Rheinmetall uzavírá dohodu s českým dodavatelem Ray Service o dalším závazku při výrobě bojového vozidla pěchoty

Rheinmetall uzavírá dohodu s českým dodavatelem Ray Service o dalším závazku při výrobě bojového vozidla pěchoty
04 / 12 / 2019, 18:00

Společnost Rheinmetall Defence uzavřela novou obchodní dohodu s dlouhodobým českým dodavatelem, společností Ray Service, v rámci svého závazku o přenesení výroby do České republiky. Dohoda byla podepsána 4. prosince 2019 na slavnostním ceremoniálu v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře v Praze s úmyslem vyzdvihnout německo-českou průmyslovou spolupráci.

Na základě této smlouvy společnost Rheinmetall Defense zadává společnosti Ray Service vývoj a výrobu prototypu osvětlovacího systému moderního, modulárního pásového obrněného vozidla LYNX KF41. S vozidlem LYNX se společnost Rheinmetall Landsysteme účastní výběrového řízení na dodávku nových bojových vozidel pěchoty pro Armádu České republiky.

Ray Service, která navrhuje a vyrábí kabelové svazky, elektronická zařízení a kabelové komponenty pro široké spektrum zákazníků z oblasti letectví a obrany, je již zavedeným partnerem společnosti Rheinmetall pro oblast vojenských pozemních systémů. Ray Service vyrábí vysoce kvalitní komponenty pro několik programů Rheinmetall v Německu a Austrálii; nedávno obě strany uzavřely rámcovou smlouvu o modernizaci německých bojových vozidel pěchoty.

mittels

Dohoda s Ray Service představuje jedno z témat souvisejících s globálními aktivitami programu LYNX. Rheinmetall ohledně toho rozvíjí své vztahy také s dalšími českými společnostmi, jako jsou Česká zbrojovka, Quittner & Schimek a samozřejmě VOP CZ.  Již dříve v tomto roce společnost Rheinmetall oznámila, že klíčový věžový systém bude vyrábět ve svém závodě v Ústeckém kraji, kde již zaměstnává více než tisíc lidí v automobilovém odvětví.

Svůj závazek v oblasti lokalizace výroby a globální spolupráce společnost Rheinmetall Defence zdůraznila na akci v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře v Praze dne 4. prosince 2019.

Po slavnostním podpisu s Ray Service se uskuteční recepce spolupořádaná Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze pro vedoucí představitele obranného průmyslu obou zemí, zástupce armády a vybrané administrativy na oslavu úzké spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti obrany a bezpečnosti.

„Těšil jsem se na tuto akci s našimi váženými českými kolegy a partnery v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře, protože naším cílem je zvýšit bezpečnost a prosperitu České republiky a Německa dalším zintenzivněním již tak úzké spolupráce mezi oběma spojenci," říká jeho Excelence Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice.

„Rheinmetall Defence je osvědčeným a dlouholetým partnerem českého průmyslu a tato dohoda s RayService i akce v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře tento vztah posunou o krok dále. Projekt modernizace vozového parku bojových vozidel pěchoty by vedl k dalšímu prohloubení a rozšíření spolupráce mezi dvěma blízkými spojenci, vytvoření zdravého dodavatelského řetězce a vysoce kvalifikovaných pracovních míst v České republice a přidané hodnotě pro české firmy. Současně by se zvýšila operační účinnost Armády České republiky,“ uvedl Oliver Mittelsdorf, senior viceprezident pro prodej pásových vozidel a věží ve společnosti Rheinmetall Defence.

„Těší nás, že Rheinmetall Defence rozšiřuje spolupráci s Ray Service. Vývoj externích světel pro vozidlo Lynx společně s jeho kabeláží a elektromechanickými boxy by zajistily významný lokální podíl při výrobě vozidla LYNX v České republice. Tato spolupráce má velký přínos a otevírá budoucí možnosti dodávek pro další potenciální uživatele mimo Českou republiku. Naše společnost je od roku 2012 dodavatelem Rheinmetall Defence v dodávkách kabeláže a různých elektromechanických boxů pro jiné platformy. Ray Service také vyrábí protipožární systém Kidde-Deugra, který je nainstalován ve většině vozidel Rheinmetall Defence. Lokalizaci výroby toho systému, podobně jako interkomů řecké společnosti Intracom Defense, pásů německé společnosti DST a systému filtro-ventilace izraelské společnosti Beth-El, nabízí Ray Service i v rámci projektu LYNX,” řekl Pavel Trubačík, Business Development and Marketing Director společnosti Ray Service.

Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, uvedl: „Když české ozbrojené síly nakupují techniku od zahraničního dodavatele, je v českém národním zájmu, aby do výroby a servisu těchto systémů byli zapojeni čeští výrobci. Každý stát, který to se svoji obranou myslí dobře, takto činí. Ale již ne každý zahraniční dodavatel hodlá tuto podmínku respektovat. Jsem rád, že německý výrobce Rheinmetall si toto uvědomuje a je ochoten najít u nás vhodné partnery. Spolupráce s přímým sousedem, kterým Německo je, je tou nejlogičtější cestou. Podporuje to vzájemný ekonomický růst, zaměstnanost a utužuje obchodní vztahy. Jsem rád, že dnes bude představen další z programů česko-německé průmyslové spolupráce, který vznikl bez ohledu na to, jak dopadne tendr na dodávky bojových vozidel pěchoty, kde je Rheinmetall jedním ze soutěžitelů. “

Od počátečního nápadu na vznik nového bojového vozidla pěchoty Lynx a průlomovou objednávkou uplynulo necelých pět let, během nichž byla formulována strategie a proběhla fáze koncepce a vývoje. Pro bojové vozidlo financované z vlastních zdrojů ve vysoce náročném tržním segmentu, kde jsou prodloužené pořizovací cykly standardem, je to působivý výkon.

Koncept Lynx zahrnuje kompletní řadu vozidel, která se skládá z modulu podvozku a flexibilních misijních souprav v mnoha variantách. To znamená, že základní vozidlo může být konfigurováno jako pěchotní bojové vozidlo, obrněný transportér, velící vozidlo, obrněné záchranné vozidlo nebo polní sanitka. Přestavět vozidlo z jedné konfigurace do druhé je záležitostí jen několika hodin. Díky uniformitě základního vozidla sníží tento systém náklady na životní cyklus a současně umožní vojenským uživatelům přizpůsobit se měnícím se taktickým požadavkům anebo využívat nové schopnosti. Vynikající schopnost přežití, mobilita a letalita charakterizují Lynx právě tak jako jeho růstový potenciál, který souvisí s jeho celkovou hmotností.

Jeho prostorný interiér je mezi vozidly dané třídy nepřekonatelný, což zajišťuje provozní účinnost tří členů jeho posádky a až devítičlenné pěchotní skupiny.

Lynx chrání posádku před celým spektrem hrozeb na bojišti, včetně explozí, improvizovaných výbušných zařízení (IED), přímé či nepřímé palby, kazetové munice a protitankových řízených střel. Díky své agresivní bojové účinnosti a vynikající terénní mobilitě poskytne Lynx ozbrojeným silám zítřka rozhodující výhodu ve složitých vojenských operacích ve všech druzích prostředí překonáváním mnohonásobných hrozeb a zajišťováním příznivých výsledků.

V roce 2018 vytvořilo 24 949 zaměstnanců Rheinmetall Group ve dvou hlavních sektorech Rheinmetall Automotive a Rheinmetall Defence roční obrat 6,1 miliardy EUR. Firma tak přispěla k úsilí o zlepšení situace v oblastech, jako jsou bezpečnost a mobilita, demografické změny, migrační toky, globalizace, změna klimatu a rostoucí četnost a intenzita konfliktů a vojenských sporů.

 

Tagy článku