foto: Douglas G. Morrison, public domain/Torpédoborec USS Momsen
V návrhu rozpočtu pro US Navy na příští rok jsou patrné některé zásadnější změny. Bude sníženo tempo pořizování nových válečných lodí a akcent bude kladen mimo jiné na výzkum a vývoj (R&D), technologie a modernizaci.
Rozpočet pro US Navy pro rok 2022 samozřejmě reflektuje nastavené priority administrativy prezidenta Joea Bidena, národní bezpečnost, geopolitickou situaci, aktivity Číny a Ruska a další aktuální faktory.
Celkový rozpočet na obranu má činit v roce 2022 715 miliard dolarů, což je nárůst o 1,6% oproti rozpočtu v roce 2021, na který bylo vyčleněno 703,7 miliardy dolarů. Z této částky si chce pro sebe ,,ukrojit" námořnictvo 211, 7 miliardy dolarů, což představuje nárůst ve srovnání s předchozím rokem o 1,8%. Námořní pěchota (USMC) potom požaduje 47,9 miliardy dolarů. Tato částka by znamenala nárůst o 6,2% oproti minulému roku.
Psali jsme
Loď americké pobřežní stráže vypálila v pondělí varovné výstřely na íránské motorové čluny, které se dostaly do nebezpečné blízkosti amerických...
Co lze v rámci rozpočtového roku 2022 považovat za jakousi jednotící linku? Je to akcent na nové technologie, výzkum a vývoj (R&D), modernizaci a údržbu stávajícího stavu. Rozpočet požaduje zvýšení finančních prostředků na R&D o 5,5 miliardy dolarů, což má jít na určitý úkor akvizic. V této oblasti má dojít ke škrtu 8 miliard dolarů.
Důraz bude v novém rozpočtovém roce kladen na modernizaci, bojovou připravenost, technologie, umělou inteligenci a postupnou likvidaci staršího a nepotřebného vybavení, jak konstatovala náměstkyně ministra obrany Kathleen Hicksová. ,,Rozhodným způsobem realokujeme zdroje na financování výzkumu a vývoj v pokročilých technologiích, jako je například mikroelektronika," prohlásila Hicksová.
Pokud hovoříme o nových akvizicích, US Navy požaduje pořízení 8 plavidel - 4 válečných a 4 podpůrných v hodnotě 22,6 miliardy dolarů. Jedná se o nové ponorky třídy Virginia, 1 torpédoborec třídy Arleigh Burke a fregaty budoucí třídy Constellation, kde budou zatím postaveny 3 jednotky. To představuje redukci o 3% oproti roku 2021.
Psali jsme
Americké námořnictvo počítá od roku 2020 se stavbou první jednotky nové moderní třídy fregat třídy Constellation. Tato plavidla mají převzít část...
Americké námořnictvo rovněž chce nakoupit 107 nových letounů za 16,5 miliardy dolarů, což je o 15,6% méně (37 letadel) než v rozpočtovém roce 2021. Otázkou tak zůstává, jestli se podaří naplnit strategický cíl v podobě dosažení 355 plavidel pro US Navy, pokud chtějí mít nejvyšší představitelé US Navy spíše více ,,vybalancované" námořnictvo, než se aktuálně zaměřovat pouze na jeho početní rozšíření.
Co se týče ponorek, tam je cíl zvětšení kapacit jasně daný. Námořnictvo potřebuje zvýšit tempo výroby, aby byl postupně naplněn cíl dostat se na cílový stav 70-80 ponorek. Bývalý ministr obrany Mark Esper dříve prohlásil, že aby se US Navy vypořádala s potenciálními hrozbami, potřebuje postavit 3 ponorky za rok. V současné době disponuje námořnictvo 50 ponorkami.
Psali jsme
Čína se v posledních letech stala významným hráčem a z vojenského a především námořního hlediska potenciálním protivníkem v oblasti...
