RPG-75: reaktivní protitankový granát ve výzbroji české armády

RPG-75: reaktivní protitankový granát ve výzbroji české armády
Autor: screenshot Youtube|Popisek: RPG-75
11 / 07 / 2019, 10:15

Česká armáda má ve výzbroji RPG-75, jednorázově použitelný reaktivní granát ráže 68, který je efektivní zbraní zejména proti tankům, bojovým vozidlům pěchoty či obrněným transportérům.

Dnes si představíme další zbraň z arzenálu české armády, jíž je reaktivní granát RPG-75 ráže 68 mm. Vývoj zbraně spadá do 70. let a v užívání ji má naše armáda od roku 1975 dodnes. V průběhu let pak vznikla modernizovaná verze zbraně s názvem RPG-75-M. Ve funkcích zbraně je zde podobnost s protitankovým raketometem M72 LAW, který má americká armáda ve výzbroji již od roku 1963.

RPG-75 je přenosnou ruční zbraní bez zpětného rázu, jež Je primárně určená k ničení tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněným a dalším vozidlům na bojišti. Hmotnost zbraně činí 3,2 kg, délka 633 mm. Účinný dostřel RPG-75 je 300 metrů, maximální pak 750 m, úsťová rychlost činí 189 m/s. Bojová rychlost střelby je 2 - 3 výstřely za minutu. Zbraň je schopná probít pancíř do hloubky až 30 cm. Palbu lze vést jak vestoje, tak vleže či vkleče. RPG-75 lze bez problémů používat v počasí od -40 do + 50 stupňů °C.

                               

RPG má několik verzí - RPG-Nh-75, RPG-Cv-75 a RPG-Šk-75. První verze slouží k ostrým cvičným palbám, je shodná s bojovou verzí, RPG-Cv-75 je určená pro nácvik střelby a umožňuje několikanásobné cvičné použití. Konečně poslední verze RPG-Šk-75 slouží k nácviku přípravy ke střelbě, zaměřování cílů a spouštění.

Před deseti lety se pak na mezinárodním veletrhu IDET představila i modernizovaná varianta RPG-75-TB vybavená novým termobarickým granátem, kterou má ve výzbroji polská speciální jednotka GROM. Tato verze zbraně má vyšší tlakový a zápalný účinek a je určená k likvidaci živé síly, zodolněných úkrytů nebo nepancéřovaných vozidel i v uzavřených podmínkách.

V užívání má RPG-75 kromě již zmiňovaného Polska i Slovensko, Gruzie nebo Mexiko, ale našli bychom jej rovněž ve výzbroji několika afrických států jako například Namibie či Sierry Leone. Raketomet se používal mimo jiné v rusko-gruzínském konfliktu z roku 2008 či zdlouhavé syrské občanské válce, která trvá již 8 let.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace