Robotický systém Taros V2 - pomocník pro českou armádu

Robotický systém Taros V2 - pomocník pro českou armádu
11 / 10 / 2018, 10:00

Vozidlo Taros V2 je robotizovaný systém, který byl odhalen poprvé v roce 2014. Několikrát se pak ukázal na obranných veletrzích včetně letošních Dnů NATO v Ostravě. Taros V2, který patří do kategorie UGV (bezpilotní pozemní vozidlo), má sloužit jako moderní podpůrný prostředek pro českou armádu.

Za vývojem Tarosu V2 stojí Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ), který na vývoji systému spolupracoval s Centrem pro pokročilou outdoorovou robotiku CAFR (Center for Advanced Field Robotics).

Originálně vypadající modulární bezpilotní vozidlo je 2, 74 metru dlouhé a 1,77 m široké, váží 1 400 kg, zbraňový systém pak 13 kg. Vozidlo je rovněž dostupné v konfiguraci 4x4, 6x6 či 8x8. Záleží na konkrétním požadavku daného zákazníka, který si vozidlo objedná. Každé kolo je vybaveno elektromotorem o výkonu 10 kW, odpružením a elektromechanickým aktuátorem pro řízení, respektive otáčení kol.

psali jsme: Představuje se nové bezosádkové pozemní vozidlo Centaur z Běloruska

Poškozená kola či elektromotor mohou být velmi lehce vyměněny vojáky použitím soupravy nářadí, jež je k dispozici na palubě Tarosu.

Vozidlo poskytuje především bojovou a logistickou podporu armádě v rizikových oblastech a komplexních prostředích. Výhodou Tarosu je zejména schopnost operovat na všech terénech. Robotizovaný systém je možné rovněž použít jako detektor improvizovaných výbušných zařízení (IED).Další výhodou vozidla jsou pak nízké provozní a logistické náklady.

psali jsme: Zabijácké UGV z Ukrajiny má poetické jméno Laska

Pokud hovoříme o zbraňovém systému, na něm spolupracovala Univerzita obrany v Brně. Vozidlo může být vybaveno zbraněmi ovládanými na dálku, či například zbraněmi, jako je automatická útočná puška s měnitelnou ráží CZ 805 BREN, za níž stojí Česká zbrojovka Uherský Brod, granátomet, rychlopalné malorážové kanony apod. Vozidlo může převážet i raketomet. 

Vozidlo Taros V2 tak může být vzhledem ke svým vlastnostem, technickým dovednostem a nízkým provozním nákladům vhodným bojovým a logistickým prostředkem pro českou armádu.

Tagy článku