Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0|Popisek: Ukrajinské tanky na předměstí Kyjeva
Po rozpadu SSSR zdědila Ukrajina obrovskou zátěž, ekonomické problémy, korupci na všech stupních, nefunkční policii, a hlavně tisíce kusů vojenské techniky všeho druhu. Za dané situace a v takovém množství bylo pro Ukrajinu prostě nemožné kvalitně cvičit, modernizovat zbraňové systémy, provádět reorganizaci a změnu financování ozbrojených sil a vybudovat bezpečnostní strategii a organizaci ozbrojených sil založené na současné situaci s perspektivou do budoucna. A že například korupce je něčím, co prorostlo celou ukrajinskou společností ,je patrné i z toho, že státní podniky vybírají peníze za nové zbraně a nedodávají nic, peníze mizí v zahraničí.
Rusko bylo velmi „nadšené“ rychlostí získání Krymu nebo obsazením separatistických území, ať již to byl Doněck, Luhaňsk nebo Podněstří, již tak radostně nebylo v Gruzii. A představovalo si, že Ukrajinou provede „spanilou jízdu“ ukazující regionální dominanci, jenže ukrajinská armáda se za poslední roky zásadně změnila, zmodernizovala a v daném kurzu pokračuje. Ale samozřejmě je primárně závislá na výcviku, financování a dodávkách ze západních zemí. A motivace, tedy jeden z klíčových psychologických faktorů pro to nasadit život, jednoznačně převažuje na ukrajinské straně.
Ukrajina má ve výcviku na Západě řadu vojáků a důstojníků z nižších velitelských pozic a buduje útvary moderního typu do úrovně brigáda. Modernizuje zastaralou techniku nebo získává moderní, ale u techniky a brigády zatím modernizace končí. Změnit operačně taktické a strategické myšlení, způsob použití bojových prostředků, delegování pravomocí a rozhodování tím kdo je na místě, a ne tím, kdo získal hlášení až o několik hodin později, je stále velkým problémem ukrajinské armády. Střední a nejvyšší stupeň velení není stále připraven na velení moderní armádě západního typu a stále si „uzurpují“ rozhodovací právo a postupují mnohdy dle sovětské doktríny, a ne současné bezpečnostní strategie a situace na místě.
Je nutno připustit, že i ruská armáda se učí, ale tak nějak po svém. Bojové ztráty nejsou předmětem přehodnocení postupů, ale výměny velitelů. A co je jinde nepředstavitelné, Putin mění velící generály jako ponožky, kdy některé později vrací do funkcí, a v určitých momentech přebírá absolutní velení, tedy chování diktátora typu Stalina. Putin nemá žádné vojenské vzdělání, jeho práce v KGB byla založena na zcela jiných principech. Volodymyr Zelenskyj, byť jako „bojovník“ pobíhá všude v zelené mikině, nechává armádní odborníky velet, nebo alespoň nejsou informace o zásadních zásazích do pravomocí velitelů kromě brutální cenzury slova i písma.
Ukrajina obdrží letouny F-16 s výzbrojí, kdy piloti i technici budou vycvičeni dle západního stylu vedení bojové činnosti. Otázkou je, zda jim střední a vyšší stupeň velení ukrajinského letectva dovolí samostatnost v rozhodování a boji a plnou součinnost se všemi dostupnými zdroji informací, nebo se bude je snažit do „zaběhnutého sovětsko-ukrajinského“ stylu velení a použití letectva. Rozdíl obecně je v tom, že pilot má všechny dostupné informace a vyhledává si cíl nejnebezpečnější pro ostatní a jemu nejsnáze dostupný, nebo pilot je v radiovém klidu, letí jako v taxíku a pak jen obdrží koordináty cíle bez dalších detailů.
Středně eskalovalo nepřátelství na východní Ukrajině, když se ukrajinská armáda od začátku června pokoušela zahájit rozsáhlou ofenzívu proti ruským pozicím, kdy některé z posledních sestřelů provedených ruskými jednotkami v předních liniích byly zveřejněny na sociálních sítích. Jedním z nejpozoruhodnějších byl zásah balistického raketového systému Iskander-M, který byl zveřejněn 30. června a ukázal zásah na most v ukrajinské Chersonské oblasti, který podle místních zdrojů zabil 30 lidí. Použití raket Iskander-M ukazuje na vysokou hodnotu připisovanou neutralizaci mostu v konkrétní době a oblasti, protože většina nejdražších prostředků byla zachována pro potenciální použití v pokračující válce případně i s NATO. Ty, které byly nasazeny na Ukrajině, byly používány střídmě pro vysoce prioritní cíle, a to zřejmě dle hodnocení ruského velení tento most byl, stejně jako pro Ukrajince Kerčský most – technicky, logisticky a politicky.
