Autor fotografie: Royal Navy / Public domain |Popisek: HMS Glasgow
Britské obranné síly procházejí restrukturalizací po dlouhodobém podfinancování. Důsledkem jsou i odpisy lodí, u kterých se to nečekalo. Na druhou stranu v podobě fregat Type 26 a třeba HMS Queen Elizabeth snaha udržet Royal Navy mocnou silou.
Server Sky News v listopadu 2024 uvedl, že Spojené království sešrotuje pět válečných lodí, desítky vojenských vrtulníků a flotilu dronů. V příštích pěti letech se tím má ušetřit až půl miliardy liber (15 miliard korun). To vše navzdory zuřící válce na Ukrajině, rostoucí nebezpečnosti Ruska a zvyšujícím se bezpečnostním rizikům po celém světě. Pomineme-li otázku, proč alespoň část toho vybavení nedá Londýn Kyjevu, jedná se o součást dlouhodobé restrukturalizace britských ozbrojených sil. Mezi jejich hlavní prvky patří modernizace Challengerů na verzi tři a stavba zaoceánských fregat Type 26 mezi které patří i HMS Glasgow.
Škrty v Royal Navy kontra třída Type 26
I přes tyto škrty chce Downing Street dosáhnout výdajů na obranu v podobě 2,5 procenta HDP. Datum ovšem není stanoveno. Do šrotu půjdou obojživelné útočné lodě Royal Navy HMS Albion a HMS Bulwark. Jejich vyřazení budí velké emoce, protože to ztíží operabilnost Královské námořní pěchoty a s jejich odpisem se počítalo až o deset let později. Následovat je bude sedmnáct vrtulníků Puma a dalších 14 starších vojenských vrtulníků. Jen šest let od vstupu do služby se vyřadí 46 UAV Watchkeeper, každý v hodnotě pět milionů liber. Tím výčet nekončí. Především u dronů se těžko chápe, proč je nedostane Ukrajina. Světlo z druhé strany tvoří třeba nová letadlová loď HMS Queen Elizabeth nebo fregata HMS Glasgow.
HMS Glasgow je první fregatou třídy Type 26 nebo City. Celý program je známý jako Global Combat Ship a jedná se o náhradu třinácti dosluhujících fregat Type 23. Je konstruována tak, aby byla připravena pro australské, kanadské a možná i norské a brazilské námořnictvo. Podle Forces News je paleta úkolů fregat Type 26 poměrně široká. Klíčový je protiponorkový boj a protivzdušná obrana na ochranu letadlových lodí. Předpokládají se ovšem také takzvané adaptabilní mise, tedy protipirátské operace nebo pomoc při přírodních katastrofách. HMS Glasgow má operovat s UAV, má systémy pro vyhledávání min a dokonce soupravu pro vylodění komanda námořní pěchoty.
Jen pro představu o podfinancování Royal Navy. Type 26 budou mít nové dělo Mk45 Mod 4A Medium Calibre Gun ráže 127 milimetrů. Bude nahrazovat Mk8, které bylo pužíváno již ve válce o Falklandy. Kanón je velmi univerzální a je schopen operovat i proti vzdušným cílům. Oproti svému předchůdci je to automat. To zní skoro neuvěřitelně v roce 2024 u bývalé Královny moří. Ohledně zbraňových systémů se Britové skutečně poučili, Type 26 splňuje termín Globální bojová loď. Podle anglické Wikipedie má mít HMS Glasgow 24článkový odpalovač Mark 41 VLS pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ASROC a protilodní střely. Fregaty budou konečně schopné útočit na pozemní cíle, což byl velký problém Royal Navy posledních let. Britové třeba nemohli útočit na pozice rebelů v Jemenu, neměli zbraně.
Bude HMS Glasgow rychlostně stačit HMS Queen Elizabeth?
Lodě budou dále operovat s 48článkovým protivzdušným systémem VLS Sea Ceptor. Jako PVO krátkého dosahu má HMS Glasgow dva Phalanxy CIWS, opravdu vražedné zbraně, o kterých si třeba Rusové mohou nechat zdát. Mimořádně účinné proti UAV, střelám s plochou dráhou letu a nízko letícím vzdušným cílům. Podle NAVY LOOKOUT byla HMS Glasgow spuštěna na vodu v roce 2022 a letos probíhají testy s instalací zbraňových a elektronických systémů. Loď by měla vstoupit do služby v roce 2026. Její sestra HMS Cardiff byla spuštěna na vodu letos a obě se nachází vedle sebe v docích ve Scotstounu. Ve stavbě se ještě nachází HMS Belfast a HMS Birmingham. HMS Sheffield je těsně před zahájením konstrukce.
Fregaty by měly mít plný výtlak osm tisíc tun, 3D radary středního dosahu Type 997 Artisan, navigační radary, vlečený a příďový sonar a systém elektronického boje IRVIN-GQ. Trup plavidel je speciálně konstruovaný tak, aby měl co nejmenší akustickou stopu. Celkově se HMS Glasgow parametrově spíše blíží torpédoborci. Zajímavé je, že udávaná rychlost činí 26 uzlů (48 km/h). Letadlová loď HMS Queen Elizabeth, kterou by Type 26 měly provázet, má rychlost 25 uzlů. Jenže při testech dosáhla loď rychlosti 32 uzlů. Tomu by asi nové korvety nestíhaly. Takže je otázka, jaká bude jejich skutečná maximální rychlost.