Autor fotografie: Ukrinform TV, CC BY 3.0
Rusové si na Ukrajině připsali několik výrazných porážek, kde je překvapili připravení ukrajinští obránci. Jednou z hořkých porážek byl i 27. březen v lese blízko Buči.
Ruská armáda nepostupuje na Ukrajině podle stanoveného plánu. Ten musel být ostatně již několikrát modifikován. Hlavně selhal plán rychle se zmocnit hlavního města Kyjev, dosadit loutkovou vládu jako v případě Afghánistánu či Československa v roce 1968, kde se to podařilo.
Rusům bylo jasné, že celou Ukrajinu dobýt se stávajícími zdroji, lidskou i materiální silou nemohou, soustředí se tedy zejména na jižní a východní oblasti, jichž se chtějí zmocnit.
Sami ukrajinští obránci už provedli několik úspěšných protiútoků, jeden z nejpřekvapivějších přišel 27. března, kde si Rusové vybudovali poměrně rozsáhlý vojenský tábor mezi městy Buča a Boroďanka. Není k dispozici přesná informace, kolik Rusů se zde utábořilo, hovoří se ale i o tisících.
Ukrajinci se připravovali na provedení protiútoku v nočních hodinách. Okolo přibližně 23.00 proběhlo masivní bombardování na ruské vojenské ležení, které bylo tak intenzivní, že smetlo vše na 300 metrů. Není dostupná informace, kolik Rusů stála život ukrajinská protiofenziva, nevědí to ani místní obyvatelé. Nicméně jedno je jasné - Ukrajinci způsobili ruským invazorům těžké ztráty, a to i materiální.
Dva měsíce po této akci jsou v lese stále patrné stopy po protiofenzivě - ohořelé oblečení, boty, vybavení, ale také televize a další spotřební elektronika, kterou Rusové předtím ukradli v nedalekých domech. To ostatní místní obyvatelé potvrzují. Místo zkázy dokumentují také vyvrácené či rozlomené stromy, desítky zničených vozidel, pohozená munice všude kolem. Scéna jako ve válečném filmu, který se stal v tomto případě realitou.
Ruské jednotky se původně zmocnily oblasti, nicméně když selhal plán na dobytí Kyjeva, vojáci se připravovali koncem března na odchod. Ukrajinci jim však připravili ,,hořké" rozloučení, když provedli již zmiňovaný protiútok na ruské pozice.
Zdroj: El País