Rheinmetall za 2,7 miliardy korun prodlouží životnost bojového vozidla Marder

Rheinmetall za 2,7 miliardy korun prodlouží životnost bojového vozidla Marder
Autor: Sonaz (CC BY-SA 2.0 DE)
24 / 01 / 2020, 11:00

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na prodloužení životnosti bojového vozidla pěchoty Marder. Aby byla zachována jejich provozní připravenost, bude nahrazeno hnací ústrojí celkem 71 pásových vozidel typu Marder 1A5. Během časového období 2020–2023 dodá Rheinmetall německé armádě celkem 78 přestavovacích sad, souprav palubních a speciálních nástrojů, počáteční sklad náhradních dílů, logistickou podporu, školení a výuku. Hodnota objednávky je přibližně 110 milionů eur (v přepočtu 2,75 miliardy korun) včetně daně z přidané hodnoty. Prodloužení životnosti zachová a rozšíří možnosti Marderu, který Bundeswehr nasadil do služby již v roce 1971.

Jako první krok při výměně hnacího ústrojí bude ve všech vozidlech Marder nainstalován nový model motoru, čímž se jeho výkon zvýší z 600 na více než 750 koňských sil. Nový motor výrazně zlepší reakční schopnosti vozidla. Bundeswehr se v tomto případě rozhodl pro vysoce pokročilé, progresivní nové řešení navržené známými německými výrobci.

Na základě rozsáhlé komplexní smlouvy o vývoji již vozový park Marder v poslední době prošel významnou modernizací. Například nedávno byl do různých verzí tohoto bojového vozidla nainstalován nový systém protitankových řízených střel MELLS. Současně byl objednán nový systém výhledu řidiče, termovizní zaměřovače a systém detekce a hašení požáru. Některé systémy, které mají zajistit prodloužení životnosti vozidel, již byly na základě rámcových smluv objednány a jsou aktuálně přejímány jednotkami.

Cílem těchto opatření je v první řadě vyměnit zastaralé prvky v Marderu. V těchto případech lze jednotlivé prvky dodávat jako modulární přestavovací soupravy a integrovat je například v rámci plánovaných operací údržby.

Po zakázce pro Bundeswehr, kterou společnost Rheinmetall získala v prosinci 2019, mohou následovat obdobné projekty modernizace doma i v zahraničí. Kromě Německa totiž bojové vozidlo pěchoty Marder využívají ozbrojené síly Chile, Indonésie a Jordánska.

Jako vývojář a dodavatel systému Marder má Rheinmetall s tímto vozidlem obrovské zkušenosti. Zbraňový systém sjel už z montážní linky předchůdce společnosti, nyní známé jako Rheinmetall Landsysteme GmbH v Kasselu. Jako mimořádně spolehlivé vozidlo prověřené v boji bude Marder ještě několik dalších let sloužit v německých mechanizovaných pěchotních jednotkách, a to navzdory tomu, že Bundeswehr v současné době přejímá dodávku posledních 350 bojových vozidel Puma, které ho mají nahradit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace