Rheinmetall ukázal robotický raketomet

Rheinmetall ukázal robotický raketomet
Autor fotografie: Rheinmetall
22 / 07 / 2019, 14:30

Vývoj robotické platformy Mission Master není úplnou novinkou. Před nedávnem však Rheinmetall ukázal na video záběrech verzi Protection s dvojicí kontejnerů osazenými 70 mm raketami.

Právě umístění raket na robotické vozidlo typu UGB (Unmanned ground vehicle) dělá Mission Master – Protector tak zajímavým. Při testech v Jižní Africe navíc už došlo i k ostrým střelbám, podle čehož lze usuzovat docela pokročilé stádium vývoje.

Rakety s dostřelem

Dvojice kontejnerů pojme dohromady čtrnáct 70 mm raket od společnosti Thales. Ta pro ně nabízí nejrůznější bojové hlavice – tříštivo-trhavé, kumulativní, termobarické i cvičné. Vzhledem k využití robotického raketometu se pak přímo nabízí i protipěchotní hlavice obsahující 2 200 ocelových projektilů. Při salvě by tedy mělo být možné vytvořit jakousi hradbu tvořenou více než třiceti tisíci projektily. Jinak lze samozřejmě jednotlivé rakety odpalovat i jednotlivě. Navádění může být v případě potřeby řešeno laserem, v některých případech ale z podstaty věci ani nemusí být zapotřebí. Dostřel má dosahovat k nějakým 9 km.

Samotné vozítko postavené na osmikolové platformě buď s elektrickým, nebo hybridním pohonem nemusí nést jen rakety, ale i další výzbroj. Jí mohou tvořit kulomety ráže 12,7 mm, 40 mm automatické granátomety i 30 mm automatický kanón. Krom toho výrobce zmiňuje dokonce i řízené střely Hellfire i Spike určené proti tankům, případně jiným cílům opět podle zvolené bojové hlavice.

                                   

                                                               Záběry raketometu ze zkoušek

 

V propojení s jednotkami

Samozřejmě je nad míru jasné, že takový robotický raketomet může znamenat při správně zvolené taktice velkou posilu. Bez ohrožení lidské posádky a přivolávání jakékoliv vzdušné podpory umožní jednak ničit spektrum pozemních cílů a za druhé pomoci s případnou početní přesilou nepřítele.

Etická otázka nasazení proti lidem má být řešena v podstatě stejně jako je tomu v případě bezpilotních letounů. Povolení k palbě tedy bude dávat operátor. Samotné zjištění nepřítele bude moci být na samotném robotickém raketometu a to zejména v případech, kdy dostane za úkol hlídat konkrétní území, či linii. Konkrétní míra autonomie není a jen tak zřejmě nebude známá.

Ovládání a propojení bude realizováno přes pěchotní systém velení a řízení boje BMC4I (Battle Management Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence), jímž je v případě kanadské armády systém Argus. Díky tomu krom kromě vlastní výzbroje poskytne připojeným jednotkám i lepší situační přehled. Aby nedošlo například ke zničení vlastními silami, bude robotické vozidlo vybaveno odpovídačem vlastní-cizí IFF.

Které všechny země se nakonec rozhodnou i pro verzi s raketometem není jasné. Terénní zkoušky nicméně budou probíhat v Německu, Nizozemsku, Velké Británii a Spojených státech.

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku