Rheinmetall vsadil v Austrálii na domácí průmysl a vyhrál. Stejný princip má přinést LYNX do ČR

Rheinmetall vsadil v Austrálii na domácí průmysl a vyhrál. Stejný princip má přinést LYNX do ČR
Popisek: BVP Lynx
30 / 11 / 2018, 18:00

Když letos v červenci oznamoval na tiskové konferenci u příležitosti slavnostního uvedení společnosti Rheinmetall do České republiky ředitel Oliver Mittelsdorf, že firma hodlá v případě vítězství v zakázce na BVP za 53 miliard utratit, resp. reinvestovat zpět v ČR většinu peněz, přítomní poslanci Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny i přizvaní zastupitelé Ústeckého kraje neskrývali svoji skepsi. „ To už tu bylo několikrát a skutek utek,“ daly by se číst výrazy v obličeji. A přece by se jejich obavy mohly nyní vytratit či při nejhorším zmírnit při pohledu k našim protinožcům. Rheinmetall zde postupoval přesně podle uzavřeného kontraktu a dokázal reinvestovat v Austrálii více než dvě třetiny z celkové ceny zakázky. Jinými slovy důkaz místo slibů.

Casa, Dingo, raketomety. Předražené, nekvalitní, nevýhodný servis, nákupy přes prostředníky, minimální přidaná hodnota pro domácí průmysl. A takto by se ve výčtu problémových zbrojních zakázek dalo pokračovat jistě dlouho. Všechny tyto neduhy přispěly k pachuti z armádních zakázek, která přetrvává i v předvečer uzavření největšího tendru v historii armády. Vláda ČR, resp. ministerstvo obrany mají do konce tohoto roku rozhodnout o vítězi zakázky za 53 miliard na pořízení bojových vozidel pěchoty (BVP). Otázkou stále zůstává, zda má být cena klíčovým parametrem?

psali jsme: Německý zbrojní koncern Rheinmetall přichází do ČR. Bojové vozidlo Lynx pro českou armádu chce vyrábět v České republice

Velký úděl nese výběrová komise ministerstva obrany, která nakonec vítěze doporučí. Inspirovat při rozhodování by se mohla v Austrálii, kde vítězný Rheinmetall naplnil své sliby beze zbytku. Oblasti jako západní a jižní Austrálie, Queensland, Viktorie, ba i Tasmánie přiložily ruku k dílu, aby obrněný kolový transportér Boxer mohl v podstatě nést značku „Made in Australia“. Ve skutečnosti firma přinesla na pracovní trh 1400 nových míst a zapojila více než čtyři desítky australských firem. Ty nyní zajišťují svými subdodávkami 69 % výroby vozidla! Třeba jen zmiňovaná oblast Queensland získá zpět do ekonomiky přes 1,8 miliard australských dolarů z celkových 5 miliard ceny zakázky. Reinvestice byly důvodem pro australské politiky, aby nakonec upřednostnili nabídku německé společnosti před konkurenčním BAE Systems.  

psali jsme: Na Dnech NATO si odbyde premiéru bojové vozidlo pěchoty Lynx

Rheinmetall v Čechách nenechává nic náhodě. Investuje do své sebeprezentace a představil se kromě Dnů NATO v Ostravě také na říjnovém Future Forces Forum v pražských Letňanech. Firma předem dostatečně hlasitě upozorňuje, že plánuje stejný model jako v Austrálii aplikovat i v ČR a počítá se 70% zapojením českých odborných firem. Tím by se nejen do Ústeckého regionu dostala práce s vyšší přidanou hodnotou, a tedy i vyšší odměnou. Německá společnost pokročila natolik, že uspořádala už na konci září během Industriálních dnů ve VTÚ setkání se zástupci více než 10 českých strojírenských firem. Co je pro český průmysl velmi povzbudivé, neřešila se zde jen produkce vozidla Lynx,  ale i partnerská spolupráce na dalších projektech. Jinými slovy Rheinmetall postupuje tak, aby pomohl odstranit z ČR nálepku “levná montovna“.      

Tagy článku