Rheinmetall představuje Bundeswehru první ucelený koncept nové generace vojáka budoucnosti

Rheinmetall představuje Bundeswehru první ucelený koncept nové generace vojáka budoucnosti
Autor: Rheinmetall|Popisek: Future Soldier – Expanded System (IdZ-ES)
20 / 07 / 2021, 13:00

Společnost Rheinmetall představila německému Bundeswehru v premiéře celistvý koncept nové generace Future Soldier – Expanded System (IdZ-ES). Prezentace byla prvním výsledkem zakázky na komplexní studii, kterou Rheinmetall získal v březnu 2021. Cílem studie je prověřit a vyhodnotit možná vylepšení stávající verze IdZ-ES, která je již ve výzbroji Bundeswehru, a vytvořit kompletní koncept třetí generace systému IdZ-ES.

Studie má za úkol odhalit potenciální rizika implementace, nákladové faktory a stupeň vyspělosti systému zaměřeného na plnění úkolů. Bude sloužit Bundeswehru jako podklad pro přípravu návrhů řešení pro pořízení IdZ-ES třetí generace. Studie má být dokončena do 30. května 2022. V závislosti na jejím výsledku by mohl vzniknout potenciál pro další významnou zakázku pro společnost Rheinmetall, protože Bundeswehr potřebuje stále pokročilejší digitální systémy pro vojáky.

Studie rovněž zahrnuje sedm pracovních balíčků, které dohromady tvoří kompletní systém IdZ-ES, tj. jádro systému a jeho periferie. Mezi ně samozřejmě patří funkce velení, řízení, komunikace, počítačů a zpravodajství (C4I), které jsou mimo jiné zkoumány z hlediska plánovaného souladu s programem digitalizace pozemních operací (D-LBO). V úvahu se berou také subsystémy oděvů, ochranných a nosných zařízení, optiky a optroniky či spojení s pozemními vozidly a letadly, jakož i zbraněmi a zaměřovacími zařízeními. Průběžné zprávy k jednotlivým aspektům mají být předloženy 22. listopadu 2021 a 30. května 2022. Závěrečný report o všech činnostech zahrnutých do studie má být také odevzdán 30. května 2022.

V průběhu smluvní studie budou vyrobeny zkušební a testovací vzorky. Rheinmetall Electronics plní v projektu funkci generálního dodavatele a řada společností se na něm podílí jako subdodavatelé.

Zakázka na studii vychází ze dvou konstrukčních systémů: jedná se o IdZ-ES 68 pro čety a systém Panzergrenadier. Systém Panzergrenadier se skládá z IdZ-ES VJTF a nové, vylepšené verze bojového vozidla pěchoty Puma. Nasazen bude v předsunuté formaci NATO Very High Readiness Joint Task Force VJTF 2023, již vybavuje právě Bundeswehr. V březnu 2021 vrchní velitel německé armády prohlásil systém Panzergrenadier za „připravený k akci".

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace