RPG-75: reaktivní protitankový granát ve výzbroji české armády
foto: screenshot Youtube/RPG-75
Česká armáda má ve výzbroji RPG-75, jednorázově použitelný reaktivní granát ráže 68, který je efektivní zbraní zejména proti tankům, bojovým vozidlům pěchoty či obrněným transportérům.
Dnes si představíme další zbraň z arzenálu české armády, jíž je reaktivní granát RPG-75 ráže 68 mm. Vývoj zbraně spadá do 70. let a v užívání ji má naše armáda od roku 1975 dodnes. V průběhu let pak vznikla modernizovaná verze zbraně s názvem RPG-75-M. Ve funkcích zbraně je zde podobnost s protitankovým raketometem M72 LAW, který má americká armáda ve výzbroji již od roku 1963.
Psali jsme
Raketomet RM-70 Grad je známou československou zbraní, která dlouhou dobu tvořila součást výzbroje naší armády. Z ní byla vyřazena až v roce...
RPG-75 je přenosnou ruční zbraní bez zpětného rázu, jež Je primárně určená k ničení tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněným a dalším vozidlům na bojišti. Hmotnost zbraně činí 3,2 kg, délka 633 mm. Účinný dostřel RPG-75 je 300 metrů, maximální pak 750 m, úsťová rychlost činí 189 m/s. Bojová rychlost střelby je 2 - 3 výstřely za minutu. Zbraň je schopná probít pancíř do hloubky až 30 cm. Palbu lze vést jak vestoje, tak vleže či vkleče. RPG-75 lze bez problémů používat v počasí od -40 do + 50 stupňů °C.
RPG má několik verzí - RPG-Nh-75, RPG-Cv-75 a RPG-Šk-75. První verze slouží k ostrým cvičným palbám, je shodná s bojovou verzí, RPG-Cv-75 je určená pro nácvik střelby a umožňuje několikanásobné cvičné použití. Konečně poslední verze RPG-Šk-75 slouží k nácviku přípravy ke střelbě, zaměřování cílů a spouštění.
Před deseti lety se pak na mezinárodním veletrhu IDET představila i modernizovaná varianta RPG-75-TB vybavená novým termobarickým granátem, kterou má ve výzbroji polská speciální jednotka GROM. Tato verze zbraně má vyšší tlakový a zápalný účinek a je určená k likvidaci živé síly, zodolněných úkrytů nebo nepancéřovaných vozidel i v uzavřených podmínkách.
Psali jsme
Střední tank Kaplan MT, který vzniká jako společný turecko-indonéský projekt, je připraven na sériovou výrobu, informoval o tom server janes.com....
V užívání má RPG-75 kromě již zmiňovaného Polska i Slovensko, Gruzie nebo Mexiko, ale našli bychom jej rovněž ve výzbroji několika afrických států jako například Namibie či Sierry Leone. Raketomet se používal mimo jiné v rusko-gruzínském konfliktu z roku 2008 či zdlouhavé syrské občanské válce, která trvá již 8 let.
Tagy