Rheinmetall v Jižní Africe ustanovil tři nové rekordy v nepřímé palbě

Rheinmetall v Jižní Africe ustanovil tři nové rekordy v nepřímé palbě
29 / 11 / 2019, 14:00

Při zkoušce na jihoafrickém testovacím polygonu Alkantpan Test Range společnost Rheinmetall 6. listopadu demonstrovala své rozsáhlé odborné znalosti v oblasti dělostřelecké palby.

V přítomnosti mezinárodních partnerů a zákazníků ukázal dodavatel obranných systémů se sídlem v německém Düsseldorfu, jak lze nové technologie využít ke zvýšení výkonu stávajících dělostřeleckých systémů. Týká se to jak těch, které splňují standardy NATO stanovené v Společném balistickém memorandu o porozumění (JBMoU), tak těch, které je nesplňují. Během akce byly vytvořeny tři nové rekordy maximálního dostřelu. Houfnice G6 s hlavní délky 52 kalibrů překonala 76 kilometrů, což je doposud největší vzdálenost dostřelu s konvenčním dělostřeleckým granátem ráže 155 mm. Houfnice PzH2000 s délkou hlavně 52 kalibrů dostřelila do vzdálenosti 67 kilometrů. A konečně polní houfnice s délkou hlavně 39 kalibrů dosáhla vzdálenosti 54 kilometrů.

Rheinmetall Waffe Munition, centrum excelence německé firmy pro dělostřelecké technologie, představilo hlavní výzbroj houfnice PzH 2000 v akci. Během posledního desetiletí se tato 155mm zbraň osvědčila jako jeden z nejúčinnějších konvenčních dělostřeleckých systémů na světě, která je schopná dosáhnout vysoké rychlosti palby v souladu se standardy JBMoU. V případě houfnice G6 od výrobce Denel Land Systems, která figurovala při živé demonstraci, se jednalo o novou verzi navrženou k dosažení většího dostřelu v souladu s non-JBMoU standardy.

Použití proslulého granátu Assegai V-LAP mělo sloužit jako příklad modulárního vylepšení dělostřelecké munice. Při střelbě z hlavní ráže 39 a 52 mohli účastníci sledovat výrazné vylepšení výkonu co se týče jak pohonu, tak dostřelu. Ve spojení s technologiemi Rheinmetall Waffe Munition a Nitrochemie překonávají dělostřelecké granáty Rheinmetall Denel Munition dosavadní maximální dostřel při palbě z jakéhokoli běžného 155mm dělostřeleckého systému, který se v současnosti používá.

Rekordního dostřelu přes 76 km bylo dosaženo s hlavní, která není v souladu s balistickou úmluvou JBMoU. Tato zbraň má sloužit jako důkaz proveditelnosti nové houfnice s dostřelem 83 km. Rheinmetall v úzké spolupráci s německými úřady pro zadávání veřejných zakázek plánuje vývoj a výrobu nového 155mm děla tohoto typu, které však bude mít výrazně větší nábojovou komoru a delší hlaveň o délce 60 kalibrů. Nová zbraň má být schopna střílet jak se stávajícími granáty, které jsou v souladu s balistickou úmluvou, tak s novějším typem střeliva. To však bude potřeba optimalizovat s ohledem na tlak, ke kterému uvnitř zbraně dochází, současně s ním ovšem bude možné střílet i ze starších zbraní, které odpovídají standardům balistické úmluvy. Dosah 83 kilometrů je zde stanoven jako měřítko, protože přesnost dostřelu se při těchto vzdálenostech snižuje o deset procent. To znamená, že maximální požadovaný dosah 75 kilometrů stanovený německými orgány pro zadávání veřejných zakázek je dosažitelný.

Portfólium produktů skupiny Rheinmetall v oblasti nepřímé palby završuje 120mm minometný systém Ragnarok z její norské pobočky a munice od RDM. Optimálně lze tuto kombinaci využít především při rychlé palbě z víceúčelových vozidel. Rovněž umožňuje přátelským silám rychle uniknout před palbou v případě protiútoku.

Hostitel akce, německo-jihoafrický společný podnik Rheinmetall Denel Munition (RDM), přivítal dne 6. listopadu na akci v provincii Severní Kapsko účastníky z několika členských zemí NATO. „Dělostřelectvo může poskytnout obrannou i útočnou podporu. V zásadě je levnější a rychlejší než rakety nebo letecká podpora. Navíc může pracovat nepřetržitě a pomocí nepřímé palby zasahovat s velkou přesností cíl kdekoliv v rámci svého dosahu. Dosah se samozřejmě v posledních letech ukázal jako omezující faktor, což vyvolává poptávku po jeho zvýšení,“ vysvětluje generální ředitel RDM Jan-Patrick Helmsen. Podle něj RDM již nějakou dobu pracuje na zvýšení dosahu dělostřeleckých granátů. "Proslavilo nás střelivo Assegai a naše V-LAP granáty, které mají mezi konvenčním střelivem největší dostřel. Kombinace jihoafrické technologie a německých odborných znalostí již vyústila ve vylepšení dostřelu střeliva, jeho účinnosti a přesnosti. Pokud jde o dělostřelectvo, Rheinmetall uplatňuje zcela holistický přístup,“ dodává Helmsen.

 

Tagy článku