foto: National Archives / Picryl /Zničený srbský tank T-55 v roce 1997
Vzhledem k množství informací přicházejících z ukrajinské fronty není pochyb o tom, že množství UAV používaných oběma stranami se zvyšuje. Rusové se opět snaží čelit ukrajinským dronům za pomocí nového druhu rušiček Zont.
Otázka, jak se vypořádat s masivními dronovými útoky, jejichž množství se v několika posledních měsících na ukrajinské frontě rapidně zvýšilo trápí Rusy i Ukrajince. Ukrajinská strana se potýká s masovým ostřelováním měst, vojenských zařízení a civilních oblastí za pomocí sebevražedných dronů jako Lancet nebo Geran-2, které budou pravděpodobně již brzy vyráběny přímo bez ruské závislosti na součástkách z Íránu. Rusové navíc šíří zprávy, že na ukrajinské nebe v blízké době plánují poslat až 100 000 sebevražedných UAV měsíčně. Ruské pozice mají před sebou poněkud odlišnou hrozbu. Jejich tanky a další obrněná vozidla vyskytující se přímo v první linii bojů jsou totiž pod palbou ukrajinských FPV UAV.
Není třeba popisovat tisíce videí kolujících poslední dva roky na sociálních sítích, které zachycují ukrajinské dronové jednotky operující přímo v oblastech nejtěžších bojů. FPV drony jsou nejen vysílány jako sebevražedné stroje přímo proti mnohem nákladnější a větší ruské vojenské technice, ale Ukrajinci své UAV operace postupně vylepšili až téměř k dokonalosti. Nyní je pro zničení tanku nebo obrněného transportéru v podstatě zapotřebí pouze velmi zkušený pilot a dron se speciálním úchytem na své spodní části, který dokáže spustit i malou výbušninu jako ruční granát přímo dovnitř nebo do slabého místa těžkého vojenského stroje. Pouze na základě této precizní operace a za použití minima nákladů je drahý stroj možné silně poškodit nebo jej rovnou vyřadit z provozu.

Tisíce zničených strojů tlačí Rusko k řešení proti UAV
Rusko samozřejmě nejen kvůli posměchu na sociálních sítích, který se vzhledem k velkému úspěchu operací ukrajinských FPV dronů a zkušenosti jejich operátorů objevuje, ale především také vysokým ztrátám těžké vojenské techniky snaží situaci co nejefektivněji vyřešit. Na začátku července 2024 proto ruský informační portál Tass informoval o provedení úspěšného testování nového druhu rušících stanic s názvem Zont (Зонт, tedy česky „deštník”), které mělo být testováno přímo v rámci ruských operací na ukrajinském území.
Nová rušička Zont by měla být schopná rušit frekvenci pohybující se v rozmezí od 0,4 GHz do 5,8 GHz, což je jedno z několika pásem, které se v Evropě používají pro provozování FPV dronů. Veškeré UAV v tomto pásmu by měla být rušička Zont schopná likvidovat až do vzdálenosti 500 m. Rušička by měla kolem vozidla nebo stacionární pozice vytvořit ochranou kopuli, která má za účel zamezit spojení mezi FPV dronem a jeho operátorem právě v tomto dosahu od stroje. Rozměry rušičky Zont jsou podle webového portálu warandpeace pouze 99x46 centimetrů a jeho hmotnost činí jen 20 kg.
Malá přenosná rušička Zont by měla vyzrát nad UAV
Zont, neboli deštník je proto pravděpodobně lehce přenosné zařízení, které může být kvůli své velikosti a nízké váze umístěno téměř na každý vojenský stroj včetně menších obrněných vozidel a automobilů. Toto zařízení uvedla do sériové výroby pravděpodobně jen před několika dny ruská společnost Eliars a jeho vývoj měl začít teprve na začátku roku 2024. Podle portálu warandpeace by však již v současné době mělo být zařízení využíváno ruskými vojáky v severní části ukrajinské fronty. Teprve čas a pravděpodobně aktuální záběry ukrajinských FPV dronů z fronty budou moci ukázat jak a zda je vůbec zařízení proti ukrajinským UAV efektivní.
Nasazením nového typu rušiček totiž není vzhledem k okolnostem dlouhodobé stále se zhoršující situace s UAV na ukrajinské frontě pro Rusko novou strategií. Již před několika měsíci ruská armáda ohlásila masové nasazení rušících stanic Lesoček na širokou škálu své těžké vojenské techniky, ale již na konci minulého roku začaly na sociálních sítích kolovat videa prokazující nepříliš dobré schopnosti tohoto zařízení. Na jednom z videí publikovaných na sociální síti X, je možné vidět rušičku Lesoček RP-377UVM1L C-IED velmi provizorně pouze za pomocí drátů umístěnou na zadní části bojového vozidla pěchoty BTR-82A. Tento systém však nedokázal zabránit příletu FPV dronu, který do vozidla v zápětí narazil a způsobil jeho silné poškození.
USA, Izrael a Německo proti UAV sází na APS
Zatímco Rusko stále sází na rušící stanice, západní armády proti dronům kromě jiných opatření plánují používat také systémy APS. Jejich využití proti hrozbám UAV je známé především z izraelského prostředí, kde chrání tanky Merkava IV, ale také obrněné transportéry Namer nebo Eitan. Také další armády světa však systémy aktivní ochrany plánují v budoucnu začít nasazovat nejen primárně proti ATGM, ale právě také dronům. Kupříkladu americká armáda postupně vybavuje své stroje izraelskými APS. Kupříkladu izraelský systém Iron Fist je postupně nasazován na bojová vozidla pěchoty M2 Bradley.

Americké tanky Abrams by také mimo jiné měly být v budoucnu osazeny bratranci izraelských „železných pěstí”, a to systémy Trophy. Touto cestou se rozhodla vydat také německá KNDS, která v současné době jedná o umístění EuroTrophy na tanky Leopard 2A8 a další modernizované starší stroje. Velmi drahé, ale tím spíše sofistikované systémy APS proto v budoucnosti klidně mohou fungovat jako doplněk pro ochránění vozu tepve v poslední fázi, tedy když se bude střela vypálená z ATGM nebo sebevražedný dron nacházet přímo v bezprostřední vzdálenosti jen několika metrů od stroje. Teprve reálné nasazení APS v konfliktech, podobně jako u ruských rušiček ,ukáže funkčnost tohoto opatření.
Tagy