Rozhodnuto. Vláda bude jednat s USA o nákupu letounů F-35. Nová bojová vozidla pěchoty se mají pořídit ze Švédska

Rozhodnuto. Vláda bude jednat s USA o nákupu letounů F-35. Nová bojová vozidla pěchoty se mají pořídit ze Švédska
Autor fotografie: flickr (public domain)|Popisek: F-35
20 / 07 / 2022, 11:45

Po dnešní schůzi vlády je už jasnější zásadní posun ve dvou klíčových projektech. Premiér Petr Fiala oznámil, že s USA se bude jednat o nových stíhacích letounech F-35, čímž končí stroje JAS-39 Gripen při ochraně českého vzdušného prostoru. Dále bylo oznámeno, že bude přímo oslovena švédská společnost BAE Systems, která by měla dodat nová bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV.

Vláda Petra Fialy zahájí s USA rokování o budoucím pořízení stíhacích letounů F-35, zároveň osloví švédskou společnost BAE Systems a bude jednat o akvizici nového bojového vozidla pěchoty. Takové závěry vyplynuly z dnešního zasedání vlády, oznámil premiér Petr Fiala.

,,Vláda dnes na doporučení Armáda České republiky rozhodla o tom, že budeme jednat s vládou USA o nákupu letounů F-35. Pronájem gripenů končí v roce 2027, respektive 2029, a letouny 5. generace jsou řešením pro budocnost. Máme víc než rok na vyjednávání a pak se finálně rozhodne o samotném nákupu. Dále vláda dnes schválila zrušení dosavadního tendru na nová BVP. Na základě výsledku právního auditu, který jsem zadala po svém nástupu, a poté, co dva ze tří uchazečů odmítli přistoupit na nové podmínky nelze postupovat jinak. Zároveň jsme rozhodli, že dále půjdeme cestou vláda-vláda," uvedla na svém facebookovém profilu Černochová.

Jednání s americkými partnery mají podle slov ministryně obrany probíhat do října 2023. Ministryně obrany počítá s tím, že se vyzbrojí dvě letky po 12 strojích. Znamená to, že nové americké letouny F-35 nahradí po mnoha letech švédské Gripeny, jejichž pronájem končí v roce 2027, a jichž má ČR k dispozici 14.

Fiala ve středu rovněž oznámil, že bude v rámci přezbrojení 7. mechanizované brigády novými bojovými vozidly pěchoty přímo osloven švédský výrobce BAE Systems. Ministerstvo obrany zrušilo dosavadní tendr, jehož se účastnili potenciální tři dodavatelé. Černochová prohlásila, že tendr byl zrušen na základě doporučení právní kanceláře. Nová bojová vozidla pěchoty mají nahradit letitá BVP-1 a BVP-2.

Touto cestou se vydalo také Slovensko, které si napřímo pořídí 152 pásových obrněnců rovněž ze Švédska za téměř 42 miliard korun. Stejně jako pro ČR je i pro Slovensko tento nákup zásadní při přezbrojovacím procesu vlastní těžké brigády.

Tagy článku