foto: Dsns.gov.ua, CC BY 4.0/Ilustrační obrázek Su-34 zničeného na Ukrajině
Ruská armáda se rozhodla masivně využívat na Ukrajině letectvo. Uvedl to zdroj blízký ministerstvu obrany. Rusko má podle něj v letectvu stále nepopiratelnou výhodu nad ozbrojenými silami Ukrajiny.
„Předtím bylo letectvo chráněno, téměř nikdy nevletělo do zóny ukrajinské PVO. Nyní jsme se rozhodli změnit taktiku,“ říká zdroj z ministerstva. Věří, že letadla a vrtulníky budou hromadně sestřelována, ale ozbrojené síly Ukrajiny budou mít problémy.
14. února Financial Times napsaly, že Rusko přesouvá bojová letadla a vrtulníky k hranici s Ukrajinou, aby je použilo k podpoře ofenzívy. Podle vysokého amerického politika na nedávném setkání se zástupci ukrajinských spojenců americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že ruské letectvo stále představuje vážnou hrozbu.
Psali jsme
Další z ruských zbraní, které přišly o mýtus neporazitelnosti je ruský stíhací bombardér Su-34 s přezdívkou Hell Duck. V kódu NATO...
,,Ruské pozemní síly jsou velmi vyčerpané, to je hlavní indikátor toho, že začnou používat letectvo," řekl Financial Times. Ukrajina by podle něj měla obdržet co nejvíce systémů protivzdušné obrany.
Austin zároveň na tiskové konferenci 14. února prohlásil, že Spojené státy nevidí známky blížícího se „masivního leteckého útoku“ na Rusko. Ministr zároveň poznamenal, že Rusko má značné množství letadel a systémy protivzdušné obrany ozbrojených sil Ukrajiny jsou stále nedostatečné
Bude mít Rusko dostatek letadel a pilotů?
Od vypuknutí války si Rusko ponechalo asi 80 % svých letadel, řekl FT představitel NATO. Britská zpravodajská zpráva ze 16. února uvádí, že ruské vzdušné síly mají nyní asi 1 500 bojových letadel a reálné ztráty během války dosáhly asi 130 kusů.
Vojenští analytici předpokládají, že Rusko má dostatek letadel, ale s největší pravděpodobností je zde nedostatek zkušených a kvalifikovaných pilotů.
Psali jsme
Podle norské rozvědky Rusko začalo rozmisťovat v Baltském moři lodě, jež nesou taktické jaderné zbraně. Informaci přinesl web Politico.
Vojenský expert Jan Matvejev se domnívá, že právě nedostatek pilotů neumožňuje ruské armádě využívat letectvo více. „V březnu loňského roku se objevily informace, že do letadel byli nasazováni nedotrénovaní kadeti. Je možné, že od té doby Rusko zintenzivnilo výcvik a po 11 měsících bylo schopno urychleně dokončit výcvik velkého počtu posádek. Ale s vědomím účinnosti ruské armády a vlády je to pochybné,“ říká Matvejev.
Anonymní vojenský pozorovatel významné mezinárodní publikace vysvětluje nedostatek zkušených pilotů i tím, že ruské letectvo dosud neprovádělo operace podobné té, která probíhá na Ukrajině. „Možná, že taktika potlačení PVO byla nacvičována na cvičeních, ale skutečnou bojovou zkušenost nic nenahradí,“ domnívá se analytik.
Zvládne to ukrajinská protivzdušná obrana?
Matvejev se domnívá, že potlačit ukrajinskou protivzdušnou obranu bude pro Rusy obtížné. Ukrajina má systémy středního dosahu, a aby se letadla skryla před jejich radary, musí létat v malé výšce. V tomto případě se však stanou zranitelnými vůči přenosným systémům protivzdušné obrany, jako jsou Stingery, vysvětluje analytik. Pro ukrajinskou armádu bude boj s ruskými letadly velmi odlišný od bojů s řízenými střelami a drony. Dále dodává, že pilot může využít detekční systém protivzdušné obrany, a když pilot ví, že byl spatřen a zaměřen, může letadlo vyvést z oblasti a tím je účinnost PVO poněkud snížena.
Psali jsme
Kdysi to byla chlouba ruského letectva, stroj s vývozním potenciálem. Ránu prestiži bombardéru Su-34 ale uštědřil konflikt na Ukrajině, kdy od...
Oba experti poznamenávají, že nyní jak ruská, tak ukrajinská armáda nepoužívají letadla daleko za frontovou linií nepřítele. „Obě strany velmi zřídka létají přímo nad frontovou linií a nad nepřátelským územím. To jen ukazuje, že se bojí protivzdušné obrany, a ta je účinná,“ říká Matvejev.
Britská rozvědka poznamenává, že počet letadel používaných ruskou armádou se od léta výrazně nezměnil. V poslední době bylo letů méně, ale za poslední týden se využití letectva vrátilo na předchozí úroveň. Zpráva říká, že Rusko s největší pravděpodobností nebude provádět rozsáhlé operace, protože to povede k velkým ztrátám.
A co ruská ofenzíva?
Na Ukrajině dál mluví o ruských plánech na úplné zabrání Doněcké a Luganské oblasti. 16. února Andrej Jusov, mluvčí ruského ministerstva obrany řekl, že armáda byla pověřena tím, aby to udělala do konce března. Podle něj hlavním cílem zůstává obsazení území na Donbasu.
Psali jsme
„Stejně jako Česká republika patří Německo k největším podporovatelům Ukrajiny. Víme, že Ukrajina nebojuje jen sama za sebe. Ale musíme se také...
15. února CNN s odvoláním na zdroje uvedla, že USA, Velká Británie a Ukrajina nevěří v úspěch ruské ofenzívy. „Je nepravděpodobné, že ruské jednotky budou mnohem lépe organizované, což znamená, že je nepravděpodobné, že by dosáhly mnohem většího úspěchu. Zároveň se zdá, že ruská armáda je připravena poslat další vojáky do tohoto mlýnku na maso,“ říká vysoký britský úředník.
Začátkem února zdroje blízké ruskému ministerstvu obrany a generálnímu štábu sdělily, že ani sama ruská armáda nevěří v úspěch velké ofenzívy.
Zdroj: Important stories, Financial Times
Tagy