Ruská armáda nebo šílený Max – ruské transportéry dostávají námořní kanóny

Ruská armáda nebo šílený Max – ruské transportéry dostávají námořní kanóny
Autor fotografie: By Kalabaha1969 - Own work, CC0|Popisek: MT-LB
06 / 03 / 2023, 09:00

Na konci 60. let minulého století Sovětský svaz vyvinul víceúčelový obojživelný obrněný transportér, označení MT-LB. V Československu mu říkali „matla“. Nyní tento stroj bojuje na Ukrajině.

Původní verze, hojně využívaná i armádou ČSSR byla vybavena kulometem PKT ráže 7,62 mm. O pohon vozidla s hmotností téměř 12 tun se stará dieselový motor o výkonu 240 koňských sil, který „matlovi“ umožňuje dosáhnout rychlosti 61 km/h na silnici a 30 km/h v terénu. Obojživelné vozidlo je schopno dosáhnout rychlosti 5 km/h ve vodě.

Posádku tvoří 2 muži a matla může převážet dalších 11 vojáků. Jako většina sovětské techniky tento stroj bojuje na obou stranách války na Ukrajině. Ukrajinci používají MT-LB s protitankovým kanónem jako stíhač ruských tanků.

Rusové aktuálně podle záběrů ze sociálních sítí vybavují tohoto „sovětského stařečka“ další historickou technologií a to konkrétně námořní dělovou věží s označením 2M-3, kterou v SSSR vyvinuli krátce po 2. světové válce a vyráběli od roku 1953 do roku 1984.

Rychlost střelby automatického kanónu 110-PM je 270 až 300 ran za minutu. 25mm náboje mají dostřel 2,5 km a mohou dosáhnout výšky 1,7 km. Vzhledem k tomu, že zbraně jsou zaměřovány ručně, mají omezené použití proti rychle se pohybujícím stíhačkám.

Výsledný stroj vypadá jako z filmu Mad Max a my si můžeme jen domýšlet, kdy Rusové konečně vytáhnou T-34 nebo IS-2.

Zdroj: weaponsystems.net, Twitter, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace