Robotičtí psi nastupují do pravidelné služby – budou hlídat základnu na Floridě

Robotičtí psi nastupují do pravidelné služby – budou hlídat základnu na Floridě
Autor fotografie: USAF/Sgt. Cory Payne|Popisek: Vision 60 Q-UGV, Ghost Robotics
17 / 12 / 2020, 13:00

Semiautonomní čtyřnohá bezosádková pozemní vozidla (quadrupedal unmanned ground vehicles, Q-UGV) nastupují do standardní služby. Jako první je nasadí 325. peruť bezpečnostních sil v letecké základně Tyndall na Floridě. Psí roboti budou při ostraze základny patrolovat po předem stanovené trati v doprovodu poddůstojníka. Možnosti jejich využití zatím limituje kapacita baterie, nicméně rolí, v nichž mohou být nasazovány, je pestrá paleta.

Roboti budou moci procházet a hlídat místa, kde je pohyb člověka nevhodný. Pro budoucí nasazení se nabízí možnost jejich ovládání operátorem využívajícím prostředky virtuální reality. Operátor pak bude nejen díky kameře Q-UGV, ale i díky neseným senzorům zjišťovat situaci, a v případě potřeby bude moci i pomocí rádia udílet pokyny zjištěným osobám. Florida přitom nabízí náročná operační prostředí - okolí základny je vlhké a bažinaté. Psí robot ale může fungovat i pod hladinou až do hloubky 1,5 m.

Kromě hlídkové činnosti při ostraze základen a dalších významných prostor se nabízí využití těchto pozemních dronů také při odstraňování následků přírodních katastrof a pátrání po pohřešovaných. A i v tomto ohledu se Florida s ohledem na četné sezónní hurikány zřejmě ukáže jako dobře zvolené místo. Samotnou základnu Tyndall zasáhl v roce 2018 hurikán Michael a způsobil na ní škody v řádu milionů dolarů. Nabízí se zapojení pozemních dronů do systému s bezpilotními vzdušnými prostředky.

Aby byl vlastní pohyb co nejpřirozenější a plynule se vypořádával s možnými překážkami, konstruktéři společnosti Ghost Robotics se snažili "imitovat přírodu". Q-UGV tak při vyhodnocování okolí nespoléhá jen na své senzory, ale "cítí půdu pod nohama". A to díky vyhodnocované zpětné vazbě nepatrných tzv. minutových sil, generovaných motory při pohybu. Těch má "zvíře" celkem dvanáct, tři pro každou nohu. Cílem je intuitivní reakce na prostředí, které relativně pomalé senzory nejsou vždy schopné správně a včas vyhodnotit. Například při pohybu v hlubokém sněhu nebo vysoké trávě. Kromě dalšího by se robot měl v budoucnu naučit i plavat.

video: youtube

Celý "pes" je ovládaný jedním jednowattovým mikroprocesorem a na jedno nabití překoná vzdálenost až 10,5 km. V současnosti je poháněn lithium-iontovou baterií, ale uvažuje se o palivovém článku, a také o "psích boudách", kde by se mohli roboti bezdrátově dobíjet. Kapacita baterie je jedním z hlavních problémů celého projektu. Ostatně stejně jako v případě elektromobility.

Možností rolí, které si lze představovat, je pestrá paleta. Na tělo robotického psa lze instalovat zpravodajské, pozorovací, zaměřovací či průzkumné systémy, elektrooptické, akustické. Může posilovat komunikační síť. V současnosti mají zabudované antény Wi-Fi a 4G a mohou operovat na vzdálenost stovek kilometrů od řídícího střediska. Využití mohou a zřejmě nevyhnutelně budou mít i na bojišti. Kromě průzkumu a doprovodu jednotek či vozidel a zjišťování hrozeb jako nástražných výbušných zařízení nebo min, sil nepřítele či jiných překážek, se nabízí zaměřování i ničení cílů.

video: youtube

Jiren Parikh, ředitel a zakladatel Ghost Robotics pro The Drive také řekl: "Myslím, že bude vzrušující, až dostaneme cenu těchto systémů dost nízko na to, aby jich mohly být na bojišti vysazeny stovky. Toho bychom mohli dosáhnout v roce 2022." Očekává přitom, že jednou z nejžádanějších aplikací bude varianta na likvidaci výbušnin (EOD), a také na detekci rizik v oblasti chemických, biologických a jaderných zbraní (CBRN). Významnou je, tak jako u mnohých moderních zbraňových systémů, modularita. Výměna systému a nasazení robota pro plnění odlišného úkolu by u následující verze neměla přesáhnout dvě minuty.

A mezi těmito systémy se jistě objeví i zbraně. A pak to bude opravdu "vzrušující". Protože jestliže v civilizovaných zemích budou řešeny etické rozměry fungování těchto sci-fi systémů a jejich vztahy s lidmi, méně civilizované režimy si s nimi hlavu lámat nebudou. Jako obvykle v uplynulých 200 tisících letech je třeba mít náskok.

Zdroj: thedrive.com; ghostrobotics.io

Tagy článku