Rheinmetall v Austrálii při dodávkách vozidel BOXER - dobrý příklad zapojení domácího obranného průmyslu

Rheinmetall v Austrálii při dodávkách vozidel BOXER - dobrý příklad zapojení domácího obranného průmyslu
Autor: Supacat|Popisek: Australský BOXER CRV
19 / 10 / 2020, 13:00

Protože významnou podmínkou je ve všech akvizičních zakázkách pro AČR vysoká míra účasti domácího průmyslu, můžeme se podívat, jaké mají v této souvislosti zkušenosti s uchazeči v českém tendru na BVP v zahraničí. Specificky jak probíhá spolupráce německé zbrojovky Rheinmetall s australským zbrojním průmyslem v rámci programu Land 400, který ve čtyřech fázích přinese australské armádě jednak kolová obrněná průzkumná vozidla, jednak pásová bojová vozidla pěchoty. Před pěti lety podepsal Rheinmetall smlouvu se společností Supacat ze skupiny SC Group, která se tak stala součástí týmu BOXER CRV.

Program LAND 400 zajistí australské armádě kolové průzkumné vozidlo, jež nahradí dosluhující ASLAV, a pásové bojové vozidlo pěchoty, kterým budou nahrazeny osvědčené, ale také již zastaralé obrněné transportéry M113.

Ve druhé fázi programu věnované kolovému obrněnému vozidlu již byl vítěz oznámen a podepsána smlouva. Australané si vybrali vozidlo BOXER CRV (Combat Reconnaissance Vehicle) od německé společnosti Rheinmetall. Celkem půjde o 211 vozidel v řadě variant, která nahradí australskou verzi kanadských osmikolových LAV-25 sloužící v Austrálii od roku 1996. Obrněné vozidlo Boxer nasazované kromě Německa také v Litvě (jako IFV Vilkas) a v Nizozemsku, bude pro požadované účely v rámci australské armády v základní průzkumné variantě vyzbrojeno protitankovými řízenými střelami Spike a vybaveno věží Lance s 30mm automatickým kanónem a také systémem aktivní ochrany. První Boxer Australanům byl dodán 24. září 2019, a dodávky budou pokračovat do roku 2026.

video: youtube

V září 2015 byla podepsána smlouva o spolupráci mezi společností Rheinmetall Defence a australskou Supacat, která se podílí na výrobě australských Boxerů jako první z desítek australských firem, přičemž Rheinmetall z hlediska zapojení domácího průmyslu překonal minimální nastavené požadavky programu LAND 400. Vzniklo na 1400 nových pracovních míst a australské společnosti se podílejí na dodávkách z bezmála 70 %. Supacat jinak vyvíjí, vyrábí a certifikuje pozemní vozidla i produkty pro námořnictvo. Mezi jeho produkty patří vozidla řady HMT, populární jako Jackal.

V říjnu 2018 na smlouvu z roku 2015 pak navázala další smlouva o partnerství s Rheinmetall Defence Australia, která potvrdila výjimečnou pozici Supacatu v celém projektu. "Jsme velmi potěšeni, že Rheinmetall uznává hodnotu, kterou může australský průmysl poskytnout jeho programům zde i na mezinárodní úrovni. Obě společnosti oceňují dlouhodobé vztahy a partnerství jako jeden ze základů úspěchu," řekl k tomu tehdy ředitel skupiny SC Group pro Asii a Tichomoří Michael Halloran.

Rheinmetall se účastní výběrového řízení programu LAND 400 také ve fázi 3, a to se svým i České republice nabízeným vozidlem LYNX KF41, s nímž mezitím uspěl v Maďarsku, a opět s mimořádným plánovaným zapojením domácího průmyslu. Konečné posouzení a výběr jsou v Austrálii v plánu na rok 2022. Konkurentem je Lynxu jihokorejský Redback od společnosti Hanwha.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace