Britové kvůli Ukrajině převrací vojenskou doktrínu, po 20 letech opouští boj s gurillami a vrací se k zákopové válce

Britové kvůli Ukrajině převrací vojenskou doktrínu, po 20 letech opouští boj s gurillami a vrací se k zákopové válce
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Ukrajinští vojáci v zákopech
28 / 02 / 2024, 19:00

Zatímco většina států světa považuje existenci zákopové války za záležitost vojenské taktiky minulosti, armáda Velké Británie jí chce kvůli zkušenostem ukrajinských vojáků věnovat speciální pozornost. S existencí zákopů na ukrajinském bojišti totiž souvisejí další problémy spojené s nedostatkem vojenské technologie.

Britská armáda ve světle podmínek války na Ukrajině v únoru 2024 ohlásila změnu své vojenské taktiky, která se nyní bude tím více zaměřovat na taktiku zákopového boje. Podle informací webového portálu Business Insider získávají britové informace o konkrétních praktikách a podobě moderního zákopové války přímo od ukrajinských vojáků, kteří procházejí vojenským výcvikem v rámci britské vojenské pomoci Ukrajině. Britská vláda v listopadu 2023 uvedla, že v současné době se v Británii cvičí více než 52 tisíc ukrajinských vojáků

Podle vyjádření Britů je výcvik oboustranně velmi přínosný na mnoha úrovních. Zatímco ukrajinští vojáci se v Británii učí především ovládat moderní technologii, Britové se zase dozvídají potřebné informace o moderní podobě zákopové války. Nejde však jen o taktiku boje proti zákopům, ale také o vymyšlení nejlepší strategie pro boj přímo z nich. To se právě mohou Britové naučit od ukrajinských jednotek, které s moderními zákopy mají kvůli ruské armádě zkušenost. 

 

Svůj záměr orientovat strategii armádního výcviku na zákopový způsob boje kromě Británie zvažují také další státy NATO. Ty se od konce druhé světové války, která byla zákopy pověstná, příliš nesoustředily na tuto taktiku, protože se vypořádávaly s poněkud jiným nepřítelem v podobě polovojenských a teroristických organizací. Ty útočily především nárazově, prostřednictvím guerillových či partyzánských taktik a státy NATO proto právě tomuto způsobu boje uzpůsobily vývoj své vojenské technologie. 

Nejen, že by zákopy v prostředí pouště Blízkého východu, kde jednotky NATO za posledních několik desetiletí operovaly nejvíce, postrádaly smysl, ale také samotný protivník byl velmi rozdílný než ten, se kterým se bojuje na ukrajinské frontě. Na tomto bojišti jsou proti sobě postaveny armády dvou suverénních států, a proto se ukazuje, že některá západní vojenská technika vytvořená v posledních letech nemusí být na konflikt dostatečně připravena. Důkaz můžeme vidět na houfnici Caesar, která vykazuje velkou poruchovost v intenzivním nasazení.   

 

Zákopová válka kvůli hrozbě UAV

Jedním z důvodů výskytu zákopů na Ukrajině je široké používání dronů pro útoky na pěchotu na bitevním poli. Ukrajinští i ruští vojáci proto museli najít způsob, jak se před těmito vzdušnými hrozbami chránit a jako jedno z řešení se jevily právě zákopy. Ani v zákopech však ochrana proti UAV téměř neexistuje. Operativci dronů totiž dokáží bezpilotní FPV letoun velmi přesně ovládat tak, aby pronikl pod úkryt vojáků. Z hlediska konfliktu je proto potřeba vytvořit opatření v podobě malých, lehce přenosných a současně levných zařízení, které by byly schopny drony zneškodnit přímo na bojišti. 

USA proto na Ukrajinu poslaly několik mobilních systémů VAMPIRE, které by mohly situaci s ruskými UAV vylepšit. O systému jsme vás informovali v tomto textu. Také sama ukrajinská armáda se snaží hrozbu útoků dronů řešit pomocí často velmi improvizovaných, avšak efektivních zařízení připevněných na korbu osobních automobilů. Kromě USA i Francie poslala na ukrajinskou frontu přenosné raketové systémy krátkého dosahu Mistral. O mobilních systémech na Ukrajině více v tomto textu.    

Ukrajinští vojáci se cvičí pro boj v zákopech

Součástí zákopové války jsou však také miny, které se vyskytují mezi zákopy. Podle neziskové organizace Human Rights Watch je přibližně 30 % území Ukrajiny zaminováno a nejméně 1 000 civilistů na následky výbuchu min od začátku konfliktu zemřelo. Miny jsou proto na ukrajinském bojišti celkem častou skutečností, ale pro Ukrajinu je navíc specifické,  že se objevují také ve vrstvách. Blízko povrchu tak může být umístěna nášlapná mina určená pro zneškodnění pěchoty, ale pod ní se může vyskytovat další určená pro zničení pancíře. 

V situaci, kdy obě ze stran konfliktu odmítají opustit své pozice a jejich síla přímo na bojišti je dlouhodobě srovnatelná se jeví, že taktika zákopové války je opět na pořadu dne. Zatímco bezpečnostní technici v minulém století předpokládali postupné vymizení zákopů, konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem této taktice navrací novou pozornost a udává jí moderní podobu. Je proto nejspíš jen otázkou času, kdy si také další země NATO kromě Británie uvědomí její potenciál.

 

Tagy článku

-->