Rheinmetall rozšiřuje středoevropskou průmyslovou síť

Rheinmetall rozšiřuje středoevropskou průmyslovou síť
Autor fotografie: Rheinmetall|Popisek: KF41 Lynx
30 / 03 / 2022, 13:00

Společnost Rheinmetall v sobotu 26. března slavnostně otevřela první část svého nového strojírenského a výrobního závodu v Zalaegerszegu v západním Maďarsku. Ten nabízí výrobní, výzkumné, vývojové i zkušební kapacity a přinese do regionu stovky nových kvalifikovaných pracovních míst.

Výstavba byla zahájena před více než rokem a po dokončení se bude jednat o největší maďarskou továrnu na výrobu obranných systémů.

Slavnostní ceremoniál proběhl za účasti Viktora Orbána, premiéra maďarské vlády, a Armina Pappergera, generálního ředitele společnosti Rheinmetall.

Místní výroba bojového vozidla pěchoty KF41 Lynx

V nové továrně se vyrobí 172 obrněných transportérů z celkového počtu 218 bojových vozidel Lynx KF 41, které si maďarské ministerstvo obrany objednalo v roce 2020. Jedná se o zakázku jejíž hodnota přesahuje 2 miliardy eur. V souladu se strategií společnosti Rheinmetall pro region střední Evropy bude významná část celkové hodnoty této zakázky zpětně investovaná do domácí maďarské ekonomiky; a to jak ve formě přímých investic do továrny v Zalaegerszegu, tak v podobě dalších zakázek s průmyslovými partnery Rheinmetallu v Maďarsku, Německu nebo u regionálních partnerů ze Slovenska a České republiky.

Transfer technologií a školení maďarských zaměstnanců, kteří se budou přímo v novém závodě podílet na výzkumu, vývoji a výrobě, je již v procesu. Momentálně je téměř 50 kolegů z Maďarska v německém Unterlüssu; zde probíhá jejich zaškolení a odborný výcvik.

Premiér vítá partnerství se společností Rheinmetall

Předseda vlády Viktor Orbán vřele přivítal továrnu Rheinmetall v Zalaegerszegu a zdůraznil význam strategického partnerství s německým lídrem v oblasti obranných technologií.

Armin Papperger, generální ředitel technologického koncernu Rheinmetall, jenž dosahuje obratu 9 miliard euro, ve svém projevu zmínil, že právě úspěšná zbrojní spolupráce s Maďarskem je významným posunem ve vizi Rheinmetallu pro středoevropský zbrojní a obranný průmysl. Armina Pappergera rovněž velmi potěšila rychlost, s jakou výstavba probíhala. Dle jeho názoru bude investice pro region velkým ekonomickým přínosem, neboť zde se budou realizovat mezinárodní exportní zakázky – nejen na obrněnce Lynx, ale i na další vysoce vyspělé produkty z portfolia Rheinmetallu. Ty se zde budou přímo vyvíjet i vyrábět.

Vize středoevropského obranného spojenectví dostává konkrétní podobu

Zástupci společnosti Rheinmetall na slavnostním ceremoniálu zmínili další plánované investice do chystaného závodu na výrobu munice ve Varpalotě. Rheinmetall jedná o společném podniku, jehož cílem je vytvořit prvotřídní centrum pro vývoj a výrobu, které uspokojí potřeby vojenských zákazníků v celé Evropě i mimo ni.

Paul Walf, vedoucí oddělení Corporate Coordination Central Europe v Rheinmetallu, uvedl, že právě závod v Zalaegerszegu přesvědčivě dokazuje, že strategie Rheinmetallu pro kooperativní a nezávislý středoevropský zbrojní a obranný průmysl se začíná naplňovat a dodal k tomu: „Před pár týdny jsme představili naše plány na novou továrnu v sousední Slovensku – v Moldavě nad Bodvou. Jedná se o investici ve výši 30 milionů eur v rámci naplňování naší středoevropské vize v oblasti obranného průmyslu.“ Dále pak pokračoval: „Znamená to, že se rýsují stovky nových pracovních míst, investice ve výši milionů eur, desítky milionů v podobě kontraktů s našimi průmyslovými partnery i významné mezinárodní exportní zakázky. A to vše v době, kdy je bezpečnost na prvním místě programu snad každé země."

Tagy článku

-->