Rozšíření zbraňového arzenálu pro stíhací bombardéry Su-34

Rozšíření zbraňového arzenálu pro stíhací bombardéry Su-34
Autor: Oleg V. Belyakov (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Su-34
22 / 08 / 2021, 13:00

Ruské letouny Su-34 budou mít rozšířený zbrojní arzenál o protilodní řízené střely Ch-35U.

Stíhacím bombardérům Su-34 byl rozšířen jejich zbrojní arzenál. Ruské ministerstvo obrany dokončilo integraci protilodních raket Ch-35U na tyto letouny, informoval server The Defense Post s odkazem na list Izvěstija.

Integrace protilodních řízených střel na ruské stíhací bombardéry byl proces, který trval několik let a zahrnoval od roku 2018 podrobné testování, jež bylo zakončeno toto léto cvičnými odpaly rakety na Dálném východě. Předešlé jarní kolo zkoušek také zahrnovalo odpal střely za různých podmínek i počasí. V jednom testu byla raketa Ch-35U zkoušena v arktických podmínkách.

Podle vojenských expertů zvýší integrace těchto střel na ruské stíhací bombardéry výrazně zbraňový potenciál Su-34, co se týče boje s námořními cíly. ,,S takovými raketami bombardéry získávají úplně jiné schopnosti v boji s námořními cíly," prohlásil například vojenský expert Dmitrij Boltenkov.

Raketa Ch-35U je modernizovanou variantou střely Ch-35. Dosah rakety činí přes 250 km, což je o 120 km více než ,,původní" střela. Raketa má novou samonaváděcí soustavu, nový motor a větší zásobu paliva. Hmotnost bojové hlavice je 145 kg (při celkové hmotnosti rakety 550 kg) a podle serveru The Defense Post je Ch-35U schopna potopit loď o střední velikosti a způsobit vážné škody velkému plavidlu.

 

V roce 2010 střelu poprvé cvičně odpálil Su-34, o tři roky prošla raketa úspěšně státními zkouškami. Střela si ,,našla cestu" i do Sýrie, kde byla zkušebně odpalována.

Su-34 je dvoumístný stíhací bombardér odvozený od typu Suchoj Su-27UB. Jeho první let se uskutečnil v roce 1990, zařazen do služby byl ale až v roce 2014 kvůli vleklým problémům s financováním.

 

Zdroj: The Defense Post

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace