Rheinmetall představuje první pozemní vozidlo na světě bez posádky vybavené bojovým bezpilotním letadlem

Rheinmetall představuje první pozemní vozidlo na světě bez posádky vybavené bojovým bezpilotním letadlem
05 / 09 / 2019, 09:00

Jedním z nejinovativnějších systémů na letošní výstavě MSPO je nejnovější verze Mission Master UGV od společnosti Rheinmetall vyzbrojená systémem WARMATE Loitering Munition System. Rheinmetall uzavřel partnerství s předním dodavatelem vyspělých vojenských technologií WB GROUP z Polska s cílem poskytnout jednotkám v terénu vysoce přesné útočné schopnosti.

Stejně jako u ostatních verzí autonomního vozidla společnosti Rheinmetall je i nový Mission Master - Protection založen na terénní platformě 8x8. Díky ní je schopen provádět nebezpečné mise s nejvyšší bojovou účinností i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Integrovaný WARMATE bojový bezpilotní letoun (UAV) z kategorie mikro (tj. do 5 kg) disponuje řadou nových útočných a pozorovacích schopností. Je schopen skenovat bitevní pole, detekovat a přesně určovat nepřátelské pozice a případně je zasáhnout. Pokud je útok přerušen, WARMATE může být odvolán, pokračovat v průzkumu anebo být nasměrován k jinému cíli.

Ještě zajímavější je, že nový Mission Master - Protection představuje vůbec první systém vybavený několika drony WARMATE pro provádění chirurgicky přesných útoků. To dramaticky zvyšuje bojovou sílu jednotky a současně s tím i bezpečnost jednotek v bojových operacích, protože celý systém může fungovat mimo dohled. „Nasazení bojových bezpilotních letounů na Mission Master UGV dává velitelům pozemních jednotek neuvěřitelné možnosti,“ říká Alain Tremblay, viceprezident společnosti Rheinmetall pro rozvoj podnikání v Kanadě. „Schopnost sledovat skryté cíle a provádět jejich přesnou identifikaci před zahájením chirurgicky přesného úderu s minimálním škodami na okolí znamená na dnešním bojišti významnou taktickou výhodu. A protože jak vozidlo, tak i drony jsou schopny provádět určité operace autonomně, je k jejich obsluze potřeba méně vojáků, kteří se mohou soustředit na úspěch mise,“ vysvětluje Tremblay.

Operátoři mohou ovládat UGV i UAV z mobilní pozemní řídící stanice, jako je Rheinmetall Argus, anebo prostřednictvím softwaru Rheinmetall Command and Control Software nainstalovaném v systému jakéhokoli uživatele.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.