Námořnictvo chce rovněž urychlit stavbu menších plavidel, jako jsou již zmíněné fregaty nové třídy Constellation, spoléhat se chce i nadále na torpédoborce, zejména třídy Arleigh Burke. Pokud je řeč o letounech, US Navy plánuje ukončit výrobu strojů F/A-18E/F Super Hornet, která začala v roce 1995. Námořnictvo se tak chce soustředit na pořízení 20 letounů F-35C a 17 F-35B. Ty má doplnit 5 letounů včasné výstrahy E-2D Advanced Hawkey, 6 tankerů KC-130J. Rozpočet pro rok 2022 rovněž požaduje nákup 9 vrtulníků CH-53K King Stallion pro USMC, 8 konvertoplánů CMV-22B pro námořnictvo. ,,Mariňáci" si pak mají pořídit poprvé 6 bezosádkových letounů dlouhého dosahu.
Rok 2022 nemá být pouze o akvizicích, ale US Navy se bude zbavovat i starších plavidel, do nichž se už nevyplácí investovat, a jež se zbytečně prodražují. Námořnictvo se tak chce zbavit 15 lodí, z nichž 5 se blíží hranici životnosti, 2 pak jsou již vyřazovány ze služby. Mezi plavidly, které čeká vyřazení, jsou také křižníky a pobřežní bojové lodě. Počítá se s tím, že 7 křižníků bude v roce 2022 odesláno do výslužby, například Hue City a Anzio. Jen vyřazením posledně dvou jmenovaných lodí se uvolní pro námořnictvo 369,1 milionů dolarů, které může investovat v jiné oblasti.
Psali jsme
Chorvatsko posílí 12 starších francouzských letounů Rafale.
Důležitou součástí rozpočtu budou také prostředky vynaložené na údržbu plavidel, loděnic, dalších zařízení a infrastruktury. US Navy požaduje celkem 13,8 miliardy dolarů na údržbu lodí. V minulosti se ozývaly kritické hlasy z námořnictva, že údržba plavidel je zanedbávána a nedostává se na ni peněžních prostředků.
Pokud bychom měli shrnout požadavek US Navy pro příští fiskální ,,obranný rok", můžeme konstatovat, že akcent je kladen na modernizaci, bojovou připravenost plavidel před akvizicemi, jejichž tempo do určité míry ochablo a je patrný jistý odklon právě k bojové připravenosti a modernizaci a novým, sofistikovaným technologiím. Tento fakt je na druhé straně určitě k zamyšlení, protože zejména čínské námořnictvo roste nebývalým tempem a podle odhadů má ,,Říše středu" už nějakou dobu o několik desítek plavidel než americké námořnictvo, byť to diponuje větší tonáží loďstva. Trend je však jasný: Pokud chce US Navy držet krok s Čínou, bude muset do akvizic vynaložit větší finanční prostředky než v rámci roku 2022.
Nicméně všechno svůj rub i líc. Samozřejmě moderní konflikt nemusí být jen o počtech, ale o technologiích a válečném umění - míněno taktické i strategické myšlení a předvídání kroků nepřítele. Mnohdy početně slabší armáda zničila favorita konfliktu jen správnou volbou místa a času bitvy. V mírové době je jistě pro politiky supervelmoci obtížně obhajovatelné, že komunisté v Číně mají silnější (míněno početně) armádu. Jistě to bude stát osobní nasazení a intenzivní komunikaci s veřejností objasnit, že ne vždy se jedná o čísla, ale o schopnosti.
Psali jsme
Torpédoborec Admiral Vinogradov bude zmodernizován a plavidlo dostane nové zbraně.
USMC jde evidentně tímto směrem. V posledním období dochází k rušení těžkých jednotek, jako jsou tankové útvary USMC, ale ,,mariňáci" pro další fiskální rok požadují nárůst rozpočtu o 6,2%, kdy ostatní složky ozbrojných sil se pohybují do 2%. Z daného lze vyčíst, že investice půjdou do R&D a nejmodernějších technologií, jako jsou UAV, umělá inteligence apod, jak už jsme zmínili jinde.
zdroj: Defense News
Tagy