Další možností je, že kvůli povaze zničené jednotky bylo 30 zabitých osob vojensky vysoce důležitých. Úder se úzce shoduje s raketovým útokem na pizzerii v Kramatorsku na východní Ukrajině, na některých záběrech je totiž přítomen zahraniční vojenský personál. Nepotvrzené zprávy naznačují, že restaurace byla místem setkávání zahraničních vojenských kontraktorů ze západních zemí, kteří hráli stále důležitější roli v úspěších ukrajinské armády spolu s aktivním vojensky vycvičeným personálem ze západních zemí, jako je Britská královská námořní pěchota, z níž údajně stovky byly nasazeny pro vysoce rizikové operace v první linii. Ale v daném případě se jistě nejedná o vojáky v aktivní službě, ale o osoby, jež ukončily službu po vypršení kontraktu.
Iskandery byly v polovině dubna použity zejména k neutralizaci pozic polovojenské gruzínské legie v Doněcku na východní Ukrajině, jejímž velitelem je Mamuka Zurabis dze Mamulašvili, jenž bojoval v Abcházii, Čečensku, Gruzii i na Ukrajině. Jednotka byla považována za cíl vysoké priority jak kvůli jejímu bojovému umění, tak i kvůli prohlášení velitele legie Mamulašviliho. V dubnu 2022 Mamulašvili v rozhovoru prohlásil, že ,,Gruzínská legie nebude mít vůči ruským válečným zajatcům žádné slitování.“ Jasné oznámení o plánování válečných zločinů, což roztočí spirálu činů a pomsty, jste Gruzínci, nejste váleční zajatci, jste s Ukrajinci, co podporují Gruzínskou legii – nejste váleční zajatci, jste Rusové, nejste váleční zajatci – mučení a popravy se jeví jako celkem realistický program.
29. června záběry ruského tanku T-80BVM na frontě ukázaly, jak se vozidlo střetává s ukrajinským bojovým vozidlem Bradley na velkou vzdálenost asi až 9,5 km. K tomuto došlo v době, kdy Bradley hrály rostoucí roli v ukrajinských útočných operacích, a přestože utrpěly těžké ztráty potvrzené záběry z dronů, zásoby vozidel byly rychle nahrazovány novými zásilkami ze Spojených států. Bradley byl od svého raného vývoje kritizován za svou omezenou pancéřovou ochranu proti pokročilým protitankovým nábojům, přičemž T-80BVM byl schopen prorazit jeho pancíř zcela bez problémů. Bradley proti MBT má jen omezený počet PTŘS, není to vozidlo prvosledových jednotek určené k průlomu protitankové obrany. T-80BVM poprvé byl zařazen do služby v roce 2019 a byl dodán důkladné renovaci tanků T-80BV, které Rusové zdědili ve velmi značném počtu. Pozoruhodná vylepšení zahrnovala integraci hlavního děla 2A46M-4 a nového motoru o výkonu 1250 koňských sil, stejně jako nového systému velení a řízení palby, včetně redukce infračervené (tepelné) stopy, a přidání výbušného reaktivního pancíře Relikt.
Přestože byl T-80 nejschopnější sovětskou tankovou třídou, která byla svého času zařazena do služby, jedná se též o provozně nejdražší ruskou tankovou flotilu. V roce 2010 byly počty sníženy, aby se snížily celkové provozní náklady ruských tankových jednotek, kdy dominantní začal být T-72B se zhruba srovnatelnými schopnostmi. Je provozně mnohem levnější. T-80 jsou nicméně ceněny pro svou vyšší mobilitu a lepší vhodnost pro arktické povětrnostní podmínky díky turbínovému pohonu, obdobně jako M-1 ABRAMS, přičemž další varianty T-80, jako je T-80U, mají modernizovanou balistickou ochranu oproti T-72. T-80BVM byl natočen počátkem měsíce při neutralizaci ukrajinského průzkumného týmu v Doněcku, přičemž velitel posádky tanku hlásil: ,,Dostali jsme souřadnice, cílem byla nepřátelská živá síla, až 10 lidí. Doslova do 15 minut jsme dojeli do krytého palebného postavení, vypálili osm granátů, došlo k zásahu. Tanky hrály významnou roli na Ukrajině i přes jejich relativně malý počet. Zde je jen otázkou, proč tankisté spotřebovali osm granátů, netrefili se nebo chtěli jen prostor zcela spálené země.
