foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Tank T-62
V Melitopolu na jihovýchodě Ukrajiny, poblíž kterého probíhá současná frontová linie na Donbase, bylo vyfotografováno množství starých ruských tanků T-62. K dispozici jsou rovněž videozáběry ukazující transport těchto vozidel po železnici. S ohledem na zřejmě výrazné ztráty obrněné techniky může jít o ruský pokus náhrady ve snaze vrhnout na frontu množství levné techniky, které ukrajinskou obranu přetíží (na životy svých vojáků Rusko nikdy příliš ohledy nebere). A může jít také o dodávku pro ozbrojené síly separatistů, které Rusko zneužívá v roli potravy pro děla. Pro nás má tato zpráva ještě jeden rozměr: není vyloučené, že mezi těmito tanky jsou také kusy, které se účastnily invaze do Československa v roce 1968.
video: youtube
Podle Mezinárodního institutu strategických studií mají Rusové ve skladech na 10000 tanků a 8500 obrněných vozidel. Je více než pravděpodobné, že jde o čísla nadsazená, resp. že podstatná část této techniky je v technickém stavu, který její nasazení bez generální opravy neumožňuje. Mezi tanky by mělo být také asi 2500 vozidel typu T-62, tedy tank používaný v 60. a 70. letech. Určitě jsou ve skladech k dispozici i modernější typy. Možná si v Moskvě spočítali, že při úrovni velitelů i vycvičenosti osádek vlastně není mezi modernější technikou a technikou z doby studené války zásadní rozdíl, a přežije prostě ten, na koho Ukrajinci nevystřelí.
Psali jsme
Po celá desetiletí byl ruský T-90 vnímán západními pozorovateli jako nic jiného, než jen poněkud vylepšený T-72, který se již v roce 1991 ukázal...
Reaktivace uložené techniky není zadarmo, a ať již je účelem transportu T-62 cokoli, primárně jde o známku potřeby další a další výzbroje, a nepřímé potvrzení značných ztrát. Ty ruské armádě působí především pokročilé západní protitankové systémy, jimiž Ukrajinci disponují, a jejichž dodávky se nesmějí zastavit, mají-li uspět.
Ruské T-72, T-80 a T-90 čelí od začátku konfliktu v únoru náporu ukrajinského dělostřelectva, protitankových řízených střel a útokům dronů a jejich počty se neustále snižují. Podle odhadu ruských ztrát, který provedl deník The Kyiv Independent, bylo k 25. květnu ukrajinskými silami zničeno více než 1300 tanků. Nezávislá analytická společnost Oryx, která se zabývá otevřenými zdroji, uvedla číslo 700 vizuálně potvrzených ztrát tanků. Což se zdá nepřímo potvrzovat první údaj, a jde v každém případě o obrovské množství – zejména uvědomíme-li si, že vinou konstrukčních nedokonalostí ruských/sovětských tanků, především způsobu uložení munice, znamená ztráta vozidla velmi často také ztrátu vycvičené osádky.
Kromě ztrát vstupuje do problému také otázka schopnosti Ruska udržet po třech měsících války nasaditelnost svých modernějších tanků. Západní sankce přerušily dodávky některých klíčových technických komponentů. A v konečném součtu všech argumentů a nákladů může být pro Rusko jednoduše proveditelnější reaktivace T-62 a jejich transport na Ukrajinu, než opravy a údržba T-72 a T-90.
Ruský tank T-62 byl poprvé představen na počátku 60. let a byl odpovědí na britský FV4201 Chieftain nebo americký M60 Patton. Tank T-62 vznikl jako modernizace staršího T-55. Hlavní rozdíly spočívají ve výkonnějším hlavním kanónu ráže 115 mm, posílené pancéřové ochraně a výkonnějším motoru. Tanků T-62 bylo do roku 1975 vyrobeno na 20000 kusů. Na rozdíl od řady T-72 a modernějších má čtyřčlennou osádku včetně nabíječe. Na Ukrajinu dnes směřují nejspíše tanky ve verzích T-62M (s kompozitním pancířem BDD) a T-62MV (využívající aktivní systém Kontakt-1, ERA).
Psali jsme
Podle středeční tiskové zprávy je již jasno alespoň v základních parametrech akvizice německých tanků Leopard 2. V první fázi projektu půjde...
T-62 byly velmi důležitou součástí sovětské výzbroje během invaze do Afghánistánu v 80. letech 20. století i v následujícím čečensko-ruském konfliktu v 90. letech. A objevily se také v roce 2008 během ruské agrese proti Gruzii. V roce 2020 jich pak byl neurčitý počet odeslán do Sýrie. Tanky T-62M se objevily v roce 1983, nikoli jako nově vyrobené, ale jako modernizace existujících vozidel. Není proto vyloučené, že některé z tanků, které nyní Rusko vozí na Ukrajinu, se účastnily invaze do Československa v roce 1968.
V každém případě reaktivace tanků T-62 pravděpodobně nevyřeší ruský problém ztrátovosti a nízké provozuschopnosti těžké techniky – tedy za předpokladu, že západní státy neustanou s podporou bojujícím Ukrajincům a nepoleví v dodávkách zejména tolik potřebných protitankových zbraní. Pokud budou na Ukrajinu skutečně dodány německé tanky Leopard 1A5, budeme možná svědky střetnutí techniky koncepčně půlstoletí staré. Rozhodne připravenost a motivovanost osádek, aktuální technický stav, tj. schopnost udržet tanky v poli v dobrém technickém stavu, a způsob jejich nasazení.
Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Nasadí-li Ukrajina staré Leopardy 1, půjde o využití dostupných prostředků k obraně proti agresi. Nasazuje-li Rusko při své neobhajitelné útočné válce tanky T-62, jde o další důvod k pochybám o kvalitách a schopnostech jeho ozbrojených sil. Ukrajina se nechvástala pověstí prvořadé světové vojenské velmoci.
Zdroj: The Drive; defence-blog.com; Twitter
Tagy