Robotický systém Taros V2 - pomocník pro českou armádu

Robotický systém Taros V2 - pomocník pro českou armádu
11 / 10 / 2018, 10:00

Vozidlo Taros V2 je robotizovaný systém, který byl odhalen poprvé v roce 2014. Několikrát se pak ukázal na obranných veletrzích včetně letošních Dnů NATO v Ostravě. Taros V2, který patří do kategorie UGV (bezpilotní pozemní vozidlo), má sloužit jako moderní podpůrný prostředek pro českou armádu.

Za vývojem Tarosu V2 stojí Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ), který na vývoji systému spolupracoval s Centrem pro pokročilou outdoorovou robotiku CAFR (Center for Advanced Field Robotics).

Originálně vypadající modulární bezpilotní vozidlo je 2, 74 metru dlouhé a 1,77 m široké, váží 1 400 kg, zbraňový systém pak 13 kg. Vozidlo je rovněž dostupné v konfiguraci 4x4, 6x6 či 8x8. Záleží na konkrétním požadavku daného zákazníka, který si vozidlo objedná. Každé kolo je vybaveno elektromotorem o výkonu 10 kW, odpružením a elektromechanickým aktuátorem pro řízení, respektive otáčení kol.

psali jsme: Představuje se nové bezosádkové pozemní vozidlo Centaur z Běloruska

Poškozená kola či elektromotor mohou být velmi lehce vyměněny vojáky použitím soupravy nářadí, jež je k dispozici na palubě Tarosu.

Vozidlo poskytuje především bojovou a logistickou podporu armádě v rizikových oblastech a komplexních prostředích. Výhodou Tarosu je zejména schopnost operovat na všech terénech. Robotizovaný systém je možné rovněž použít jako detektor improvizovaných výbušných zařízení (IED).Další výhodou vozidla jsou pak nízké provozní a logistické náklady.

psali jsme: Zabijácké UGV z Ukrajiny má poetické jméno Laska

Pokud hovoříme o zbraňovém systému, na něm spolupracovala Univerzita obrany v Brně. Vozidlo může být vybaveno zbraněmi ovládanými na dálku, či například zbraněmi, jako je automatická útočná puška s měnitelnou ráží CZ 805 BREN, za níž stojí Česká zbrojovka Uherský Brod, granátomet, rychlopalné malorážové kanony apod. Vozidlo může převážet i raketomet. 

Vozidlo Taros V2 tak může být vzhledem ke svým vlastnostem, technickým dovednostem a nízkým provozním nákladům vhodným bojovým a logistickým prostředkem pro českou armádu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace