Ruská B-2: Expert o bojových schopnostech budoucího bombardéru PAK DA

Ruská B-2: Expert o bojových schopnostech budoucího bombardéru PAK DA
Autor fotografie: Ruské Ministerstvo obrany|Popisek: Ilustrační obrázek PAK DA
03 / 04 / 2021, 13:00

Ruské letectvo těží ze systémů vyvinutých za dob Sovětského svazu a páteř bombardovacího letectva tvoří desítky let staré stroje Tu-95 a o něco mladší Tu-160. Rusko ale potřebuje stejně jako Čína a Spojené státy moderní stroj a tím se má stát vyvíjený PAK DA.

2. dubna informoval hlavní redaktor webu MilitaryRussia.ru Dmitrij Korněv deník Izvestija o bojových schopnostech budoucího ruského tajného bombardéru, a dříve toho dne bylo oznámeno, že ministerstvo obrany schválilo konečnou podobu bombardéru PAK DA, který vyvíjí společnost Tupolev.

Letadlo, vytvořené v rámci programu PAK DA, bude podzvukové. Let podzvukovou rychlostí je ekonomičtější a dolet ruského bombardéru může být velmi dlouhý, uvedl Dmitrij Korněv.

Navzdory skutečnosti, že při nadzvukové rychlosti může letadlo dosáhnout cíle rychleji, moderní systémy protivzdušné obrany jsou schopné sestřelit jakékoli letadlo, dokonce i při nadzvukové rychlosti, poznamenal vojenský expert.

,,PAK DA bude podzvukovou létající platformou pro použití různých typů raketových systémů z oblastí mimo protivzdušnou obranu nepřítele." Mohou to být zóny nad Tichým oceánem, zóny nad Atlantikem, nad severním pólem,“ vysvětlil Korněv. 

Podle něj bude letadlo schopné dlouhých bojových hlídek, doplňování paliva za letu a bude schopné odpalovat moderní ruské rakety uložené ve dvou vnitřních pozicích na obou stranách letadla.

PAK DA ponese raketové systémy dlouhého doletu, nejpravděpodobnější podzvukové střely s dlouhým doletem jako Kh-101, které byly poprvé použity v Sýrii, uvedl šéfredaktor webu MilitaryRussia.ru. Je také pravděpodobné, že bombardér bude nést nové typy podzvukových nebo supersonických řízených střel dlouhého doletu.

,,Sestřelit hypersonické střely bude téměř nemožné, takže je bude potřebovat ke zničení systémů protivzdušné obrany. Například proto, aby se uvolnila cesta pro masivnější využívání pomalejších, ale efektivnějších podzvukových střel. Protože nadzvukové střely budou mít pravděpodobně o něco kratší dolet než podzvukové střely, “ zdůraznil Korněv.

Konstrukce letadla PAK DA bude připomínat americký „neviditelný“ strategický bombardér B2 uvedl Dmitrij Korněv, protože konfigurace letounu bez ocasu má nejnižší radarový podpis a tedy nepřátelské systémy protivzdušné obrany budou mít problém letoun objevit.

Zdroj: Izvestija

 

Tagy článku