Ruská Černomořská flotila „válečným invalidou“ po zásahu ukrajinských dronů

Ruská Černomořská flotila „válečným invalidou“ po zásahu ukrajinských dronů
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license|Popisek: Admiral Makarov v Petrohradu
08 / 11 / 2022, 14:00

Podle webu censor.net je aktuálně v Černém moři 7 ruských válečných lodí, ale mezi nimi není ani jeden bojeschopný nosič raket. Situace ponorek třídy Kilo je nejasná, ruská Černomořská flotila ale pravděpodobně ztratila schopnost raketových úderů na Ukrajinu.

Situace zejména v rozmístění sil na moři se však může velmi rychle změnit, stejně jako schopnost odpalování raket, píše se ve zprávě. Celkové stavy ruských lodí schopných zasáhnout Ukrajinu je aktuálně tento:

- 7 ruských válečných lodí je v bojové službě v Černém moři
- 2 nosiče řízených střel Kalibr, které ale byly patrně poškozeny ukrajinským kombinovaným útokem vzdušných a námořních dronů
- kapacita salvy před ukrajinským útokem - 16 raket
- V Azovském moři Rusko i nadále kontroluje provoz na moři a má zde 2 bojové lodě a strážní čluny
- Ve Středozemním moři je vcelku silná formace 13 lodí
- 5 lodí nese řízené střely Kalibr
- celková salva až 76 raket
- Problém uskupení ve Středozemním moři je, že není schopné provést odpal raket tak, aniž by Kalibry nenarušily vzdušný prostor nad zeměmi NATO.

Ruská vlajková loď Černomořské flotily, fregata Admiral Makarov, byla poškozena a možná i vyřazena z provozu během víkendového útoku ukrajinských bezpilotních prostředků na krymský přístav Sevastopol.

Fregata byla jednou ze tří ruských lodí, které byly minulou sobotu zasaženy. Kombinovaný roj útočících ze vzduchu a z moře zasáhl lodě ruského námořnictva ve 4:20 ráno. Video z jednoho z dronů útočících po moři ukazuje, jak se bezpilotní prostředek proplétá mezi nepřátelskými loděmi za svým cílem.

Nepotvrzené zprávy uváděly, že trup vlajkové lodi Černomořské flotily byl poškozen a radarové systémy zničeny. Sociální sítě zaznamenaly hlasité výbuchy v jižní části Sevastopolu, v jehož blízkosti se nachází ruská námořní škola.

Andrij Zagorodňuk, bývalý ukrajinský ministr obrany, označil sobotní útok za velmi zajímavý díky využití útoku roje dronů, kdy řada leteckých a námořních dronů koordinovaně přetěžuje obranný systém a kdy v případě zničení jednoho, pokračují v útoku další stroje v roji.

Je to tedy další útok na vlajkovou loď ruské Černomořské flotily po dubnovém potopení raketového křižníku Moskva, ex sovětské lodi s 510člennou posádkou. Bylo to poprvé, co Rusko ztratilo vlajkovou loď od rusko-japonské války v roce 1905, přičemž Moskva byla největší loď, která byla v konfliktu potopena od roku 1945.

Střely 3K14 Kalibr jsou ruské střely s plochou dráhou letu, vyvinuté konstrukční kanceláří NPO Novator. Systém 3K14 používá několik druhů střel. Ty existují ve verzích pro odpalování z válečných lodí (Klub-N), ponorek (Klub-S) a letadel. Podle varianty střely může být systém použit k ničení pozemních cílů, hladinových lodí, či ponorek. Některé verze střel mají druhý pohonný stupeň, který iniciuje nadzvukové přiblížení v konečné fázi letu k cíli, čímž zkracuje dobu, kterou mají obranné systémy na reakci, zatímco podzvukové verze mají větší dosah než nadzvukové varianty.

Zdroj: censor.net, The Guardian, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.