Rozporuplné informace ohledně vrtulníků: kdo chtěl zapomenout na italské řešení?

Rozporuplné informace ohledně vrtulníků: kdo chtěl zapomenout na italské řešení?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: AW139M
27 / 03 / 2019, 18:15

Politický náměstek ministra obrany Jakub Landovský po návštěvě premiéra Andreje Babiše v Bílém domě hrdě prohlašoval, že premiér Babiš s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodl koupi amerických vojenských vrtulníků. Podle Landovského by měla česká armáda dostat helikoptéry od firmy Sikorsky nebo Bell. Že došlo k dohodě o americkém řešení však není úplně jisté. Teprve v prosinci 2018 navštívil expertní tým ministerstva obrany americkou stranu v rámci tzv. marketingového průzkumu. Získané podklady měly mimo jiné sloužit i k rozhodnutí ministerstva o dalším postupu. Podle informací Security magazínu z ministerstva obrany přitom zatím rozhodnutí o tom, zda budou helikoptéry soutěženy nebo ne, nepadlo.

Ministerstvo obrany hodlá pořídit 12 kusů víceúčelových vojenských vrtulníků. V minulosti byl už vypsán tendr, jehož průběh zastavila bývalá ministryně Karla Šlechtová. Ta v exkluzivním rozhovoru pro Security magazín prohlásila, že požádala interní audit ministerstva, aby průběh tendru prověřil. Důvodem bylo to, že měla od Armády ČR, Vojenského zpravodajství, od Sekce vyzbrojování a akvizic a Rozpočtové sekce ministerstva obdržela zcela protiřečící si informace. Hodnotící komise, která vyhodnocovala marketingový průzkum překvapivě nedoporučila ani italskou helikoptéru Leonardo, ani americký vrtulník.

„Když jste ve funkci měsíc, tak se logicky zeptáte Vojenského zpravodajství, jestli existuje nějaký takový vrtulník, který naše armáda chce, a zeptáte se také generálního štábu, aby vám na to odpověděli. A dostanete odpovědi, že víceúčelový vrtulník, který jsme si napsali, je sice strašně hezký, že bychom ho chtěli pro naše bojové jednotky, transportní i záchranné jednotky AČR, ale že ty požadavky jsou poněkud nadnesené. Takže armáda pak trochu upravila danou specifikaci, čímž potvrdila, že vlastní specifikace přehnala. Následně mi interní audit doporučil postoupit tuto zakázku a zakázku na radary Vojenské policii, a to kvůli pochybnostem, které v nich byly nalezeny.“, vyjádřila se k nákupu bojových vrtulníků exministryně Šlechtová.

Exministryně Šlechtová se nákupu této bojové techniky věnuje i nadále z pozice členky Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. V rámci interpelace, kterou adresovala současnému ministrovi obrany, Lubomíru Metnarovi, se přitom dozvěděla, že ve vztahu k americkým helikoptérám proběhl teprve v prosinci 2018 marketingový průzkum. Přitom už dva měsíce poté podává náměstek ministra obrany Landovský do novin vyjádření, že se bude realizovat mezivládní dohoda s USA.

Bylo by zajímavé vědět, jak se ministerstvo vypořádalo s tím, že již dříve byl rozjet tendr, který na trhu vzbudil zájem, stejně jako s tím, že americké řešení bylo dříve označeno za nevyhovující. Nejsou to přitom pouze Američané, kdo by chtěl víceúčelové vrtulníky České republice dodat. O zakázku projevily zájem i německé a italské firmy. Italský zbrojařský gigant Leonardo se dokonce na Ministerstvo obrany obrátil s nótou, ve které měl vyjádřit svůj zájem se tendru zúčastnit. Mezivládní dohoda s USA by přitom jakýkoliv tendr vyloučila a akvizici helikoptér značně prodražila.

Security magazín oslovil ministerstvo obrany, resp. náměstka Landovského, aby se vyjádřil k otázkám realizace mezivládní dohody s USA, stejně jako k otázce předchozího tendru a obdržené nótě od společnosti Leonardo. Ministerstvo se do uzávěrky tohoto článku nevyjádřilo. Reakci ministerstva obrany přineseme ihned, jak ji obdržíme. Security magazín se bude nákupu vojenských helikoptér i nadále intenzivně věnovat.

 

 

Tagy článku

-->