Royal Navy vyvinula ,,supertorpédo", jedno z nejpokročilejších na světě

Royal Navy vyvinula ,,supertorpédo&quote;, jedno z nejpokročilejších na světě
Autor: flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)|Popisek: Torpédo Spearfish
22 / 09 / 2020, 14:00

Upgrade britského torpéda Spearfish z něho činí jedno z nejpokročilejších na světě.

Britové vyvinuli s nadsázkou řečeno nového ,,podmořského zabijáka". Upgradované torpédo Spearfish, které Royal Navy používá od roku 1992, prošlo sérií testů ve Skotsku a je podle serveru www.royalnavy.mod.uk těsně před zařazením do služby. Konečné zkoušky proběhnou ještě v roce 2020, než bude zbraň prohlášena za provozuschopnou.

Torpédo bylo opakovaně vypáleno na jinou fregatu za přítomnosti vývojového týmu včetně vědců, konstruktérů či samotných námořníků, kteří na místě sledovali výkon torpéda. Modernizovaný Spearfish pak byl testován v několika režimech, zkouškám byl podroben rovněž softwarová a hardwarová vylepšení.

Server royalnavy.mod.uk uvádí, že hlavice torpéda je šestkrát silnější než lehké britské torpédo Sting Ray, které je vypuštěno z fregat jako HMS Sutherland či vrtulníků Merlin a Wildcat. Torpédo je primárně určeno k ničení fregat, torpédoborců a plavidel stejné či podobné velikosti, a má si poradit také s jakoukoliv podmořskou hrozbou.

Royal Navy na nové modernizované torpédo v budoucnu spoléhá, a tak neváhala za modernizační proces utratit 270 milionů liber, kdy Spearhead byl osazen novou výkonnější hlavicí, bezpečnějším pohonným systémem, pokročilým elektronickým ,,mozkem", novým optickým naváděcím systémem, a má i další vylepšení, které mají ,,zaručit" jeho přesnost a především smrtonosnost.

Celého procesu se zúčastnil početný tým, který doplnili experti společnosti BAE Systems. Skupina strávila skoro šest let pracemi na novém torpédu, které má podle plánů být ve službě až do průběhu páté dekády.

 

Zdroj: royalnavy.mod

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace