Rumunsko je o krok blíže k uzavření finální dohody o dodávce helikoptér Bell

Rumunsko je o krok blíže k uzavření finální dohody o dodávce helikoptér Bell
23 / 07 / 2018, 15:00

Farnborough, Velká Británie, 23. července 2018 - Rumunská vláda udělala další krok v dohodě, jejímž předmětem je pořízení vrtulníků typu Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper prostřednictvím programu zahraničních vojenských prodejů (FMS) vlády USA. Obě zainteresované strany uzavřely první fázi studie zabývající se transferem technologií.

V srpnu 2017 podepsaly Rumunsko a Bell dohodu o společném záměru na pořízení 21 vrtulníku typu Venom a 24 helikoptér typu Viper. Dohoda reaguje na požadavek NATO, aby každý členský stát vyčlenil na obranu 2 % svého HDP. Prostředky na plánované zakázky budou čerpány z finančního balíčku ve výši 9,8 mld. EUR, který se rumunská vláda rozhodla vyčlenit na vojenské účely v letech 2017 až 2026.

„Spolupracujeme s ministerstvem obrany a dokončili jsme první fázi studie o převodu technologií," uvedl 17. července 2018 na britské Farnborough Airshow pro týdeník Jane´s Joel Best, globální ředitel pro rozvoj obchodu společnosti Bell, „Rumunsko se bude podílet na údržbě a opravě strojů, v čemž vidíme potenciál pro dlouhodobou spolupráci."

Psali jsme: Společnost Bell na Heli-Expo 2018 představila nový vrtulník Bell 407GXi

Tato dohoda je součástí globální exportní strategie společnosti Bell, jejímž cílem je zajistit špičkové armádní i komerční vybavení vládám, civilním institucím a obchodním partnerům po celém světě.

V říjnu 2017 také schválilo americké ministerstvo obrany dodávku 12 vrtulníků UH-1Y do České republiky za odhadovanou cenu 575 milionů USD. Česká strana ovšem tendr pozastavila, znovu vyhlásit jej chce ještě v roce 2018.

Psali jsme: Bell UH-1Y je v současnosti nejvyspělejší bitevní vrtulník prověřený v boji

Tato dohoda, která bude pravděpodobně velmi podobná té rumunské, by měla zahrnovat například dodávku infračervených a elektrooptických senzorů Brite Star II, raketových a laserových detekčních systémů AN/AAR-47, radarových přijímačů AN/APR-38, vojenských leteckých helem (typu HMD) nebo zbraní ráže 7,62 mm a dalších technologií a systémů.

Zdroj: Bell

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.