohoto v boji osvědčeného vozidla 6x6 s vysokou střechou nabízí širokou škálu funkcí, které pokrývají celé operační spektrum. Jeho vylepšená konstrukce je navržena pro maximální mobilitu, a vozidlo tak může plnit různé role od taktického operačního centra až po obrněnou polní ambulanci. Rheinmetall představí demonstrační konfiguraci obrněné polní ambulance ve dnech 14.-15. října 2021 na kongresu Gesellschaft für Wehrmedizin und Wehrpharmazie německé nevládní organizace zabývající se vojenskou medicínou, jenž se koná v kongresovém centru Rhein-Mosel-Halle v Koblenci.

Demonstrátor Fuchs/Fox s vysokou střechou zaujme zejména modernizovaným vnějším designem a větší výškou. Vnitřní objem je nyní dvanáct metrů krychlových, přičemž světlá výška se zvedla na 1,60 metru z předchozích 1,26 metru. Obrněná verze polní ambulance nového Fuchs/Fox s vysokou střechou může přepravovat čtyři zraněné, dva ležící a dva sedící. Vozidlo je navíc vybaveno pokročilým systémem panoramatického vidění v rozsahu 360 stupňů, který umožňuje denní i noční vidění. Jedná se o totožný systém používaný v bojovém vozidle pěchoty Puma, který podstatně zlepšuje situační povědomí posádky. Připojení k dalším senzorům nebo zbraňové stanici je možné v souladu s otevřenou architekturou vozidla podle standardů NATO. To samé platí pro použití brýlí pro virtuální realitu, které posádce umožňují „vidět" skrz pancíř.

Analogicky k vozidlu Puma umí Fuchs/Fox komunikovat i s dislokovanými jednotkami, v tomto případě včetně zdravotníků, kteří jsou vybaveni speciální variantou vojenského systému Future Soldier-Expanded System (IdZ-ES). Díky jednotné technologii velení a řízení budou mít „zdravotníci budoucnosti" přístup ke stejným informacím o situaci jako vojáci.

Modernizovaný Fuchs/Fox je navíc vybaven novým, výkonnějším motorem, novou převodovkou, novým brzdovým systémem a digitálním elektrickým systémem. To vše výrazně vylepší výkonnost vozidla v terénu a usnadní jeho ovládání.

Demonstrátor Fuchs/Fox s vysokou střechou byl vyvinut ve společnosti Rheinmetall Landsysteme v hesenském Kasselu, odkud pochází i původní verze vozidla.

Četné varianty obrněného transportéru Fuchs/Fox jsou součástí flotily Bundeswehru již od roku 1979, přičemž více než stovka z nich byla nasazena i v Afghánistánu. Díky své operační univerzálnosti a vysoké spolehlivosti je Fuchs/Fox u Bundeswehru stále oblíbený a po celou dobu svého nasazení byl průběžně modernizován.

K dnešnímu dni se vyrobilo přibližně 1 600 kusů vozidla Fuchs/Fox a ozbrojené síly řady států dodnes důvěřují mnoha variantám tohoto osvědčeného systému – ať už se jedná o obrněné transportéry, mobilní velitelská stanoviště nebo vozidla speciálně konfigurovaná pro detekci NBC.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace