Rumunské letectvo zvažuje nákup až 36 strojů F-16, Migy budou brzy vyřazeny ze služby

Rumunské letectvo zvažuje nákup až 36 strojů F-16, Migy budou brzy vyřazeny ze služby
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: F-16
11 / 03 / 2018, 09:00

Rumunský ministr obrany Mihai Fifor oznámil, že Rumunsko zvažuje nákup až 36 stíhaček F-16. Mají nahradit zastaralé stroje MiG-21.

Fifor se nejprve na tiskové konferenci zmínil o hlavních probíhajících projektech na ministerstvu obrany, pak informoval o tom, že by rumunské letectvo mohlo posílit až 36 strojů F-16 od společnosti Lockheedu Martin, které by mohly rozšířit existující stíhací letku. 

psali jsme: Bezpilotní F-16 se naučila útočit a zabíjet

V současné době totiž Rumunsko provozuje ,,mix" 26 stárnoucích strojů MiG-21 a 12 použitých F-16, které byly pořízeny v roce 2013 od portugalské vlády. Prvních šest F-16 bylo dodáno v roce 2016, další tři pak v prosinci a poslední tři stíhačky obdrželo Rumunsko v říjnu 2017. 12 letounů F-16, které rumunské letectvo dostalo od Portugalska, podstoupilo ještě předtím modernizační program, který realizoval Lockheed Martin.

Právě tato americká společnost v rámci dalšího kontraktu v hodnotě 24 milionů dolarů poskytne rumunským leteckým silám patnáct tréninkových systémů vztahujících se ke strojům F-16. logistickou podporu a další nezbytný software.

psali jsme: Nabídl Lockheed Indii stíhačky F-35, nebo ,,jen" F-16?

Stroje MiG-21 jsou podle Rumunska jedním z nejpalčivějších současných problémů letectva, protože jim končí životnost. Proto se Rumunsko připravuje postupně na jejich definitivní vyřazení ze služby a možným nahrazením dalšími 36 stroji F-16. Prvním krokem podle Fifora pak bude pořízení čtyř strojů F-16.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: airrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.