Technologií, která hraje v ruských operacích v posledních týdnech stále větší roli, je poměrně levný dron Lancet, jehož záběry zveřejněné 1. června ukazují, jak UAV ničí dvě americké houfnice M777. 155 mm v Chersonu. M777 je jedním z nejcennějších dělostřeleckých děl v ukrajinském inventáři a zbraně byly údajně kvalitně maskovány kvůli rostoucímu nebezpečí dronů, které mají stále lepší senzorové vybavení. Když jsou americká děla vybavena špičkovou a nákladnou GPS naváděnou municí Excalibur, představují pro ruské síly v předních liniích velkou hrozbu. Americké dělostřelectvo se ukázalo jako jedno z nejspolehlivějších v ukrajinském arsenálu, kdy evropská děla a zejména ta vyrobená v Německu a Itálii neustále zaostávala ve své mobilitě a občas byla vyřazena z technických důvodů z použití, třeba pro opotřebení hlavně. Den po zveřejnění záběrů úderu na M777 další záběry ukázaly, jak drony Lancet míří na ukrajinský tank a stanici elektronického boje také v Chersonu.
Nedávné zprávy západních agentur neustále identifikují Lancet jako hlavní výzvu pro operace ukrajinské armády, přičemž britský tisk 1. července informoval o úspěšném úderu na z Francie dodané 155 mm dělo Caesar, které „bylo zničeno na kusy“. Portál Telegraph citoval zdroje ukrajinského ministerstva obrany, které poznamenaly, že Rusko rozšířilo svůj arzenál levných dronů, chválil schopnosti Lancet a varoval, že rozšiřování arzenálu takových zbraňových systémů představuje významnou výzvu v předních liniích bojujících stran, ale i v týlu. Jednorázové „sebevražedné drony“, jak jsou často označovány, nesou hlavice, které po dopadu vybuchnou a lze je postavit za malý zlomek ceny řízených nebo balistických střel. Britské odhady uvádějí cenu pouhých 35 000 dolarů na letoun, což je činí mnohem levnějšími než sebevražedné drony Shahed 136 s delším doletem, které dříve dodával Írán. Tyto drony též umí létat ve skupině (swarming), tedy jako červ, kdy, pokud je zničen řídící dron velení přebírá následující a v cíli drony útočí soustředěně na jeden cíl, nebo si rozdělí různé cíle k plošnému úderu.
Je evidentní, že obě strany modernizují techniku i způsoby jejího nasazení, že Ukrajina získává výcvik a pomoc na západě a Rusko jede z vlastních zdrojů nebo dohod s Íránem či Čínou, ale stále je poměrně široký segment, kde jsou stejné. A to je střední a vyšší velení.
Z mnoha snímků, které máme k dispozici, je patrné, že myšlení velitelů je identické na ruské i ukrajinské straně. Je místo, které je pro obrněnou techniku smrtící past, přestože tam byl tank/OT/BVP zničen, takže rozhodnutí je – poslat tam další, a další a další …. A výsledek je stejný. PR obou stran dává pak na přední stránky médií, jak hrdinně ničí ruskou techniku, nebo jak Ukrajinci i se západní techniku vybuchli pod palbou.
Upřímně, obdobně zmasakrovali Turci své tankové síly v bojích s Islámským státem (IS) po čistkách ve velitelském sboru – tank za tankem vybuchuje, nakonec je zničilo turecké letectvo, aby nic použitelného nepadlo IS do rukou.
Základní premisou je, že neexistuje nezničitelná zbraň, Vítězství zajišťuje znalost situace na bojišti, sdílení informací a podpora dalšími složkami. Je jednoduché porovnávat T-90 proti LEOPARD 2, jenž v boji málokdy budou stát dva tanky proti sobě a testovat, kdo víc vydrží. Je to palba za jízdy nebo v léčce, je zde více cílů a minové pole? Západní technika slaví úspěchy s PTŘS FGM-148 JAVELIN, ale jak vidno ruské 9M133 KORNET jsou srovnatelným protivníkem.
Ukrajinská armáda je na dobré, ale dlouhé cestě k moderní armádě západního typu. Kromě technologických výhod západních zbraňových systémů se musí naučit důvěře v člověka a velitele, jenž na místě řídí boj a vidí situaci během mrknutí oka, a ne až mu přijde zpracované a upravené hlášení a dostane povolení shora – po boji.
Zdroj: militarywatchmagazine.com, telegraph.co.uk, dronewars.net, aljazeera.com